Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 listopada 2013, 12:21

autor: Orlov

Xbox One debiutuje w trzynastu krajach

Druga z konsol nowej generacji, Xbox One, debiutuje na rynku. Najnowszy sprzęt firmy Microsoft trafił na półki sklepowe w trzynastu krajach.

Xbox One debiutuje w trzynastu krajach - ilustracja #1

Xbox One trafia oficjalnie do sprzedaży - w tydzień po premierze swojego największego konkurenta, PlayStation 4. Wraz z dniem 22 listopada dostęp do najnowszej konsoli firmy Microsoft otrzymali mieszkańcy trzynastu państw.

Premiera i przyjęcie na rynku

Xbox One pojawia się początkowo w Australii, Austrii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Meksyku, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i oczywiście Stanach Zjednoczonych. Wyceniony został na 499 euro (i tyle samo dolarów), czyli o sto więcej niż PS4, co wzbudziło swego czasu niemałe kontrowersje. Obydwa systemy, mimo różnicy cenowej, szły łeb w łeb w liczbie zamówień przedpremierowych, o czym donosił sklep internetowy Amazon.

W internecie już kilka dni temu zaczęły pojawiać się pierwsze, w większości pozytywne, recenzje sprzętu. Konsola chwalona jest przede wszystkim za ogromny, choć niewykorzystany jeszcze potencjał, który skupia się w nowej wersji kamery Kinect i integracji z dekoderami telewizyjnymi. Za płynność i estetykę pochwały otrzymuje nowy interfejs użytkownika.

Główny ekran Dashboardu - Xbox One debiutuje w trzynastu krajach - wiadomość - 2013-11-22
Główny ekran Dashboardu

Konsoli wytknięto jednak między innymi, że mimo swoich ambicji do stania się „multimedialnym centrum każdego salonu”, wyjście optyczne sprzętu oferuje jedynie dźwięk stereo. Albert Penello z firmy Microsoft zapewnił jednak, że poważna dla kinomaniaków wada ma zostać wkrótce wyeliminowana. Podobnie jak PS4, tak i Xbox One nie ustrzegł się pierwszych problemów technicznych – w serwisie YouTube zaczynają pojawiać się filmy pokazujące konsole z niesprawnym napędem Blu-ray.

Exclusive’y i tytuły startowe

Tak samo jak i w przypadku konsoli firmy Sony, tak i w przypadku Xboksa One lista dostępnych gier nie jest jeszcze imponująca – choć bogatsza niż ta oferowana przez PlayStation 4. Z tytułów ekskluzywnych najlepiej wypada Dead Rising 3, którego większość ocen to noty rzędu 8-9/10 – równie pochlebne recenzje zebrała Forza Motorsport 5. Rozczarował z kolei wzbudzający największe nadzieje Ryse: Son of Rome, którego średnia w serwisie Metacritic to 61/100 – recenzenci nie ukrywają, że nieudany gameplay i fabułę ratuje wyłącznie niesamowita grafika. Wykaz ocen pozostałych tytułów znajdziecie w tym artykule.

Wśród tytułów startowych od innych producentów znajdują się między innymi Assassin’s Creed IV: Black FlagFIFA 14Call of Duty: Ghosts i Battlefield 4. Każda z gier na Xboksa One, która oferować będzie tryb multiplayer, pozwoli miłośnikom rozgrywki wieloosobowej na korzystanie z dedykowanych serwerów.

Polska (jeszcze) bez Xboksa One

Niestety, Polska nie znalazła się w szczęśliwej trzynastce krajów, które już mogą kupować nową konsolę firmy Microsoft. Obecnie nie jest znana ani polska cena, ani dokładna data oficjalnego pojawienia się sprzętu w naszym kraju – według plotek możemy poczekać nawet do listopada 2014 roku.

Firma z Redmond tłumaczy te opóźnienia koniecznością lokalizacji funkcji związanych z Kinectem. Pozostaje liczyć na pojawienie się nowych informacji w najbliższych tygodniach.