Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 listopada 2013, 09:00

autor: Orlov

PlayStation 4 debiutuje na rynkach USA i Kanady

Najnowsza konsola firmy Sony, PlayStation 4, trafiła na półki sklepowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tym samym rozpoczyna się nowa generacja gier wideo.

Kraje Północnej Ameryki jako pierwsze mogą cieszyć się grą na PlayStation 4 - PlayStation 4 debiutuje na rynkach USA i Kanady - wiadomość - 2013-11-15
Kraje Północnej Ameryki jako pierwsze mogą cieszyć się grą na PlayStation 4

Dzień 15 listopada zapisze się w annałach historii gier wideo. To właśnie dziś odbywa się oficjalna, północnoamerykańska premiera PlayStation 4 od firmy Sony. Nowa generacja konsol stała się faktem.

Wielki debiut

Sprzęt obecnie dostępny jest jedynie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w cenie 399 dolarów (za podstawowy zestaw; nie zawiera podatku VAT). Oznacza to, że na rodzimym rynku swojego największego konkurenta, Xboksa One od firmy Microsoft, PS4 pojawia się z tygodniową przewagą – premiera następcy Xboksa 360 odbędzie się dopiero 22 listopada. Już teraz jednak rywalizacja między obydwiema platformami jest niezwykle zażarta – liczba zamówień przedpremierowych na nie pobiła w sklepie Amazon, potentacie sprzedaży internetowej, niemal wszystkie rekordy ilości pre-orderów.

Pierwsze opinie na temat konsoli, które zaczęły pojawiać się na kilka dni przed premierą, są w zdecydowanej większości pozytywne. PlayStation 4 otrzymuje pochwały za estetykę obudowy i kulturę pracy, świetny kontroler DualShock 4 i wysoką, wiele obiecującą wydajność. Cierpi jednak na choroby wieku dziecięcego, nie oferując na tę chwilę bogatej biblioteki gier i strasząc problemami technicznymi w pierwszej partii egzemplarzy.

Exclusive’y i tytuły startowe

Skromna lista ekskluzywnych tytułów startowych PlayStation 4 to najczęściej wytykane potknięcie firmy Sony. Najgłośniej zapowiadany Killzone: Shadow Fall został pozytywnie przyjęty przez media – przeważają oceny 7-8/10, a gra chwalona jest przede wszystkim za piękną oprawę graficzną, godną konsol nowej generacji. Więcej kontrowersji wzbudził Knack, którego rozpiętość ocen rozciąga się od 2,5/10 aż do mocnych „ósemek”. Największą niespodziankę wywołał shoot ‘em up Resogun, zgarniający od recenzentów solidne 9/10.

Wśród tytułów startowych od innych producentów znajdują się między innymi Assassin’s Creed IV: Black Flag, FIFA 14, Call of Duty: Ghosts i Battlefield 4. Pierwsze zapisy wideo rozgrywki zarówno z tych gier, jak i wydawnictw Sony, obejrzycie w tym artykule.

W najbliższych miesiącach pojawić mają się takie gry jak DriveClub (planowany początkowo jako tytuł startowy), nowy Thief, czy inFamous: Second Son (ekskluzywny dla platformy).

PlayStation 4 a sprawa Polska

Polacy, wraz z resztą krajów europejskich, otrzymają możliwość zakupu PlayStation 4 dopiero za dwa tygodnie – 29 listopada. Podstawowy zestaw, zawierający jedynie konsolę, kontroler DualShock 4 i kabel HDMI, to wydatek rzędu 1790 złotych.

W zeszłym tygodniu internet obiegła wiadomość o potencjalnych problemach z realizacją zamówień przedpremierowych w Europie. Sprzedawcy są jednak pewni, że każdy z pre-orderów zostanie uhonorowany, a konsol w tym roku nie zabraknie.

Polski oddział firmy Sony zapowiedział wystawienie w czterech centrach handlowych specjalnych „Stref PlayStation”, w których uzyskamy możliwość własnoręcznego przetestowania PS4 – szczegóły na temat akcji promocyjnej w tym artykule.