Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 listopada 2004, 10:49

Czerwone światło dla Tom Clancy's Ghost Recon 2 w Korei Południowej

Gdy w czerwcu bieżącego roku północnokoreański rząd oficjalnie zaprotestował przeciwko fabule gry Ghost Recon 2, uwłaczającej jego zdaniem godności narodu, wydawało się, że sprawa sama rozejdzie się po kościach. Kilka miesięcy później, kwestia programu znowu powróciła na łamy pierwszych stron gazet, tym razem jednak dzięki Korei Południowej. Tamtejsze władze postanowiły zakazać sprzedaży gry.

Gdy pod koniec czerwca bieżącego roku północnokoreański rząd oficjalnie zaprotestował przeciwko fabule gry Tom Clancy’s Ghost Recon 2, uwłaczającej jego zdaniem godności narodu, wydawało się, że sprawa sama rozejdzie się po kościach. Kilka miesięcy później, kwestia programu znowu powróciła na łamy pierwszych stron gazet, tym razem jednak dzięki Korei Południowej. Tamtejsze władze postanowiły zakazać sprzedaży gry na terenie kraju.

Aby lepiej zrozumieć istotę problemu, należy wpierw zobaczyć co takiego oferuje fabuła gry. Jeden z północnokoreańskich generałów od dłuższego czasu przejmuje dostawy żywności, które są przesyłane do tego kraju przez organizacje humanitarne. Jego armia rośnie w siłę. Chiny, widząc rosnącą potęgę nowego koreańskiego generała, decydują się przerwać dostawy broni do tego kraju. Korea Północna nie zamierza się jednak poddać i nawiązuje cichy pakt z Rosją. Na ulicach państwa wybuchają zamieszki, ludzie nie mają z czego żyć. W tym samym czasie wspomniany generał zdobywa pełną kontrolę nad północnokoreańską armią. Obwiniając Chiny o biedę szerzącą się w jego kraju decyduje się na atak. Rosja, z którą wcześniej zawarł nieoficjalny pakt, nie reaguje. Chiny odpierają część ataków, ale nie posuwają się do drastycznych działań bojąc się nuklearnej odpowiedzi ze strony Rosji. Zezwalają natomiast na pomoc z zewnątrz. Międzynarodowe siły zostają przerzucone na granicę pomiędzy Chinami, a Północną Koreą. Do akcji wkracza też tytułowy Oddział Widmo, którego głównym zadaniem będzie obalenie potęgi koreańskiego generała. Stanie się tak za sprawą ciągu misji, które w konsekwencji doprowadzą do jego upadku.

Biorąc pod uwagę napiętą sytuację pomiędzy Koreą Północną i Południową (oba kraje są na krawędzi wojny), rząd tego ostatniego państwa postanowił zażegnać niepotrzebne problemy wynikające z faktu opublikowania gry. W Seulu wciąż znajduje się jedenaście tysięcy dział artyleryjskich, wycelowanych w terytorium północnego sąsiada i z pewnością nikt nie ma ochoty sprawdzać ich działania w praktyce. Należy pamiętać, że Korea Północna bardzo stanowczo zareagowała przeciwko nowej odsłonie Ghost Recon 2, używając mocnych słów: „Poprzez propagandę, rozrywkę i filmy Amerykanie pokazali wszystkim nienawiść w stosunku do nas. W tej chwili może to być tylko gra, ale prawdziwa wojna nie będzie nią później. Podczas walki, staną w obliczu nędznej porażki i straszliwej śmierci.” Obawy Korei Południowej są więc uzasadnione.

Tom Clancy’s Ghost Recon 2 jest już dostępna na platformę Xbox. Wersja na konsole PlayStation 2 ukaże się 30 grudnia, natomiast posiadacze PeCetów i GameCube’a będą musieli poczekać do przyszłego roku. Więcej informacji o kontrowersyjnej grze znajdziecie w naszej Encyklopedii.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej