Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 maja 2017, 11:35

autor: AlexB

Amerykański rynek gier wideo w kwietniu - zwycięski pochód Nintendo trwa

Firma NPD opublikowała wyniki branży gier wideo w Stanach Zjednoczonych w kwietniu bieżącego roku. Największym wygranym ponownie okazało się Nintendo. Zarówno Switch, jak i wydane na tę platformę Mario Kart 8 Deluxe zajęły pozycję lidera w swoich zestawieniach.

Jak co miesiąc firma NPD, zajmująca się monitorowaniem rynku gier wideo w Stanach Zjednoczonych, opublikowała dane dotyczące przychodów z branży, tym razem obejmujące kwiecień bieżącego roku (via gamesindustry.biz). Są one bardzo optymistyczne. Branża w USA wygenerowała zyski na poziomie 636 milionów dolarów, czyli więcej o 10% w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku. Przypominamy, że w marcu również zaobserwowano wyraźny wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2016 roku. To pierwszy raz od listopada 2015 roku, gdy taka tendencja utrzymuje się dwa miesiące. Bez wątpienia na taki stan rzeczy ogromny wpływ miała premiera konsoli Nintendo Switch. Gigant z Kioto po raz kolejny jest największym wygranym na rynku amerykańskim.

Mario Kart 8 Deluxe zdominowało rynek amerykański w kwietniu, choć swoją premierę miało dopiero pod koniec miesiąca. - Amerykański rynek gier wideo w kwietniu - zwycięski pochód Nintendo trwa - wiadomość - 2017-05-22
Mario Kart 8 Deluxe zdominowało rynek amerykański w kwietniu, choć swoją premierę miało dopiero pod koniec miesiąca.

Gry

Według danych firmy NPD, same gry wygenerowały w USA przychód na poziomie 304 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 6%. Na czele zestawienia usadowiło się Mario Kart 8 Deluxe, które zadebiutowało 28 kwietnia. Tytuł został bardzo ciepło przyjęty w mediach branżowych (w naszej recenzji otrzymał ocenę 9/10), co przełożyło się na wyniki sprzedaży. W samym tylko dniu premiery w Stanach Zjednoczonych swoich właścicieli znalazło 459 tysięcy egzemplarzy produkcji firmy Nintendo, co uczyniło ją najlepiej sprzedającą się częścią w historii serii Mario Kart. Do końca miesiąca rozeszło się jeszcze tysiąc sztuk Mario Kart 8 Deluxe, co łącznie daje wynik 460 tysięcy. Robi on wrażenie, zwłaszcza że tytuł pojawił się wyłącznie na jednej platformie, a liczba ta dotyczy jedynie wersji pudełkowej. Wraz z dystrybucją cyfrową, Mario Kart 8 Deluxe sprzedało się w liczbie 550 tysięcy egzemplarzy.

Na drugim miejscu znalazła się Persona 5. Według słów Mata Piscatelli, jednego z analityków firmy NPD, najnowsza odsłona popularnego cyklu jRPG-ów od studia Atlus może pochwalić się najlepszym debiutem, jeśli chodzi o sprzedaż w USA w historii serii. Pokonała ona pod tym względem swoją poprzedniczkę, Personę 4, prawie pięciokrotnie. Tak doskonały wynik ponownie po części może wynikać ze świetnego przyjęcia tytułu przez media branżowe. Persona 5 jest jedną z najlepiej ocenianych gier na PlayStation 4. Natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Był to zatem kolejny dobry miesiąc dla ostatniej odsłony popularnej serii przygodowych gier akcji, która tuż po premierze została okrzyknięta przez wielu arcydziełem.

Patrząc na zestawienie zaprezentowane przez firmę NPD, naszą uwagę może zwrócić obecność na wysokim 10. miejscu gry Call of Duty: Black Ops II. Ten wydany pierwotnie pięć lat temu tytuł zadebiutował 11 kwietnia bieżącego roku na konsoli Xbox One w ramach wstecznej kompatybilności. Tak duży sukces świadczy o tym, że gracze są bardzo zadowoleni z tej funkcji przygotowanej przez giganta z Redmond. Wkrótce możemy spodziewać się kolejnych tytułów ją wykorzystujących. Przypominamy, że do 22 maja trwa wyprzedaż klasycznych gier z Xboksa 360 dostępnych również na Xboksie One.

Wsteczna kompatybilność na Xboksie One wyszła na dobre grze Call of Duty: Black Ops II - Amerykański rynek gier wideo w kwietniu - zwycięski pochód Nintendo trwa - wiadomość - 2017-05-22
Wsteczna kompatybilność na Xboksie One wyszła na dobre grze Call of Duty: Black Ops II

Oto lista 20 bestsellerów w Stanach Zjednoczonych w kwietniu 2017 roku. Przypominamy, że firma NPD tworzy ją na podstawie generowanych przychodów, wyliczanych ze sprzedaży wersji pudełkowych i cyfrowych. Na liście znajdują się jednak wyjątki od tej reguły, co zostało odpowiednio oznaczone.

Pozycja

Gra

1.

Mario Kart 8 Deluxe (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

2.

Persona 5 (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

3.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

4.

MLB 17: The Show

5.

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

6.

Grand Theft Auto V

7.

Mass Effect: Andromeda

8.

NBA 2K17

9.

Overwatch (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

10.

Call of Duty: Black Ops II

11.

Call of Duty: Infinite Warfare

12.

Horizon Zero Dawn

13.

LEGO City: Tajny Agent

14.

Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 Remix

15.

LEGO Worlds

16.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

17.

Battlefield 1

18.

For Honor

19.

Nier: Automata

20.

Minecraft

Konsola Nintendo Switch na dobre zdominowała rynek amerykański. - Amerykański rynek gier wideo w kwietniu - zwycięski pochód Nintendo trwa - wiadomość - 2017-05-22
Konsola Nintendo Switch na dobre zdominowała rynek amerykański.

Sprzęt

W ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych doskonale radził sobie również sprzęt. Wygenerował on przychód na poziomie 195 milionów dolarów, co stanowi wzrost aż o 37% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Według analityków z firmy NPD, to najlepszy kwiecień dla producentów urządzeń od 2011 roku. Na czele zestawienia, tak jak w marcu, znalazło się Nintendo Switch. Najnowsza konsola giganta z Kioto bije kolejne rekordy i w samym tylko kwietniu swoich nabywców znalazło 280 tysięcy jej egzemplarzy. Jak zauważył Piscatella, przyszłość maluje się w optymistycznych barwach dla tej japońskiej platformy. Coraz więcej gier zewnętrznych wydawców, takich jak Konami, Activision Blizzard, Ubisoft czy Sega, pojawia się na Switchu, co może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż urządzenia. Co ciekawe, na drugim miejscu na liście najlepiej sprzedających się konsol znalazł NES Classic, czyli kolejny sprzęt od Nintendo. Następne pozycje zajęły PlayStation 4 oraz Xbox One.

Wzrost zaliczyła również sprzedaż akcesoriów do grania. Rynek ten wygenerował 126 milionów dolarów, czyli więcej o 4% w porównaniu z kwietniem 2016 roku. W tym zestawieniu prym wiedzie kontroler Nintendo Switch Pro.