Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 sierpnia 2014, 12:49

autor: Orbech

Aliens: Colonial Marines – Sega zapłaci 1,25 mln USD odszkodowania

Większości z was na pewno znana jest sprawa gry Aliens: Colonial Marines, której finalna wersja okazała się mieć bardzo niewiele wspólnego z produktem reklamowanym wcześniej na różnych fragmentach z rozgrywki czy zwiastunach. Z tego powodu w połowie ubiegłego roku doszło do zbiorowego pozwu przeciwko studiu Gearbox Software oraz firmie Sega. Ta druga, będąca wydawcą gry, postanowiła pójść na ugodę i wypłacić graczom odszkodowania.

Gra Aliens: Colonial Marines spowodowała wybuch jednego z największych skandali w branży. Firma Sega postanowiła ująć się honorem i wypłacić odszkodowania graczom. - Aliens: Colonial Marines – Sega zapłaci 1,25 mln dolarów za fałszywy marketing gry - wiadomość - 2014-08-12
Gra Aliens: Colonial Marines spowodowała wybuch jednego z największych skandali w branży. Firma Sega postanowiła ująć się honorem i wypłacić odszkodowania graczom.

Wygląda na to, że nastąpił duży postęp w sprawie zbiorowego pozwu przeciwko studiu Gearbox Software oraz firmie Sega w związku z kłamliwym marketingiem gry Aliens: Colonial Marines. W ubiegłym roku wystosowano pozew sądowy, co było spowodowane ogromnym oburzeniem graczy, ponieważ okazało się, że finalna wersja produktu miała bardzo mało wspólnego z tym, który był reklamowany wcześniej podczas różnorakich targów, na nagraniach z rozgrywki czy zwiastunach. Według pozwu firma Sega z premedytacją pokazywała fragmenty gry, które nie znalazły się później w finalnej wersji, by wprowadzeni w błąd gracze wydali swoje pieniądze na słabą, niedopracowaną produkcję. Firma Sega, wydawca Aliens: Colonial Marines, postanowiła jednak pójść na ugodę i wypłacić graczom odszkodowania. Korporacja ma wpłacić 1,25 mln dolarów na specjalne konto, z czego do kieszeni graczy ma trafić 740 tysięcy. Reszta pieniędzy ma zostać przeznaczona na pokrycie kosztów prawniczych i administracyjnych.

Dzięki takiemu ruchowi firma Sega zabezpieczyła się na przyszłość i nie będzie musiała już wracać do całej sprawy. Odtąd jakiekolwiek nieprzyjemności mogą spotkać samo studio Gearbox Software, które umyło ręce i poprosiło o wyłączenie z pozwu. Na razie amerykańskiej firmie udało się uniknąć odpowiedzialności finansowej i sąd nie zdecydował jeszcze czy Gearbox brało udział w oszustwie.

Decyzja sądu o przyjęciu ugody ma zapaść 17 września, lecz raczej na pewno sąd zgodzi się na propozycję firmy Sega. Trzeba również podkreślić, iż żaden gracz nie dostanie więcej, niż wydał na swoją kopię gry. Wszyscy, którzy chcą otrzymać swoje pieniądze z powrotem, będą musieli wypełnić króciutką ankietę oraz dołączyć do niej dowód zakupu z datą wcześniejszą niż 13 lutego 2013 roku.

Aliens: Colonial Marines to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w kultowym uniwersum Obcego, które najbardziej znane jest z serii filmów o tym samym tytule. Premiera tytułu okazała się wywołać jeden z największych skandali w historii elektronicznej rozgrywki przez oszukańczy marketing, a ocena 4,5/10 w naszej recenzji oraz wszystkie gorzkie słowa pod adresem gry mówią jasno o jakości całego produktu.