Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2013, 13:25

autor: Sarge

Dedykowane serwery we wszystkich grach na Xboksa One

Albert Penello z firmy Microsoft ogłosił na Twitterze, że wszystkie gry na Xboksa One będą mogły korzystać z dedykowanych serwerów. To kolejny krok w kierunku usprawnienia rozgrywek sieciowych i upodobnienia ich do standardów obecnych na PC.

Albert Penello (dyrektor ds. planowania produktów w firmie Microsoft) potwierdził, że gigant z Redmond zapewni wszystkim deweloperom darmowy dostęp do dedykowanych serwerów w grach na Xboksa One. Dla graczy oznacza to jeszcze lepszą jakość sieciowych rozgrywek i korzystanie z kolejnych pecetowych rozwiązań.

Potwierdzenie powyższych informacji przyszło za pośrednictwem Twittera, gdzie Albert Penello odpowiedział twierdząco na pytanie, czy można spodziewać się obecności dedykowanych serwerów we wszystkich grach na Xboksie One. Każde studio będzie mogło skorzystać z tej opcji, choć najwięksi wydawcy mogą zdecydować się na własną infrastrukturę sieciową.

Dedykowane serwery w grach na Xboksa One staną się standardem - Dedykowane serwery we wszystkich grach na Xboksa One - wiadomość - 2013-10-16
Dedykowane serwery w grach na Xboksa One staną się standardem

Dla graczy oznacza to, że rozgrywki sieciowe w grach na Xboksie One upodobnią się do tych na PC. Przede wszystkim mowa o możliwości samodzielnego ustalenia kryteriów wyszukiwania rozgrywek. W strzelaninach może to być np. opcja wyboru preferowanego trybu zabawy, limitu czasowego czy innych zasad danej potyczki. W niepamięć odejdzie typowo konsolowy matchmaking, gdzie wszystko odbywało się niejako automatycznie, a wpływ gracza na wybór konkretnej rozgrywki był znikomy.

Do tej pory obecność dedykowanych serwerów w grach na PlayStation 3 czy Xboksa 360 była raczej tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę. Do takich tytułów należy m.in. Battlefield 3, gdzie gracze sami mogą wyszukać serwer, do którego chcą dołączyć. Wygląda jednak na to, że na Xboksie One stanie się to standardem. Pozostaje zadać pytanie, czy podobnie będzie to wyglądało na PlayStation 4.

  1. Xbox One na oficjalnej stronie internetowej Xbox.com