Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 października 2011, 10:21

autor: Szymon Liebert

BioWare o multiplayerze w Mass Effect 3: czteroosobowy co-op i galaktyczna wojna

W grze Mass Effect 3 pojawi się tryb multiplayer. Potwierdziła to oficjalnie firma BioWare. Produkcja otrzyma czteroosobowe misje kooperacyjne oraz system galaktycznej wojny, w której wezmą udział gracze. Wszystkie szczegóły na temat tego rozwiązania znajdziecie w tej wiadomości.

Firma BioWare potwierdziła, że w grze Mass Effect 3 pojawi się multiplayer. Do tej pory seria skupiała się na rozgrywce solowej i doskonale radziła sobie bez zabawy sieciowej. Twórcy przekonują, że ten dodatek wzbogaci produkcję o nowe atrakcje i jednocześnie będzie zupełnie opcjonalny. Czego możemy się spodziewać? Szczegóły znajdziecie poniżej.

Multiplayer będzie dostępny na pecetach, Xboksie 360 oraz PlayStation 3. Moduł sieciowy ma składać się z dwóch powiązanych ze sobą elementów: czteroosobowych misji kooperacyjnych i systemu Galaxy at War, który wpłynie na stan wszechświata w rozgrywce solowej. Autorzy zapewniają, że osoby nielubiące zabawy online, będą mogły osiągnąć optymalne zakończenie gry w pojedynkę.

Czteroosobowe misje kooperacyjne

W misjach weźmiemy udział w międzygalaktycznej wojnie o Ziemię u boku znajomych. Każdy z graczy będzie mógł dobrać klasę i rasę postaci, a także najróżniejsze rodzaje broni, mocy oraz umiejętności, aby wspólnie utworzyć elitarny oddział specjalny. Zadaniem uczestników zabawy będzie uwalnianie kolejnych terytoriów spod kontroli przeciwnika.

BioWare zdecydowało się dodać multiplayer, bo od zawsze chciało umożliwić graczom walkę u boku znajomych. Wiele osób prosiło o taką rozgrywkę. Tryb kooperacji był jedyną opcją braną pod uwagę, bo pasuje do kampanii. W końcu seria opowiada o drużynie walczącej przeciwko wspólnemu wrogowi. Autorzy są świadomi upodobań wielu fanów marki i nie chcą zmuszać ich do gry w sieci.

BioWare o multiplayerze w Mass Effect 3: czteroosobowy co-op i galaktyczna wojna - ilustracja #1

Ważne jest to, że w zadaniach nie wcielimy się w komandora Sheparda lub członków jego załogi, gdyż są oni zarezerwowani dla kampanii solowej. W multiplayerze stworzymy nowe postacie, które wezmą udział w bitwach na zróżnicowanych frontach. W akcji zobaczymy Turian, Krogan, Asari i inne rasy. Każda z nich skorzysta z unikalnych zdolności.

W trybie kooperacji pojawi się forma rozwoju postaci, ulepszania broni i zdobywania poziomów doświadczenia. Na rozgrywkę multiplayer nie będą miały wpływu zapisane stany gry z Mass Effect lub Mass Effect 2.

Galaxy at War

Galaxy at War będzie bonusowym dodatkiem do kampanii solowej. System ma być nowym sposobem dla graczy na przeżywanie galaktycznej wojny (za pośrednictwem opisanych misji kooperacyjnych). Najważniejszym punktem w ratowaniu świata będzie współczynnik „galaktycznej gotowości”, mówiący o tym, czy komandor Shepard może wykorzystać wszelkie środki w walce z Reaperami.

BioWare o multiplayerze w Mass Effect 3: czteroosobowy co-op i galaktyczna wojna - ilustracja #2

Gracze będą mogli szykować galaktykę do walki na wiele sposobów, zebranych w systemie Galaxy at War. Jednym z nich będzie właśnie multiplayer. Inne możliwości i interfejsy zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach. Warto podkreślić, że ten element jest opcjonalną i alternatywną drogą dla graczy, więc żeby zobaczyć pozytywne zakończenie gry nie będzie trzeba grać z innymi.

Singleplayer vs multiplayer

Studio BioWare poświęciło sporo miejsca na definitywne zaznaczenie tego, o czym pisaliśmy już wyżej: multiplayer będzie tylko dodatkiem i nie wpłynie negatywnie na rozgrywkę solową. Za stworzenie tego trybu odpowiada odrębna ekipa z Montrealu, nad która pieczę sprawuje Casey Hudson. Deweloper w dalszym ciągu stawia na rozbudowaną kampanię dla pojedynczego gracza.

Autorzy przekonują też, że osoby, które nie lubią multiplayera nie poczują się oszukane, bo Mass Effect 3 będzie kompletną produkcją z satysfakcjonującą opowieścią. System Galaxy at War pozwoli po prostu dzielić wrażenia z innymi osobami. Misje kooperacyjne mają być alternatywą, a nie koniecznym środkiem do osiągnięcia najlepszy rezultatów w grze solowej.

Deweloper ma świadomość tego, że wiele osób przyjmie informację o obecności multiplayera w Mass Effect 3 dość paranoicznie. Jeżeli zapewnienia zostaną spełnione, otrzymamy ciekawy dodatek przeplatający się z rozgrywką solową. Być może ożywi to wszechświat, po którym podróżuje Shepard. Gra zostanie wydana w marcu 2012 roku na pecetach, Xboksie 360 i PlayStation 3.

  1. Wrażenia z pokazu gry Mass Effect 3 - gamescom 2011
  2. Mass Effect 3 - gamescom 2011 - trailer
  3. Mass Effect 3 - E3 2011 - pierwsze spojrzenie