Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2014, 10:19

Aliens: Colonial Marines - SEGA oskarża Gearbox Software

Firma SEGA oskarżyła studio Gearbox Software o wprowadzanie wydawcy w błąd w sprawie gry Aliens: Colonial Marines. Osadzony w uniwersum "Obcego" FPS wywołał już wcześniej ogromne kontrowersje, a rozczarowani nim gracze wstąpili nawet na drogę sądową.

Niewiele było ostatnimi laty takich rozczarowań, jak Aliens: Colonial Marines. Wyprodukowany przez Gearbox Software FPS tak zawiódł graczy, że ci w niecałe trzy miesiące po premierze postanowili złożyć zbiorowy pozew, oskarżający twórców o nieuczciwe praktyki przy reklamowaniu swojej produkcji i celowe wprowadzanie swoich klientów w błąd. Gdy odpowiedzialna za wydanie tytułu firma SEGA wstępnie zgodziła się na wypłacenie 1,25 miliona dolarów odszkodowania wyglądało na to, że cała sprawa dobiegnie końca. Okazuje się jednak, że wydawca ma zamiar pociągnąć do odpowiedzialności także dewelopera – przedstawiciele SEGA oskarżyli bowiem Gearbox Software o współudział w fałszywym reklamowaniu finalnego produktu.

Wypłacenie przez SEGA odszkodowania niestety nie będzie końcem związanego z grą skandalu. - Aliens: Colonial Marines - SEGA oskarża Gearbox Software - wiadomość - 2014-09-04
Wypłacenie przez SEGA odszkodowania niestety nie będzie końcem związanego z grą skandalu.

Kłopoty z Aliens: Colonial Marines zaczęły się krótko po premierze w lutym 2013 roku, kiedy okazało się, że jakość gry znacznie odbiega, szczególnie pod względem graficznym, od prezentowanych podczas rozmaitych branżowych imprez fragmentów rozgrywki. Stąd też na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku firma prawnicza Edelson LLC wzięła pod opiekę tych graczy, którzy zamówili produkcję jeszcze przed premierą, i wystosowała pozew. SEGA miesiąc temu ostatecznie zgodziła się na wypłacenie odszkodowania w wysokości 1,25 milionów dolarów, studio Gearbox Software z kolei uznało, że odpowiedzialność prawną powinien ponieść tylko wydawca – on bowiem był odpowiedzialny za promocję tytułu.

Według ostatnich, przedłożonych przez prawników SEGA dokumentów to stwierdzenie nie jest do końca prawdą. Przedstawiciele firmy utrzymują, że Gearbox Software miał bardzo wiele do powiedzenia w kwestiach reklamy, zaś dyrektor generalny studia, Randy Pitchford, ze względu na swoją reputację w branży, miał mieć kluczowy głos w sprawach marketingowych. Ponadto wydawca Aliens: Colonial Marines oskarżył dewelopera o przekraczanie uprawnień przy decyzjach dotyczących promocji oraz niekonsultowanie swoich poczynań z SEGA. Według nowych dokumentów zaprezentowany podczas E3 2011 materiał, znacznie przewyższający graficznie to, co możemy zobaczyć w wersji, która trafiła na sklepowe półki, został stworzony przez Gearbox Software bez udziału wydawcy.

Batalia sądowa w sprawie Aliens: Colonial Marines może trwać jeszcze długie miesiące. - Aliens: Colonial Marines - SEGA oskarża Gearbox Software - wiadomość - 2014-09-04
Batalia sądowa w sprawie Aliens: Colonial Marines może trwać jeszcze długie miesiące.

Kolejne zarzuty dotyczą ujawniania przez studio informacji, na których publikację nie zezwoliła SEGA, między innymi poprzez wpisy na stronie internetowej projektu czy wypowiedzi podczas imprez branżowych. W ujawnionych w dokumentach mailach przedstawiciele wydawcy zarzucają Randy'emu Pitchfordowi „robienie tego, co mu się żywnie podoba”. Przy okazji prawnicy SEGA zaprzeczyli, jakoby firma nie wypłaciła Gearbox Software odpowiedniej sumy ze sprzedaży gry; nie odnieśli się jednak do wcześniejszych zarzutów studia, które twierdziło, że dokładało do projektu z własnej kieszeni.

Aliens: Colonial Marines nie tylko nie przywrócił Obcemu chwały, ale i wywołał jeden z największych branżowych skandali ostatnich lat. - Aliens: Colonial Marines - SEGA oskarża Gearbox Software - wiadomość - 2014-09-04
Aliens: Colonial Marines nie tylko nie przywrócił Obcemu chwały, ale i wywołał jeden z największych branżowych skandali ostatnich lat.

To nie pierwsze i zapewne nie ostatnie spięcie pomiędzy wydawcą a deweloperem w sprawie Aliens: Colonial Marines. W niecały miesiąc po premierze anonimowy bloger, podający się za pracownika SEGI, oskarżył Gearbox Software o finansowanie Borderlands 2 z pieniędzy przeznaczonych na FPS-a w uniwersum „Obcego”. Teraz jednak obie strony postanowiły najwidoczniej wytoczyć najcięższe działa i wszystko wskazuje na to, że ten konflikt rozwiązać można już jedynie drogą sądową. Kolejne przesłuchanie w sprawie Aliens: Colonial Marines odbędzie się pod koniec października.

  1. Oficjalna strona internetowa Aliens: Colonial Marines
  2. Oficjalna strona internetowa studia Gearbox Software
  3. Recenzja Aliens: Colonial Marines – ten Obcy to wstyd i hańba
  4. Aliens: Colonial Marines – smutna historia porażki Obcych