Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 listopada 2021, 19:32

CD Projekt w 3. kwartale 2021; kosztowny „serwis” Cyberpunk 2077 i nowe projekty

Grupa CD Projekt opublikowała wyniki finansowe za III kwartał 2021 roku. „Serwis” gry Cyberpunk 2077 okazał się kosztowny dla firmy, ale Polacy myślą już nad kolejnymi projektami.

W SKRÓCIE:
  1. Grupa CD Projekt opublikowała podsumowanie finansowe za III kwartał 2021 roku;
  2. spółka potwierdziła, że debiut next-genowych wydań Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 nadal planowany jest – odpowiednio – na I i II kwartał 2022 roku;
  3. polski deweloper zapowiedział też rozwój innych gier ze swojego katalogu oraz potwierdził, że trwają prace nad nowymi projektami.

CD Projekt podzielił się najnowszymi wynikami finansowymi. W trzecim kwartale 2021 roku firma wypracowała 144 miliony złotych przychodu (o 40% więcej niż rok temu), ale za to miała niższy zysk operacyjny niż w 2020 r. (16 mln zł). Wyniki są znacznie gorsze, niż przewidywali analitycy, zwłaszcza w przypadku zysku netto, który na poziomie 15,6 mln złotych był o 54% niższy, niż prognozowano (via Wirtualne Media).

Łatwo zgadnąć przyczyny tego spadku. CD Projekt musiał włożyć sporo wysiłku w – jak to ujęto – „serwisowanie” Cyberpunka 2077. Po premierze rok temu stan tytułu pozostawiał sporo do życzenia i naprawa futurystycznego RPG była priorytetem dla twórców. Ponadto ponownie potwierdzono, że gra otrzyma ulepszenie na PlayStation 5 i Xboxach Series X/S na początku 2022 roku, nieco przed podobną aktualizacją Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu (zaplanowaną na II kwartał):

Intensywnie pracujemy nad wersją Cyberpunka [2077 – przyp. autora] na najnowszą generację konsol, której wydanie planujemy w I kwartale 2022 r. wraz z kolejną aktualizacją gry na wszystkie platformy. Postępują również prace nad next-genową wersją Wiedźmina 3 oraz dodatkiem do Cyberpunka.

Spółka zdradziła też nieco szczegółów na temat planów rozwoju innych produkcji. Wiedźmin: Pogromca potworów wkrótce otrzyma kolejny pakiet zawartości po niedawnej aktualizacji, a do tego twórcy chcą przyjrzeć się kwestiom monetyzacji i „retencji”.

CD Projekt ma również plany związane z karcianym Gwintem, co ma przełożyć się na regularne aktualizacje, w tym te dodające kolejne atrakcje do gry. Na razie nie zdradzono konkretów, ale na te nie będziemy długo czekać. W trakcie finałów 3. sezonu Gwent Masters 5 grudnia zostaną ujawnione plany rozwoju tytułu.

Jednakże polski deweloper nie zamierza się ograniczać do wspierania już wydanych produkcji. Firma podała jeszcze jeden powód niższego niż rok temu zysku netto, oprócz wspomnianych kosztów „serwisu” Cyberpunka 2077. Chodzi o inwestycje w „prace badawcze” nad nowymi projektami, które mają znajdować się na wczesnym etapie rozwoju. Być może część z nich jest powiązana z niedawnymi nabytkami CD Projekt, a te nie będą ostatnimi. Skądinąd wiemy, że spółka zamierza rozglądać się za kolejnymi zespołami do zakupu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej