Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 czerwca 2020, 13:59

autor: Bartosz Świątek

Oficjalnie: This War of Mine będzie lekturą dla uczniów szkół średnich

Firma 11 bit studios potwierdziła, że od roku szkolnego 2020/2021 jej dzieło – This War of Mine – będzie lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich.

Oficjalnie: This War of Mine będzie lekturą dla uczniów szkół średnich - ilustracja #1
Gra komputerowa lekturą – po raz pierwszy w polskiej historii.

W SKRÓCIE:

  1. mamy potwierdzenie, że This War of Mine trafi na listę lektur nieobowiązkowych – poczynając od roku szkolnego 2020/2021;
  2. produkcja zostanie za darmo udostępniona szkołom średnim i będzie adresowana do pełnoletnich odbiorców (czyli głównie osób kończących takie placówki).

Wczoraj donosiliśmy, że This War of Mine – gra strategiczna od rodzimej firmy 11 bit studios – może zostać wpisana na listę lektur nieobowiązkowych. Dziś mamy oficjalne potwierdzenie tej informacji. Poczynając od roku szkolnego 2020/2021, doceniane przez ekspertów i graczy dzieło warszawskiego dewelopera stanie się lekturą przeznaczoną dla pełnoletnich uczniów szkół średnich (w większości krajów gra posiada kategorię wiekową 18+).

Gry bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji. Oczywiście, wykorzystywano je już w edukacji, do nauczania matematyki, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych, ale nie sądzę, by jakakolwiek została oficjalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie – powiedział prezes zarządu 11 bit studios, Grzegorz Miechowski.

Ogłoszona dzisiaj decyzja jest możliwa dzięki wielu miesiącom pracy – rozmowy rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku, kiedy premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami 11 bit studios. Gra zostanie za darmo udostępniona wszystkim polskim szkołom średnim i będzie polecana do nauczania szeregu przedmiotów humanistycznych, takich jak socjologia, etyka, filozofia, historia.

Wydane pod koniec 2014 roku This War of Mine to inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o cywilach, którzy starają się przetrwać w rejonie współczesnego konfliktu zbrojnego. Gracz musi troszczyć się o grupę ocalałych i radzić sobie z wieloma problemami, takimi jak głód, choroby czy przemoc. Produkcja pokazuje mroczne strony wojny i wymaga podejmowania wielu trudnych, niejednoznacznych moralnie decyzji.

  1. This War of Mine – strona oficjalna
  2. This War of Mine – poradnik
  3. Recenzja gry This War of Mine - survival na wojnie z perspektywy cywila
  4. Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa