Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lutego 2017, 11:54

autor: Góral

Electronic Arts najlepszym wydawcą 2016 roku (ranking Metacritic)

W serwisie Metacritic opublikowano ranking najlepszych wydawców 2016 roku. Wśród największych firm (przynajmniej dwanaście produkcji ocenionych w witrynie) pierwsze miejsce zajęło Electronic Arts, natomiast w drugiej grupie (6-11 wydanych tytułów) wygrało Paradox Interactive.

W serwisie Metacritic, popularnej witrynie zbierającej recenzje gier (a także filmów i nie tylko), z których następnie wyciągana jest średnia ocen, po raz kolejny opublikowano ranking najlepszych wydawców, tym razem obejmujący 2016 rok. Listę podzielono na dwie grupy – największe firmy, które w minionych dwunastu miesiącach wypuściły przynajmniej dwanaście produkcji ocenionych w Metacritic oraz te z 6-11 tytułami na koncie. Na miejsce w rankingu wpłynęło kilka czynników – średnia ocen wszystkich tytułów, % gier, które zgarnęły bardzo dobre wyniki, liczba produkcji z najlepszymi rezultatami (ponad 90 punktów) oraz oczywiście tych z najgorszymi. Wyniki przestawiają się następująco.

Najlepsi wydawcy 2016 roku / Źródło: Metacritic - Electronic Arts najlepszym wydawcą 2016 roku (ranking Metacritic) - wiadomość - 2017-02-17
Najlepsi wydawcy 2016 roku / Źródło: Metacritic

Najlepsi wydawcy 2016 roku – grupa I

Miejsce I - Electronic Arts

„Elektronicy” zaliczyli bardzo dobry rok - wypuścili kilka udanych pozycji i zanotowali awans z siódmej pozycji w 2015 roku. Najwyżej ocenianą grą z tego obozu była strzelanka Titanfall 2, która w wersji na konsolę PlayStation 4 może się pochwalić 89 punktami. Z nowych marek firmy najlepsza okazała się platformówka Unravel (81 punktów wersji na PC-ty), a najgorzej wypadł Need for Speed (opóźniona względem konsol wersja PC-towa – 68 punktów). Łącznie firma wydała 13 unikalnych gier, których średnia ocen to 79,7 punktów.

Miejsce II - Square Enix

Najlepszą grą japońskiej firmy okazało się Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration na PlayStation 4, którego średnia wynosi 88 punktów. The Turing Test to z kolei najlepsze nowe IP z wynikiem 80 punktów (wersja na Xboksa One), a najgorszą pozycją jest Cold Darkness Awakened – dodatek do Rise of the Tomb Raider. Łącznie wydawca wypuścił 29 unikalnych tytułów, których średnia ocen to 77,1 punktów.

Miejsce III - Nintendo

Pierwszą trójkę zamyka Nintendo, które awansowało z szóstego miejsca. Na dobre rezultaty miał wpływ głównie 3DS, który otrzymał w 2016 najciekawsze produkcje. Najlepiej wypadła gra Fire Emblem Fates: Special Edition z wynikiem 88 punktów. Pocket Card Jockey zostało najwyżej ocenianą nową marką (83 punkty), a najgorszą grą „Ninny” jest Pokemon Rumble World (58 punktów). Łącznie firma ma na koncie 30 unikalnych produkcji, których średnia ocen to 76,5 punktów.

Pozostałe firmy:

 1. Miejsce IV - Sony
 2. Miejsce V - XSEED Games (Marvelous USA)
 3. Miejsce VI - Capcom
 4. Miejsce VII - Activision Blizzard
 5. Miejsce VIII - Bandai Namco Entertainment
 6. Miejsce IX - Telltale Games
 7. Miejsce X - Ubisoft

Najlepsi wydawcy 2016 roku – grupa II

Miejsce I - Paradox Interactive

Firma jest w ostatnich latach na topie i właściwie nie wypuszcza słabych gier. Nic dziwnego więc, że z wszystkich mniejszych wydawców to właśnie jej przypadło pierwsze miejsce. Paradox Interactive w 2016 roku miał na swoim koncie 7 unikalnych gier, w tym Hearts of Iron IV i Tyranny, o łącznej średniej 77,7 punktów.

Miejsce II - Sega

Z Segą jest dość ciekawa sytuacja, gdyż w poprzednim notowaniu firma znalazła się na pierwszym miejscu wśród największych wydawców. Ze względu na mniejszą liczbę tytułów w 2016 roku spadła do drugiej grupy, ale za to nadal zalicza się do czołówki. Firma wydała 11 unikalnych projektów (najlepszym została strategia Total War: Warhammer), których średnia ocen wynosi 76,1 punktów.

Miejsce III - Microsoft Game Studios

Microsoft miał w 2016 roku kilka bardzo udanych tytułów, jak Forza Horizon 3 i Gears of War 4, ale też kilka, które zawiodły, w tym ReCore oraz Quantum Break. W związku z tym firma musi się zadowolić trzecią lokatą w drugiej grupie z 10 unikalnymi grami o średniej 77,6 punktów.

Pozostałe firmy:

 1. Miejsce IV - Take-Two Interactive
 2. Miejsce V - Warner Bros. Interactive
 3. Miejsce VI - Bethesda Softworks
 4. Miejsce VII - Team17
 5. Miejsce VIII - Degica
 6. Miejsce IX - Devolver Digital
 7. Miejsce X - Daedalic Entertainment
Pozostali mniejsi wydawcy / Źródło: Metacritic - Electronic Arts najlepszym wydawcą 2016 roku (ranking Metacritic) - wiadomość - 2017-02-17
Pozostali mniejsi wydawcy / Źródło: Metacritic