Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 kwietnia 2017, 11:05

autor: Góral

Nintendo w marcu podbiło amerykański rynek gier wideo

Poznaliśmy wyniki branży gier w Stanach Zjednoczonych w marcu bieżącego roku. Największym wygranym okazała się firma Nintendo, której konsola Switch sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, a wielkie triumfy święciła też gra The Legend of Zelda: Breath of the Wild (choć pierwsze miejsce na liście bestsellerów zajął Ghost Recon: Wildlands).

Firma NPD, monitorująca rynek gier wideo w Stanach Zjednoczonych, opublikowała dane za marzec bieżącego roku. Wyniki wypracowane w tym miesiącu są po prostu znakomite, gdyż wartość całego rynku skoczyła aż o 24% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, do 1,36 miliarda dolarów. Natomiast największym wygranym okazało się Nintendo.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild, choć trafiło na drugie miejsce, i tak należy uznać za największego wygranego w marcu. - Nintendo w marcu podbiło amerykański rynek gier wideo - wiadomość - 2017-04-24
The Legend of Zelda: Breath of the Wild, choć trafiło na drugie miejsce, i tak należy uznać za największego wygranego w marcu.

Gry

Sprzedaż gier nie wzrosła diametralnie, bo tylko o 5%, do 612 milionów dolarów. Wygranym okazała się sandboksowa gra akcji Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands, która zadebiutowała na początku marca w wersji na konsole Xbox One, PlayStation 4 i komputery osobiste. Prawdziwy zwycięzca znajduje się jednak na drugim miejscu. The Legend of Zelda: Breath of the Wild zadebiutowało bowiem nie na trzech, a na dwóch platformach sprzętowych, które dodatkowo nijak mają się pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy do sprzętu Sony i Microsoftu (nie wspominając o PC-tach). Ponadto w tym przypadku NPD nie zliczyło przychodów ze sprzedaży w cyfrowej dystrybucji, jak robi to dla pozostałych tytułów.

Firma wyjaśniła też, że aż 99% nabywców konsoli Nintendo Switch skusiło się na nową Zeldę. Jest to najlepszy rezultat w początkowym okresie życia nowego sprzętu w całej 22-letniej historii NPD. Ponadto dowiedzieliśmy się, że seria wygenerowała już 1,4 miliarda dolarów przychodów.

Warto jeszcze wspomnieć o grze Mass Effect: Andromeda. Wyczekiwana produkcja studia BioWare poradziła sobie całkiem dobrze, lądując na trzecim miejscu. Wziąwszy pod uwagę aferę związaną m.in. z animacjami twarzy oraz fakt, że tytuł pojawił się na rynku dopiero 21 marca, rezultat jest całkiem imponujący. Ponadto projekt okazał się drugą najlepiej sprzedającą się grą w okresie premierowym w historii cyklu – pokonała go tylko trzecia część.

Zanim zerkniecie na poniższą listę, pragniemy jeszcze wspomnieć, ze NPD tworzy ją na podstawie generowanych przychodów, wyliczanych ze sprzedaży wersji pudełkowych i edycji dostępnych w ramach cyfrowej dystrybucji. Wyjątki od tej reguły zostały oznaczone w tabelce.

#

Gra

1.

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

2.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

3.

Mass Effect: Andromeda

4.

Horizon Zero Dawn (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

5.

MLB 17: The Show (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

6.

Grand Theft Auto V

7.

For Honor

8.

NBA 2K17

9.

Nier: Automata

10.

Call of Duty: Infinite Warfare

11.

Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 Remix

12.

Battlefield 1

13.

1-2 Switch (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

14.

Resident Evil 7: Biohazard

15.

Overwatch

16.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

17.

Super Bomberman R (wynik wyliczony tylko ze sprzedaży pudełkowej)

18.

FIFA 17

19.

Lego Worlds

20.

Madden NFL 17

Switch to najbardziej rozchwytywana konsola Nintendo. - Nintendo w marcu podbiło amerykański rynek gier wideo - wiadomość - 2017-04-24
Switch to najbardziej rozchwytywana konsola Nintendo.

Sprzęt

W przypadku sprzętu marzec okazał się świetnym miesiącem. Sprzedaż urządzeń skoczyła o 91% w porównaniu do marca 2016 roku i przyniosła 485 milionów dolarów przychodu. Największą zasługę ma Nintendo Switch, które jest największą amerykańską premierą w historii Nintendo i drugim najlepszym debiutem konsoli w historii działalności NPD. W pierwszym miesiącu japońskiej firmie udało się sprzedać 906 tysięcy sztuk, a więc o 31 tysięcy więcej niż Game Boya Advanced w 2001 roku – poprzedniego rekordzisty „Ninny”. Switch oczywiście sprzedał się w marcu lepiej niż pozostałe konsole, ale niestety nie znamy dokładnych danych.