Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Ace Combat - seria gier

Cykl lotniczych gier akcji łączących elementy symulacji oraz zręcznościowej strzelanki. Markę wykreowała i rozwija japońska firma Namco (obecnie Namco Bandai) przy wsparciu deweloperskim studiów Arsys Software, Access Games i Project Aces.

Geneza serii Ace Combat sięga początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona cyklu – Ace Combat – wydana została w 1992 roku na automaty do gier. Trzy lata później konwersja tytułu zawitała na konsolę PlayStation. Produkcja szybko zdobyła popularność, co zaowocowało kontynuacjami – Ace Combat 2 (1997), Ace Combat 3: Electrosphere (1999), Ace Combat: Distant Thunder (2001), Ace Combat: Squadron Leader (2005), Ace Combat Zero: The Balkan War (2006) i Ace Combat X: Skies of Deception (2006). Za wyjątkiem przeznaczonego na GBA Ace Combat Advance, do 2007 roku marka znana była głównie użytkownikom konsol produkowanych przez Sony – PlayStation Portable, PlayStation i PlayStation 2. Sytuację zmieniła premiera gry Ace Combat 6: Fires of Liberation (2007), która wydana została w wersji na Xboksa 360. Uchyliła ona furtkę dla pierwszej multiplatformowej (PC, X360, PS3, 3DS) odsłony cyklu - Ace Combat: Assault Horizon (2011). Rok wcześniej na rynku pojawiła się druga z kolei część przeznaczona na PSP – Ace Combat: Joint Assault. Całkowicie nowy rozdział w historii serii otworzyła natomiast udostępniana na zasadzie free-to-play Ace Combat Infinity (2014) na PlayStation 3. W 2015 roku powstała przeznaczona dla posiadaczy 3DS Ace Combat: Assault Horizon Legacy Plus, będąca jedną z pierwszych gier na rynku wykorzystujących nowe funkcje New 3DS (druga gałka analogowa, dodatkowe przyciski). Możliwość zakupu najnowszej produkcji z serii – Ace Combat 7: Skies Unknown – pojawiła się w styczniu 2019 roku dla graczy konsolowych (PS4 i XONE), a od lutego mogli ją również nabyć pecetowcy.

Akcja większości gier z serii (za wyjątkiem tych o podtytułach Joint AssaultAssault Horizon oraz Infinity) toczy się na fikcyjnej, choć w dużym stopniu przypominającej współczesną Ziemię, planecie Strangereal. Jednym z wiodących motywów fabuły, stanowiącej bardzo ważny element każdej z odsłon, są konsekwencje kosmicznego kataklizmu: szczątki olbrzymiej asteroidy zniszczyły znaczną część planety. Doprowadziło to do wybuchu konfliktu, którego stawką jest przetrwanie.

Tym, co wyróżnia cykl Ace Combat na tle konkurencyjnych produktów jest unikalne połączenie symulacji lotniczej i zręcznościowej strzelanki. Gracz wciela się w rolę pilota myśliwców odrzutowych (dostępne są zarówno kopie współczesnych samolotów, jak i futurystyczne maszyny), a jego celem jest wykonywanie zlecanych misji, w tym walka powietrzna z przeciwnikami oraz niszczenie celów naziemnych.

Od samego początku seria Ace Combat odznacza się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Uwagę zwraca przede wszystkim znakomita muzyka, której kompozytorami są m.in. Keiki Kobayashi, Tetsukazu Nakanishi, Ryuichi Takada, Junichi Nakatsuru i Hiroshi Okubo. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w nagraniach ścieżki dźwiękowej na potrzeby gier z cyklu Ace Combat uczestniczyła także Warszawska Orkiestra Symfoniczna. Najnowsza odsłona serii – Ace Combat: Skies Unknown – powstała na silniku Unreal Engine 4. Interesującym może być również fakt, iż w niektóre jej misje można zagrać, korzystając z okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Na przestrzeni 24 lat cykl Ace Combat doczekała się łącznie 17 gier, wliczając spin-offy (np. Ace Combat Advance i Ace Combat X: Skies of Deception) oraz produkcje adresowane na smartfony (Ace Combat XI: Skies of IncursionAce Combat: Northern Wings i inne). W 2012 roku wydana została Ace Combat: Ikaros in the Sky - książka pióra Kei Nagase, nawiązująca do wydarzeń przedstawionych w Ace Combat: Assault Horizon. Zgodnie z informacjami przedstawionymi na oficjalnej japońskiej stronie gry Ace Combat: Skies Unknown, do 2018 roku seria osiągnęła sprzedaż na poziomie przekraczającym 14 milionów kopii.

