Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Newsletter

Newsletter 28 listopada 2021, 14:45

Król jest jeden - Wiedźmin 3 najlepszą grą dekady

Zakończyliśmy plebiscyt na najlepszą grę minionego dziesięciolecia. Wygrał Wiedźmin 3, co było do przewidzenia. Dziki Gon to tytuł tak szanowany, że w tym kraju wygrałby nawet głosowanie na najlepsze wiadro, gdyby ktoś zgłosił go w takim konkursie.

Serwis GRYOnline.pl obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia, więc drugi raz w naszej historii postanowiliśmy Waszymi rękami dokonać wyboru najlepszych gier dekady. Byłoby pewnie lepiej, gdyby udało nam się objąć plebiscytem produkcje wydane w latach 2010–2019, a nie 2011–2020, jednak dla porządku musieliśmy trzymać się założenia, które przyjęliśmy dziesięć lat temu. Okrągła rocznica to dla nas bardzo podniosły moment, tak po prostu musiało zostać i kropka.

Nieważne jednak, jaki okres został tym razem wzięty pod uwagę, bo do trzeciego Wiedźmina i tak nikt nie miałby startu. Ostatnia (podobno) odsłona przygód Geralta z Rivii zostawiła w pokonanym polu całą konkurencję, zdobywając prawie dwa razy więcej głosów niż drugie w zestawieniu Red Dead Redemption 2. Walka o pozostałe stopnie podium była zresztą zacięta do samego końca, a kolejne gry biorące udział w tej rywalizacji dzieliło zaledwie kilkaset głosów. Czwartym, podobno najgorszym, miejscem musi zadowolić się Skyrim, bo trzecie zajęło Grand Theft Auto V.

Dwie gry Rockstara w pierwszej „trójce” to oczywiście wynik fenomenalny. Polacy kochają produkcje tej firmy, nawet w czasach, gdy na nią samą wylewa się wiadro pomyj za kiepskie remastery gier GTA wchodzących w skład trylogii 3D. Prawdziwym królem są jednak „Redzi”, bo w pierwszej dziesiątce plebiscytu zameldowały się jeszcze Cyberpunk 2077 (pozycja szósta) i Wiedźmin 2 (ósma). Swoją drogą jest coś zabawnego w fakcie, że masakrycznie „dissowana” gra, jaką Cyberpunk 2077 był, jest i pewnie jeszcze długo będzie, osiągnęła w publicznym głosowaniu tak dobry wynik. Niby gracze to jedna z najbardziej pamiętliwych grup, która nigdy nie odpuszcza nikomu, a tu proszę, bardzo ładne szóste miejsce. Byłoby nawet piąte, ale do pokonania The Last of Us zabrakło dokładnie 37 głosów.

Studio Naughty Dog z wyników The Last of Us byłoby pewnie zadowolone, bo dziesiątkę zamyka druga odsłona cyklu, która podobnie jak Cyberpunk 2077, również miała mocno pod górkę, choć z zupełnie innych powodów. I znów możemy mówić o pewnej niespodziance, bo w końcu doskonale pamiętamy liczne zarzuty pod adresem konstrukcji gry, wątku golfowego i ogólnej niechęci do postaci Abby. Plebiscyt jasno pokazał, że gry przesadnie hejtowane, które zdaniem wielu nie zasługują nawet na „ósemkę” w recenzji, cieszą się jednak sporym powodzeniem. Widocznie ci, którzy oddali głosy, nie mieli czasu krzyczeć, bo byli zajęci grą i w sumie dobrze się bawili.

Z dziesięciu wspaniałych brakuje nam jeszcze God of War (pozycja siódma) i Uncharted 4 (dziewiąta). Jeśli dodamy do nich obie odsłony serii The Last of Us, to stanie się jasne, że wśród najlepszych znalazły się aż cztery tytuły firmy Sony (w pierwszej piętnastce jest ich w sumie sześć). To dość dobrze obrazuje, który z konsolowych gigantów wygrał poprzednią generację w Polsce i gdzie była konkurencja przez ostatnie lata.

To tyle na początek. W przyszłym tygodniu przedstawimy kompletne wyniki i omówimy je szerzej, bo mamy jeszcze kilka ciekawostek związanych z tym plebiscytem.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Ten tekst powstał z myślą o naszym newsletterze. Jeśli Ci się spodobał i chcesz otrzymywać kolejne felietony przed wszystkimi, zapisz się do newslettera.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy ukończyłeś/łaś choć raz Wiedźmina 3?

88,6%
Tak
11,4%
Nie
Zobacz inne ankiety
Największa ofiara Wiedźmina 3 - Dragon Age: Inquisition nie jest taki zły
Największa ofiara Wiedźmina 3 - Dragon Age: Inquisition nie jest taki zły

Niektóre gry trafiają do nas za późno i zostają zgniecione przez konkurencję. Dragon Age: Inkwizycja zostało rozjechane przez Wiedźmina 3 i przez lata miałem je za RPG niewarte uwagi. Aż do niedawna...

Wiedźmin 3 pocięty. Opisujemy, co nie trafiło do Dzikiego Gonu
Wiedźmin 3 pocięty. Opisujemy, co nie trafiło do Dzikiego Gonu

Mimo swojego ogromu Wiedźmin 3 nie zdołał pomieścić wszystkiego. Masa questów, potworów, a nawet gotowe mechaniki – wszystko to poszło do kosza. Oto elementy, które CD Projekt RED musiał skasować, aby jego gra stała się lepsza.

Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020
Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020

Przedstawiamy wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020, w którym to braliście udział. Znajdziecie tu zarówno całą listę 100 najlepszych produkcji ostatnich 10 lat, jak i parę wartych uwagi statystyk i ciekawostek związanych z rezultatami głosowania.