Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 stycznia 2014, 15:55

EverQuest Next, Final Fantasy XIV i PlanetSide 2 zmierzają na PlayStation 4. Zapowiedź SOE All Access

Firma Sony Online Entertainment szykuje nie lada zmiany w systemie subskrypcji obejmującym nie jedną, lecz kilka gier znajdujących się w ofercie koncernu. Ponadto potwierdzono wydanie EverQuest Next na PlayStation 4 oraz ujawniono termin premiery Final Fantasy XIV: A Realm Reborn i PlanetSide 2 na tę konsolę. Ponadto pierwsza część ostatniej z wymienionych produkcji przejdzie niebawem na model biznesowy free-to-play.

SOE All Access – jeden abonament, wiele gier

Najbardziej interesującą nowiną ujawnioną przez Sony Online Entertainment są planowane zmiany dotyczące subskrypcji. Od 2 kwietnia 2014 roku ruszy bowiem nowy model biznesowy oparty na abonamencie, którego wykupienie pozwoli użytkownikom na korzystanie z następujących gier: EverQuest, EverQuest 2, EverQuest Next, EverQuest Next Landmark. Wykupując miesięczną subskrypcję na poziomie 14,99 dolarów (ok. 47 zł), otrzymacie również dostęp do zawartości premium Dragon’s Prophet, DC Universe Online, Planetside 2 oraz Vanguard: Saga of Heroes. Prócz tego producent zapewni m.in. specjalne promocje i oferty przez cały rok czy każdego miesiąca 500 sztuk wirtualnej waluty Station Cash na zakupy przedmiotów do poszczególnych gier. Na tę chwilę usługę SOE All Access zapowiedziano tylko dla użytkowników PC.

PlanetSide i PlanetSide 2

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Firma Sony Online Entertainment ogłosiła, że PlanetSide stanie się produkcją darmową opartą mikrotransakcjach. O zmianie modelu biznesowego twórcy wspominali już niespełna rok temu, ale wreszcie wiemy, kiedy MMOFPS w klimacie science-fiction stanie się tytułem free-to-play. Nastąpi to już w kwietniu 2014 roku – skoro już tyle czekaliśmy, parę miesięcy nie robi dużej różnicy.

To niejedyna zapowiedź związana z serią PlanetSide. Mamy bowiem dla Was kolejną nowinę, która ucieszy posiadaczy PlayStation 4. O tym, że druga część futurystycznej strzelanki w konwencji MMO ukaże się na konsoli japońskiego koncernu, wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, ale wydawca postanowił nie trzymać nas dłużej w napięciu i zdradził, że premiera odbędzie się w pierwszej połowie 2014 roku. Termin ten nie został jednak sprecyzowany.

EverQuest Next i Final Fantasy XIV: A Realm Reborn na PlayStation 4

To nie koniec dobrych wieści – użytkownicy PlayStation 4 mogą oczekiwać nie tylko na premierę PlanetSide 2. Na nową konsolę Sony trafią również Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, gra pierwotnie wydana w 2013 roku na PC i PlayStation 3, oraz EverQuest Next, który został oficjalnie potwierdzony na wymienioną platformę sprzętową. Debiut pierwszego MMO wyznaczono na 14 kwietnia 2014 roku, dwa miesiące wcześniej, 22 lutego, ruszą beta-testy, a już jutro będzie można składać zamówienia przedpremierowe. Z kolei w przypadku drugiego tytułu dotychczas twórcy wypowiadali się, że najprawdopodobniej wypuszczą wersję konsolową. Teraz to już pewne – wyjawił John Smedley z Sony Online Entertainment. EverQuest Next pojawi się też na komputerach osobistych. Data premiery nie jest znana.

Aby umilić nam czas oczekiwania, to twórcy wydadzą wcześniej darmową grę EverQuest Landmark, czyli wieloosobowy sandbox, w którym gracze otrzymają „zabawki” do tworzenia m.in. budynków. Pod wieloma względami tytuł ma przywodzić na myśl popularnego Minecrafta. Niedawno ujawniono oficjalne wymagania sprzętowe wersji alfa, które powinny zmienić się na lepsze do czasu wydania finalnej edycji.

Na koniec warto wspomnieć, że firma Sony Online Entertainment podzieliła się również, że wkrótce zostaną zamknięte serwery aż czterech gier: Free Realms, Clone Wars Adventures, Vanguard: Saga of Heroes i Wizardry Online. W pierwsze dwie będzie można grać do końca bieżącego kwartału 2014 roku, natomiast serwery pozostałych tytułów mają działać do 31 lipca. Po więcej szczegółów na ten temat odsyłamy Was do naszej dzisiejszej publikacji.