Ace Combat 7: Skies Unknown
Ace Combat 7: Skies Unknown

Akcji 18 stycznia 2019

Zręcznościowa gra lotnicza stanowiąca kontynuację znanej serii wydawanej przez japońską firmę Bandai Namco Games. Podobnie jak poprzednie części, Ace Combat 7 osadzone jest w alternatywnej rzeczywistości, w której układ państw na Ziemi jest zupełnie inny, a ludzkość dysponuje oryginalnymi jednostkami latającymi. Gra kładzie duży nacisk na fabułę, która rozwijana jest zarówno poprzez wydarzenia podczas misji, jak i liczne scenki przerywnikowe. Rozgrywka w Ace Combat 7 opiera się na zręcznościowym modelu lotu z niewielkimi elementami symulacji. W związku z tym, zamiast realizmu doświadczymy tu wielu dynamicznych i efektownych podniebnych starć, wśród których pojawiają się też potyczki z potężniejszymi bossami. Jednocześnie każdy z dostępnych samolotów pilotuje się trochę inaczej, co pomaga w utrzymaniu różnorodności rozgrywki. Ace Combat 7 oferuje zarówno kampanię fabularną dla jednego gracza, jak i tryb multiplayer. Produkcja powstała w oparciu o silnik Unreal Engine 4 oraz zapewnia wsparcie dla okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

PCPS4XONESwitch

Ace Combat: Assault Horizon Legacy Plus
Ace Combat: Assault Horizon Legacy Plus

Akcji 29 stycznia 2015

Zręcznościowa strzelanka lotnicza będąca specjalną edycją gry Ace Combat: Assault Horizon Legacy, przygotowaną z myślą o konsoli przenośnej Nintendo 3DS. Tytuł jest jedną z pierwszych pozycji robiących użytek z dodatkowych funkcji New 3DS, a więc dodatkowych przycisków i drugiej gałki analogowej. W grze wcielamy się w pilota jednostki Special Tactical Fighter Squadron Scarface i przystępujemy do operacji Fighter's Honor, mającej powstrzymać kraje południowego Usean przed dołączeniem do Federacji Osean. Produkcja pozwala zasiąść za sterami wielu podniebnych maszyn, takich jak Boeing F-15SE Silent Eagle czy Suchoj PAK FA, wziąć udział w obszernej kampanii solowej lub też misjach dodatkowych rozgrywanych w ramach trybu wyzwań. Zręcznościowy model lotu i częste starcia powodują, że gra przypomina w większym stopniu strzelankę lotniczą niż symulatory znane z komputerów. Tytuł cieszy oko trójwymiarową oprawą graficzną, która – jak na możliwości 3DS-a – prezentuje wysoki poziom, który możemy podziwiać nie tylko w trakcie zabawy, ale też podczas oglądania efektownych powtórek.

3DS

Ace Combat Infinity
Ace Combat Infinity

Zręcznościowe 20 maja 2014

Kolejna część zręcznościowego symulatora myśliwca bojowego. Akcja ponownie przenosi gracza do niedalekiej przyszłości. Jest to pierwsza część serii Ace Combat oparta na modelu biznesowym free-to-play, a co za tym idzie – rozgrywka skupia się przede wszystkim na rozgrywce wieloosobowej.

PS3

Ace Combat: Assault Horizon
Ace Combat: Assault Horizon

Zręcznościowe 11 października 2011

Kolejna odsłona popularnego cyklu zręcznościowych symulatorów lotu, zapoczątkowanego przez japońskiego giganta Namco jeszcze w latach 90-tych na konsoli PlayStation. Akcja gry toczy się w roku 2015 i skupia na działaniach lotnictwa NATO, wymierzonych przeciwko rosyjskiemu najemnikowi, który postawił sobie za cel rozpętanie III wojny światowej. Podczas kampanii wcielimy się w postać Williama Bishopa, dowódcy szwadronu Warwolf i odwiedzimy przestrzenie powietrzne m.in. Rosji, USA czy Emiratów Arabskich. Pod naszą komendę oddano wiele licencjonowanych samolotów, odtworzonych z dużą dbałością o szczegóły. Po raz pierwszy w serii pojawiły się także helikoptery. Podczas kolejnych misji sprawdzimy się zaś nie tylko jako pilot, ale także obsługujący działko pokładowe artylerzysta. Zgodnie z tradycją i serii, zastosowany model lotu łączy elementy symulacyjne z czysto zręcznościowymi. Jedną z innowacji jest wprowadzenie specjalnego trybu Dogfight, zrealizowanego w stylu gier FPS.

