Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2011, 12:50

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Battlefield 3 - przeglądarka serwerów na konsolach, Battlelog głównym menu na PC

Firma Electronic Arts potwierdziła obecność przeglądarki serwerów w konsolowych wersjach Battlefield 3. Posiadacze PC również się jej doczekają, ale jedynie za pośrednictwem platformy społecznościowej Battlelog.

Firma Electronic Arts potwierdziła na targach gamescom, że konsolowe wersje gry Battlefield 3 zostaną wzbogacone o przeglądarkę serwerów w trybie multiplayer. Trochę inaczej potraktowani zostali posiadacze komputerów osobistych, którzy podobnej funkcjonalności doczekają się jedynie za pośrednictwem platformy społecznościowej Battlelog.

Battlefield 3 - przeglądarka serwerów na konsolach, Battlelog głównym menu na PC - ilustracja #1

Obecność przeglądarki serwerów w produkcjach dedykowanych PlayStation 3 lub Xboksowi 360 to rzadko spotykane zjawisko. Większość tytułów korzysta z opcji tzw. matchmakingu, czyli automatycznego dobierania rywali i wszelkich warunków rządzących daną rozgrywką. W Battlefield 3 gracze sami będą mogli o nich zdecydować.

Co ciekawe, to co kiedyś na pecetach było standardem, w tym przypadku pojawi się w nieco innej formie. Przeglądarka serwerów w wersji PC nie będzie bowiem dostępna z poziomu menu. Aby się do niej dostać, zostaniemy zmuszeni opuścić aktualną sesję i wejść do platformy społecznościowej Battlelog, na której będziemy mogli sprawdzać statystyki, komunikować się ze znajomymi itd.

Wydawałoby się, że konieczność ciągłego opuszczania rozgrywki przy chęci zmiany serwera powinna być uciążliwa. Alan Kertz ze studia EA DICE twierdzi jednak, że Battlelog na PC będzie tak naprawdę pełnił funkcję głównego menu Battlefielda 3. Oznacza to, że prosto z poziomu Battleloga rozpoczniemy rozgrywkę i nie będziemy musieli przebijać się przez kolejne opcje w obrębie samej gry. Tym samym dostęp do najważniejszego menu moglibyśmy mieć z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu.

Battlefield 3 - przeglądarka serwerów na konsolach, Battlelog głównym menu na PC - ilustracja #2

Kertz uważa, że sposób zmiany serwerów na PC nie różni się niczym od tego, co widzieliśmy w Battlefield: Bad Company 2. Tam również musieliśmy opuścić daną sesję i załadować nową mapę. W Battlefield 3 ma być podobnie, tylko że zamiast wychodzić do standardowych opcji gry, przejdziemy do przywoływanego wcześniej Battleloga. Z pewnością ma to jeszcze bardziej spopularyzować tę platformę wśród graczy, jako że będą musieli często z niej korzystać.

Battlefield 3 ukaże się na europejskim rynku 28 października na PC, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. W naszym kraju gra zostanie wydana przez firmę Electronic Arts Polska w pełnej polskiej wersji językowej. W trybie multiplayer w potyczkach wezmą udział 64 osoby na PC i 24 na konsolach.