Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PS3
Okładka The Last of Us: Left Behind (PS4)

The Last of Us: Left Behind

Oficjalny dodatek fabularny do gry The Last of Us studia Naughty Dog.

Akcji | TPP | skradanki | postapokalipsa | horror | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka The Last of Us: Left Behind (PS4)

data premiery gry:

14lut2014

PS3

12maj2015

PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Left Behind to pokaźnych rozmiarów DLC do uznanej gry akcji TPP The Last of Us, rozbudowujące tryb fabularny produkcji. Tak jak w przypadku pierwowzoru, za jego powstanie odpowiada studio Naughty Dog.

Akcja omawianego dodatku toczy się głównie przed wydarzeniami znanymi z podstawowej wersji gry. Centralną postacią opowieści jest tym razem Ellie. Joel nie pojawia się u jej boku – zastępuje go Riley, najlepsza przyjaciółka i mentorka protagonistki (w tej roli Yaani King). Wydarzenia zostały umiejscowione w szkole wojskowej na terenie strefy kwarantanny, do której Ellie i Riley uczęszczają. Pewnego dnia miejsce to staje się areną serii dramatycznych wydarzeń, które na zawsze zmieniają życie obu dziewczyn. Podobnie jak w pierwowzorze, istotnym elementem fabuły Left Behind jest ukazanie, jak rozwija się więź między obiema postaciami.

W dodatku występuje również drugi wątek opowieści, będący swego rodzaju pretekstem do ukazania przygód Ellie i Riley z przeszłości. Podczas jego trwania także wcielamy się w rolę Ellie, ale tym razem akcja rozgrywa się w trakcie wydarzeń znanych z The Last of Us. Po tym jak Joel zostaje ranny w walce z bandytami, nasza bohaterka wyrusza na poszukiwania zestawu pierwszej pomocy, żeby opatrzyć i zaszyć rany swojego opiekuna. W tej części scenariusza nie doświadczymy rozbudowanych dialogów, ale bierzemy udział w kilku walkach oraz licznych etapach skradankowych. To właśnie pomiędzy nimi przenosimy się z główną bohaterką do przeszłości i wspomnień związanych z Riley.

Ponieważ mamy do czynienia jedynie z zestawem nowych poziomów, podstawowe mechanizmy rozgrywki i strona techniczna The Last of Us nie uległy większym zmianom. Jednak należy pamiętać, że zamiast twardego faceta, jakim był Joel, otrzymujemy tutaj postać nastoletniej dziewczynki – dlatego trzeba liczyć się z tym, że w Left Behind zmniejszono nacisk na stosowanie bezpośrednich rozwiązań siłowych wobec napotykanego zagrożenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 1487 głosów czytelników.

Gry podobne do The Last of Us: Left Behind

Klasyfikacja PEGI The Last of Us: Left Behind

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja dodatku Left Behind do gry The Last of Us - niemal wzorowe rozszerzenie
Recenzja dodatku Left Behind do gry The Last of Us - niemal wzorowe rozszerzenie

Recenzja 14 lutego 2014, 10:43

Jeśli chodzi o jakość poziomów skradankowych, Left Behind trzyma poziom podstawki. Przekradanie się miedzy klikaczami czy bandytami nadal jest bardzo emocjonujące i wymaga sporo skupienia oraz mocnych nerwów. Projektanci gry zastosowali ciekawy zabieg, pozwalający na podwójne wykorzystanie dużej części lokacji. Na początku większość pomieszczeń jest pusta i możemy je swobodnie eksplorować w poszukiwaniu potrzebnych wskazówek czy przedmiotów. Pozwala nam to docenić wiele różnego rodzaju smaczków przygotowanych przez twórców oraz nauczyć się ogólnej budowy etapu. Dopiero gdy osiągniemy cel naszych poszukiwań lub rozwiążemy prostą zagadkę, pojawiają się pierwsi wrogowie. Możemy wtedy wykorzystać nabytą wcześniej wiedzę i bez problemu przekraść się miedzy czujnymi mutantami. Tym co nie spodobało mi się podczas spotkania z dodatkiem, był ostatni etap walki z bandytami. O ile przez większą część gry mogliśmy bezszelestnie prześlizgiwać się miedzy napastnikami, o tyle w przypadku ostatniego spotkania konfrontacja z wrogiem jest nieunikniona. Psuje to trochę klimat, gdyż na te kilka minut nasza bohaterka zmienia się w bezwzględnego zabójcę mordującego kilkanaście osób.

PS3
PS4