PCX360PS33DS

Ace Combat: Joint Assault
Ace Combat: Joint Assault

Zręcznościowe 31 sierpnia 2010

Świetna gra zręcznościowa z elementami symulatora o podniebnych walkach myśliwców bojowych. Gracz wciela się w pilota i bierze udział w potyczkach nad Tokio, Londynem czy San Francisco. Twórcy serii wprowadzili do zabawy nowe rozwiązania oraz poprawili mnóstwo elementów (np. sztuczną inteligencję). Produkcja posiada tryb multiplayer dla 8 graczy i kampanię kooperacyjną dla 4 osób.

PSP

Ace Combat 6: Fires of Liberation
Ace Combat 6: Fires of Liberation

Symulacje 23 października 2007

Ace Combat 6: Fires of Liberation to kolejna odsłona popularnego cyklu, znanego wcześniej głównie posiadaczom rozmaitych konsol spod znaku PlayStation. Niniejsza gra jest pierwszą z owej lotniczej serii, zadedykowaną platformie Xbox 360.

X360

Ace Combat X: Skies of Deception
Ace Combat X: Skies of Deception

Symulacje 17 października 2006

Ace Combat X: Skies of Deception jest kolejną grą z hitowej serii, łączącej elementy zręcznościowe i symulacyjne.. Zgodnie z tradycją, sięgającą połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, developerzy z Namco pozwolili nam na wcielenie się w postać wojskowego pilota, zasiadającego za sterami nowoczesnych bojowych samolotów odrzutowych.

PSP

Ace Combat Zero: The Belkan War
Ace Combat Zero: The Belkan War

Zręcznościowe 25 kwietnia 2006

Ace Combat Zero: The Belkan War to kolejna produkcja firmy Namco, należąca do popularnej serii zręcznościowych gier lotniczych. Scenariusz przedstawia wydarzenia na piętnaście lat przed okolicznościami, występującymi w piątej odsłonie Ace Combat, czyli około roku 1990. Postać, której losy przejmujemy w nasze ręce, to pilot wojskowy wynajęty przez kraj o nazwie Ustio - ten z kolei został najechany przez swojego sąsiada, czyli państwo Belka.

PS2

Ace Combat Advance
Ace Combat Advance

Zręcznościowe 23 lutego 2005

Kieszonkowa edycja słynnej zręcznościówki. Zasiadamy za sterami jednego z kilkunastu fikcyjnych myśliwców i bierzemy udział w dziesięciu niezbyt skomplikowanych misjach.

GBA

Ace Combat: Squadron Leader
Ace Combat: Squadron Leader

Symulacje 25 października 2004

The Unsung War jest już piątą edycją popularnego zręcznościowego symulatora odrzutowców bojowych Ace Combat firmy Namco. Podobnie jak w poprzednich częściach akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości naszego świata.

PS2

Ace Combat: Distant Thunder
Ace Combat: Distant Thunder

Zręcznościowe 26 października 2001

Ace Combat 4: Distant Thunder to wyprodukowany przez studio deweloperskie firmy Namco zręcznościowy symulator lotniczy. Akcja gry toczy się na zniszczonym przez meteoryt, fikcyjnym kontynencie Eugea, gdzie frakcje ocalałych mieszkańców toczą walkę o przetrwanie i dominację. W trakcie zabawy gracze mają okazję pilotowania 21 rodzajów samolotów, w tym m.in. MiG-29, SU-27, F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-16 Falcon i F-18 Hornet

PS2

Ace Combat 3: Electrosphere
Ace Combat 3: Electrosphere

Zręcznościowe 27 maja 1999

Trzecia część zręcznościowych symulatorów lotu, w której gracze pilotują nowoczesne myśliwce i wykonują rozmaite misje. Tym razem autorzy osadzili grę w bardziej futurystycznej stylistyce, przygotowując własne projekty maszyn czy broni.

PS1

Ace Combat 2
Ace Combat 2

Akcji 30 maja 1997

Druga odsłona strzelaniny powietrznej, która zgrabnie łączy elementy zręcznościowe i symulacyjne. Wydana ekskluzywnie na PlayStation 1 produkcja jest kontynuacją Air Combat z 1997 roku.

PS1

Air Combat
Air Combat

Akcji 30 czerwca 1995

Wydana w 1995 roku na konsolę PlayStation pierwsza część słynnej serii Ace Combat. W grze siadamy za sterami licznych samolotów wojskowych, a akcja ma miejsce w fantastycznym uniwersum.

PS1

Ace Combat 3D
Ace Combat 3D

Zręcznościowe prace wstrzymane

Ace Combat 3D to kolejna odsłona legendarnej serii zręcznościowych symulacji lotniczych, tym razem przeznaczona na konsolę Nintendo 3DS i korzystająca z jej głównego atutu – obrazu 3D.

3DS