Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Race Driver / GRID - seria gier

Kultowy cykl gier wideo poświęconych tematyce wyścigów samochodowych. Został wykreowany i jest nadal rozwijany przez brytyjską firmę Codemasters Software. Do tej pory ukazało się jedenaście głównych odsłon serii, która w ciągu swojej długiej historii parokrotnie zmieniała tytuł i formułę. Początkowo zasłynęła wysokim poziomem realizmu (nieosiągalnym np. dla konkurencyjnego Gran Turismo), później jej wizytówką stała się ogromna różnorodność dostępnych tras, pojazdów i dyscyplin sportu motorowego (od wszelkich form tradycyjnej rywalizacji na asfalcie, przez drifting, po rajdy samochodowe), a także zaawansowany model zniszczeń. Obecnie wyróżnia się na tle konkurencji agresywną sztuczną inteligencją i emocjonującymi, nieprzewidywalnymi wyścigami.

Pierwsza część – TOCA: Touring Car Championship – pojawiła się w 1997 roku na komputerach PC i konsoli PlayStation (port na Game Boy Color przygotowany został przez studio Spellbound dopiero trzy lata później). Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród miłośników wyścigowych symulacji, co skłoniło deweloperów z Codemasters Software do wypuszczenia w 1998 roku kolejnej części – TOCA 2: Touring Cars – w której obok samochodów turystycznych pojawiły się już „wspierające” pojazdy z innych kategorii (np. Formula Ford i Jaguar XJ220). W 2000 roku ukazała się jeszcze gra TOCA World Touring Cars, ale ominęła PC (pojawiła się tylko na PlayStation i GBA) i miała bardziej zręcznościowy charakter.

Wraz z debiutem konsol szóstej generacji, w 2002 roku seria zmieniła trzon tytułu na TOCA Race Driver (przynajmniej dla większej części świata; była znana jako DTM Race Driver w Niemczech, Pro Race Driver w Ameryce Północnej i V8 Supercars: Race Driver w Austalii). Rozbudowano komponent multiplayer, a wizytówką gry stał się fabularny tryb kariery, w którym gracz brał udział w wyścigach w kilkunastu różnych dyscyplinach, wliczając w to nawet rallycross. Dywersyfikacja dostępnych konkurencji była kontynuowana w sequelach – TOCA Race Driver 2 z 2004 r. oraz TOCA Race Driver 3 z 2006 r. – i ostatnia z wymienionych gier po dziś dzień nie ma sobie równych, jeśli chodzi o różnorodność zawodów, tras i samochodów oddanych w ręce gracza.

W 2008 roku nastąpił drastyczny zwrot w serii. Race Driver: GRID częściowo zrezygnował z realizmu (względnego) poprzedniczek i drastycznie zawęził spektrum uwzględnionych dyscyplin sportu motorowego, np. stracił wszelkie formy zmagań na szutrze i historyczne maszyny (choć zaoferował w ich miejsce drifting w japońskim wydaniu czy 24-godzinny wyścig Le Mans). W zamian Codemasters położyło nacisk na wciągający tryb kariery, emocjonującą rywalizację z nieprzewidywalną sztuczną inteligencją, zaawansowany system zniszczeń pojazdów i oszałamiającą (w swoim czasie) oprawę graficzną, gwarantowaną przez nowo opracowany silnik Ego. Mimo kontrowersyjnych zmian, Race Driver: GRID uchodzi dziś za szczytowy punkt rozwoju całej serii.

Dopiero w 2013 roku ukazała się następna odsłona cyklu, zatytułowana po prostu GRID 2. Deweloper pociągnął grę jeszcze dalej w kierunku zręcznościówki – w odniesieniu tak do modelu jazdy, jak i charakteru zmagań – czym podpadł wielu miłośnikom serii. By ich udobruchać, Codemasters w 2014 roku wydało grę GRID Autosport, której było bliżej do poprzedniczek spod znaku TOCA Race Driver – zaimplementowano w niej kilka zróżnicowanych sportowych konkurencji i przywrócono pewne realistyczne elementy (np. widok z kokpitu samochodów). Co ciekawe, żadna z wymienionych wyżej gier nie trafiła na debiutujące w podobnym czasie konsole PS4 i Xbox One – oba tytuły stworzono z myślą o PC, PS3 i X360.

Debiut serii na platformach sprzętowych ósmej generacji nastąpił dopiero w 2019 roku, wraz z premierą gry GRID. Pomyślano ją jako swoisty reboot całego cyklu, oferujący sporą różnorodność dostępnych konkurencji i wyścigi pełne „akcji” (tę ostatnią miał zagwarantować system Nemesis), ale serwujący te atrakcje w stricte „arcade’owym” wydaniu, z uproszczoną fizyką i destrukcją samochodów. Mimo relatywnie chłodnego przyjęcia tego tytułu, Codemasters postanowiło kontynuować jego formułę i w 2022 roku wypuściło grę GRID Legends, którą od poprzedniczki odróżnia głównie dodanie aktorskiego trybu fabularnego i edytora wyścigów oraz wyraźnie bogatsza zawartość. Jest to również pierwsza odsłona wydana po przejęciu dewelopera przez firmę Electronic Arts.

