Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Last of Us - seria gier

Seria przygodowych gier akcji TPP. Akcja gier spod szyldu The Last of Us toczy się w postapokaliptycznym świecie zniszczonym przez globalną pandemię grzyba kordycepsa, który po mutacji zaczął atakować ludzi i zmieniać ich w krwiożercze bestie przypominające zombie. Za opracowaniem cyklu stoi renomowane studio Naughty Dog, znane również z takich marek, jak Uncharted czy Crash Bandicoot, z kolei jego wydawcą jest firma Sony Interactive Entertainment.

Pierwsza część serii, zatytułowana The Last of Us, zadebiutowała w 2013 roku na konsoli PlayStation 3. Jej głównym bohaterem jest Joel, czyli jeden z nielicznych ocalałych, zajmujący się przemytem przedmiotów z i do strefy objętej kwarantanną. Jego względnie ustabilizowane życie zmienia się, gdy przyjmuje nowe, nietypowe zlecenie – tym razem musi „przemycić” nastoletnią dziewczynę Ellie i zaprowadzić ją do członków organizacji zwanej „Świetlikami”. Kilka miesięcy po premierze gra doczekała się swojego jedynego fabularnego rozszerzenia, zatytułowanego Left Behind. Grywalną postacią dodatku jest Ellie, a jego akcja opowiada o życiu dziewczyny przed spotkaniem z Joelem. W 2014 roku wydano The Last of Us: Remastered, czyli odświeżoną wersję produkcji, dedykowaną konsoli PlayStation 4, natomiast w 2020 roku zadebiutowała druga odsłona cyklu. Akcja The Last of Us: Part II ma miejsce pięć lat po wydarzeniach z „jedynki” i podobnie jak w Left Behind, historię obserwujemy w niej z perspektywy Ellie. Tym razem bohaterka opuszcza bezpieczne schronienie Jackson w stanie Wyoming, by zemścić się na grupie, która wyrządziła jej krzywdę. W 2022 roku na PlayStation 5 trafił pełnoprawny remake pierwszej części serii, czyli The Last of Us: Part I, który w marcu 2023 zawitał również na komputery osobiste.

Produkcje spod szyldu The Last of Us są przygodowymi grami akcji z kamerą umieszczoną za plecami postaci (TPP). W trakcie rozgrywki przemierzamy różnorodne lokacje i wykonujemy zadania, często stawiając czoła zarówno zdrowym ludziom, jak i zarażonym. Ci pierwsi działają w sposób bardziej skoordynowany, potrafią używać broni palnej i do walki wręcz, lecz są mniej wytrzymali i nie tak czuli na dźwięki. Z kolei zainfekowani zachowują się chaotycznie, atakują tylko na bliski dystans i reagują na nawet najcichszy dźwięk. Ze wszystkimi przeciwnikami możemy sobie radzić za pomocą pistoletów, strzelb, bomb, pałek czy desek, zadających duże obrażenia, lecz zwracających uwagę innych wrogów, lub poprzez ciche eliminacje, takie jak podduszenie, zabójstwa ostrzami czy strzały z łuku. Do naszej dyspozycji oddano również tryb nasłuchiwania, umożliwiający „widzenie” przeciwników przez ściany.

Ważnym elementem rozgrywki jest rozsądne zarządzanie zasobami. Eksplorując dostępne lokacje, znajdujemy tylko ograniczone ilości amunicji, tabletek, materiałów czy części do ulepszania broni, a każde znalezisko ma swoje cenne zastosowanie w grze. Gdy zbierzemy odpowiednią ilość medykamentów, możemy z ich pomocą ulepszyć postać, np. zwiększając poziom życia lub redukując drżenie celownika. Znalezione materiały, m.in. alkohol, saletra czy taśmy, służą do wykonywania jednorazowych przedmiotów, takich jak apteczki, bomby czy koktajle Mołotowa. Części do ulepszania broni wykorzystujemy w specjalnych warsztatach, gdzie usprawniamy parametry naszego arsenału.

