Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PC
Okładka EverQuest Next (PS4)
OkładkaEverQuest Next (PS4)

EverQuest Next

Trzecia odsłona serii popularnych gier MMO, stanowiąca zarazem nowe spojrzenie na cykl. Gra wyprodukowana została przez firmę Sony Online Entertainment i dystrybuowana jest w oparciu o model biznesowy free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności.

RPG | FPP | fantasy | zagraj za darmo | PvP | PvE | MMORPG | sandbox | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

EverQuest Next to trzecia cześć popularnego cyklu MMORPG autorstwa zespołu Daybreak Game Company. Zamiarem twórców nie było zastąpienie dwóch poprzednich tytułów. Zamiast tego produkcja ta jest po prostu alternatywnym i świeżym spojrzeniem na popularne uniwersum. Gra korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami.

Akcja toczy się znanej z poprzednich odsłon pełnej magii krainie Norrath serii. Nie jest on jednak jedynie kalką uniwersum z wcześniejszych gier. Zamiast tego cały kontynent został kompletnie przeobrażony. Wciąż znajdziemy w nim kilka znanych miejsc, ale nawet one prezentują się inaczej, a pozostałe tereny są praktycznie zupełnie nowe. W ten sposób nawet weterani cyklu nie muszą obawiać się nudy podczas eksploracji, a jednocześnie nie mają przewagi nad żółtodziobami. Ponadto podczas zwiedzania mamy okazję poznać przeszłość Norrath. Twórcy opracowali dziesięć tysięcy lat historii tej krainy i gracze mogą samodzielnie odkrywać jej kolejne fragmenty.

EverQuest Next korzysta z nowego silnika graficznego opartego na voxelach. Dzięki temu można zniszczyć praktycznie każdy element otoczenia, w tym roślinność, budowle i przedmioty. Kompletnie przeobraża to rozgrywkę. Przykładowo pochód wrogiej armii spowolnimy, burząc most, a w górach skutecznym sposobem na wyeliminowanie dużej grupy przeciwników okaże się celowe spowodowanie lawiny. Ponadto pod krainą Norrath znajduje się potężny system losowo generowanych podziemi. Aby się do niego dostać możemy poszukać wejścia, lub też po prostu się do niego dokopać.

Wpływ graczy na kształt świata nie ogranicza się jedynie do otoczenia. Zamiast tego decyzje użytkowników kształtują również sytuację geopolityczną. W trakcie rozgrywki upadają potężne miasta oraz powstają nowe i zmieniają się władcy oraz bóstwa. Otrzymujemy też sporą swobodę podczas realizacji misji i sposób, w jaki je zakończymy kształtuje dostępne zadania dla pozostałych bohaterów. Ponadto poza standardowymi przygodami pojawiają się również wielomiesięczne wydarzenia nazwane Rallying Calls, pełniące rolę sieciowych kampanii dla tysięcy graczy. W nich osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko przy zaangażowaniu dużej części społeczności. Samotnie nie damy radę np. wybudować zamku czy pokonać całej armii.

Kompletnej przebudowie uległ system walk. Starcia stanowią hybrydę rozwiązań z tradycyjnych gier RPG oraz zręcznościówek. Interfejs jest skromny i na pasku mieści się jedynie kilka umiejętności. Kluczową rolę odgrywa właściwe poruszanie się po otoczeniu oraz ręczne celowanie w przypadku ataków, ale jednocześnie na wynik starcia wpływają również charakterystyki postaci oraz jej ekwipunek. Spore zmiany zaszły także w mechanice poruszania się, która przypomina teraz platformówki i pozwala na wykonywanie szeregu efektownych akrobacji. Ponadto EverQuest Next w ciekawy sposób podchodzi do kwestii rozwoju postaci. Nie ma tutaj poziomów doświadczenia i zamiast tego ulepszamy konkretne umiejętności. Autorzy przygotowali szereg klas startowych, ale nie jesteśmy ograniczeni ich ramami i możemy swobodnie dobierać zdolności oraz talenty z różnych profesji.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 9,3 / 10 na podstawie 296 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe EverQuest Next: 16+

PC
PS4