Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 stycznia 2014, 10:35

autor: luckie

Alien: Isolation na gameplayu z komentarzem – straszenie na wysokim poziomie

Serwis IGN opublikował kilkuminutowy gameplay z survival horroru Alien: Isolation. Widać na nim, że studio Creative Assembly spróbuje postraszyć graczy wykorzystując oświetlenie i dźwięk oraz budując poczucie osaczenia i osamotnienia.

Bardziej niż widok obcego przeraża świadomość, że może on się czaić gdzieś w mroku - Alien: Isolation na gameplayu z komentarzem – straszenie na wysokim poziomie - wiadomość - 2014-01-14
Bardziej niż widok obcego przeraża świadomość, że może on się czaić gdzieś w mroku

Przedstawiciele serwisu IGN mieli już okazję zagrać w Alien: Isolationzmierzający na PC, PlayStation 3, Xboksa 360, PlayStation 4 oraz Xboksa One survival horror, oparty na słynnej marce filmów science fiction Obcy. Gra studia Creative Assembly pozwoli wcielić się w Amandę Ripley, córkę znanej z kina Ellen Ripley. Podobnie jak jej matka, bohaterka będzie starała się przetrwać na opuszczonej stacji kosmicznej, w której mrokach czai się charakterystyczny ksenomorf – jedyny wróg, jakiego spotkamy w grze. IGN opublikowało 7-minutowy gameplay, ukazujący kilka klimatycznych sekwencji z Alien: Isolation. Oglądając materiał warto zwrócić uwagę na ogromną rolę oświetlenia w budowaniu atmosfery.

Jak będzie nas straszył Alien: Isolation?
  1. Samotna bohaterka kontra niepokonany obcy
  2. Opuszczona, zrujnowana stacja kosmiczna
  3. Brak walki, konieczność pozostawania w ukryciu
  4. Kultowy czujnik ruchu – nic tak nie przeraża fana Obcego, jak kropka migająca na zielonym ekranie
  5. Główne skrzypce zagrają oświetlenie i dźwięk

Rozgrywka w Alien: Isolation przywołuje skojarzenia z popularnymi ostatnio horrorami typu Amnesia, Slender czy Outlast. Prócz perspektywy FPP, wspólnym elementem tych gier jest stałe poczucie osaczenia i osamotnienia w obliczu niepokonanego wroga. Zamiast szafować wyskakującymi zza rogu obcymi, których należałoby potraktować stosowna dawką ołowiu (tudzież wiązką lasera), twórcy zbudują atmosferę umiejętnie posługując się wpływającym na wyobraźnię oświetleniem i sugestywnym dźwiękiem. Stacja z Alien: Isolation daleka będzie od błyszczących, pełnych elektroniki statków kosmicznych przewijających się we współczesnym kinie science fiction. Podobnie jak w pierwszym filmie o obcym, będziemy tu mieli do czynienia z brudną, retrofuturystyczną estetyką, obfitującą w przygaszone światła oraz niepokojące buczenie staromodnych komputerów.

Tego typu podejście do tematu stoi w opozycji do wielu innych gier osadzonych w tym uniwersum – na czele z niechlubnym FPS-em Aliens: Colonial Marines czy nawiązującym do klasycznych produkcji o Obcym Aliens vs Predator. I dobrze, fani Obcego z pewnością z otwartymi ramionami przywitają klimatyczny survival horror ze słynnym ksenomorfem w roli głównej, zamiast kolejnej strzelaniny. Alien: Isolation ukaże się pod koniec bieżącego roku.

  1. Oficjalna strona gry Alien: Isolation