Pierwsza odsłona cyklu The Last of Us oferuje nie tylko tryb dla pojedynczego gracza, lecz również moduł multiplayer, łączący elementy sieciowe z niektórymi mechanikami dostępnymi w trybie fabularnym. Druga część serii w momencie premiery nie posiadała opcji rozgrywki wieloosobowej.

Seria The Last of Us zdobyła uznanie krytyków oraz graczy, zdobywając wysokie oceny i liczne branżowe nagrody, a także osiągając zawrotne wyniki sprzedaży. Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona cyklu mogą się pochwalić niezwykle wysokimi średnimi ocen od branżowych mediów – według serwisu Metacritic wynoszą one odpowiednio 95/100 i 93/100.

W 2023 roku zadebiutował serial oparty na pierwszej odsłonie cyklu. W rolę Joela wcielił się w nim Pedro Pascal, z kolei Bella Ramsey sportretowała Ellie. Jego scenariusz był natomiast owocem współpracy Neila Druckmanna z Naughty Dog oraz Craiga Mazina, któremu rozpoznawalność przyniósł serial Czarnobyl.

The Last of Us: Factions
The Last of Us: Factions

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Sieciowa strzelanka TPP od studia Naughty Dog osadzona w uniwersum znanym z The Last of Us i The Last of Us: Part II. Jest to największa dotychczasowa produkcja tego dewelopera.

PS5

The Last of Us: Part I
The Last of Us: Part I

Akcji 2 września 2022

The Last of Us to trzecioosobowa gra akcji autorstwa Naughty Dog. Gra cechuje się filmowością, stawia duży nacisk na fabułę oraz relacje między bohaterami i stanowi jeden z najwyżej ocenianych tytułów na konsole PlayStation.

PCPS5

The Last of Us: Part II
The Last of Us: Part II

Akcji 19 czerwca 2020

Kontynuacja przygodowej gry akcji studia Naughty Dog z 2013 roku, będącej jedną z najwyżej ocenianych tytułów na PlayStation. Fabuła The Last of Us 2 kontynuuje wątki z pierwszej części, gdzie epidemia wywołana przez pasożytnicze grzyby doprowadziła do upadku cywilizacji. W grze powraca też dwójka znanych bohaterów, tzn. Joel i Ellie, choć tym razem wiodącą postacią jest 19-letnia już dziewczyna. Pod względem mechaniki gra rozwija pomysły z pierwszej części serii. Akcję obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami postaci, a rozgrywka koncentruje się na eksploracji częściowo otwartych lokacji i przekradaniu się za plecami napotykanych wrogów. Podczas zabawy nie brakuje też brutalnych, bezpośrednich konfrontacji, w trakcie których czynimy użytek z arsenału broni białej oraz palnej.

PS4

The Last of Us
The Last of Us

Akcji 14 czerwca 2013

Przygodowa gra akcji w konwencji postapokaliptycznego survival horroru, stworzona przez studio deweloperskie Naughty Dog (znane przede wszystkim z serii Uncharted) przy wsparciu wydawniczym firmy Sony Computer Entertainment. Akcja The Last of Us toczy się w niedalekiej przyszłości - 20 lat po tym, jak tajemnicza zaraza zdziesiątkowała ludzkość i przyczyniła się do upadku cywilizacji. Dwoje bohaterów – przemytnik Joel (w tę postać wciela się gracz) oraz nastoletnia sierota Ellie próbują przetrwać w świecie pełnym niebezpieczeństw. Rozgrywka opiera się głównie na eksplorowaniu lokacji oraz walce z przeciwnikami przy użyciu broni palnej lub elementów otoczenia (kamienie, nogi stołowe itp.). Poza kampanią trybu jednoosobowego gra oferuje również w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer z dwoma wariantami zabawy - Walka o zapasy i Ocaleni.

PS4PS3