GRID Legends
GRID Legends

Wyścigi 24 lutego 2022

GRID: Legends to kolejna część cyklu wyścigowego studia Codemasters. Produkcja pozwala na rywalizowanie na sportowych torach i ulicach miast, za pomocą ponad stu różnorodnych maszyn.

PCPS5XSXPS4XONE

GRID
GRID

Wyścigi 11 października 2019

Kolejna część znanej serii wyścigowej GRID studia Codemasters, oferującej możliwość kierowania wieloma odmiennymi rodzajami samochodów – od turystycznych aż po tzw. muscle cary. Produkcja wprowadza do cyklu parę nowych rozwiązań.

PCPS4XONE

GRID: Autosport
GRID: Autosport

Wyścigi 24 czerwca 2014

Kolejna odsłona popularnego cyklu wyścigowego, wykreowanego przez studio Codemasters. W odróżnieniu od DiRT, innej flagowej serii Brytyjczyków, gra koncentruje się na wyścigach szosowych, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez serie TOCA Touring Car Championship i TOCA Race Driver. Podczas zabawy wcielamy się w profesjonalnego kierowcę wyścigowego, który, prócz rywalizacji za kółkiem, musi dbać także o członków swej ekipy oraz kontrakty sponsorskie. Nowa odsłona serii oferuje 22 zróżnicowane trasy oraz imponującą liczbę ponad 100 modyfikowalnych samochodów, wśród których znajdują się zarówno te produkowane seryjnie, jak i unikalne modele prototypowe. GRID: Autosport posiada także poprawioną oprawę graficzną i widok zza kierownicy, z którego zrezygnowano w GRID 2. Autorzy położyli spory nacisk na opcje zabawy wieloosobowej, umożliwiając zakładanie sieciowych klubów samochodowych i udział w regularnie udostępnianych wyzwaniach.

PCSwitchX360PS3ANDiOS

GRID 2
GRID 2

Wyścigi 28 maja 2013

Druga część cyklu symulacji wyścigów samochodowych, będącego rozwinięciem serii TOCA Race Driver. Gra wyprodukowana została przez specjalizujące się w tym gatunku (m.in. serie Colin McRae i F1) brytyjskie studio Codemasters Software. Gracze mają sposobność wcielić się w role kierowców, biorących udział w wyścigach drogowych, ulicznych oraz na zamkniętych torach. Gra pozwala zasiąść za kierownicą wielu luksusowych modeli samochodów, w tym Forda Mustanga Mach-1, Chevroleta Camaro SS oraz Koenigsegga Agrea R. Realistycznych, a zarazem emocjonujących, wrażeń z jazdy dostarcza system TrueFeel. Deweloperzy zadbali także o zaawansowany model zniszczeń oraz rozbudowany tryb wieloosobowy, pozwalający ścigać się z żywymi rywalami. Od strony technicznej GRID 2 bazuje na możliwościach nowoczesnego silnika EGO 3.0.

PCX360PS3

Race Driver: GRID Reloaded
Race Driver: GRID Reloaded

Wyścigi 11 marca 2010

Dedykowana graczom konsolowym rozszerzona edycja gry Race Driver: GRID, opracowanej przez studio Codemasters w 2008 roku. W stosunku do wersji podstawowej twórcy nie wprowadzili żadnych zmian w oprawie oraz mechanice rozgrywki. Jej zasadniczą część stanowi rozbudowany tryb kariery, w którym ścigamy się po ulicach amerykańskich metropolii, uczestniczymy w wyścigach torowych w Europie i rywalizujemy w trybie driftu na japońskich drogach. Tytuł wzbogacono jednak zawartością dodatkową, dostępną wcześniej w formie płatnych dodatków DLC. Wraz z nią otrzymujemy przede wszystkim zestaw dodatkowych samochodów z pakietu 8 Ball Pack, przeznaczonych do wyścigów sieciowych oraz rozgrywki w trybie Race Day.

X360PS3

Race Driver: GRID
Race Driver: GRID

Wyścigi 30 maja 2008

Opracowana przez studio Codemasters gra wyścigowa, stanowiąca bezpośrednią kontynuację serii zapoczątkowanej przez TOCA Touring Cars i TOCA Race Driver. W odróżnieniu od innej flagowej serii producenta, DiRT, tytuł koncentruje się na wyścigach torowych i szosowych, w których zasiadamy za kierownicą najpopularniejszych licencjonowanych wozów. Zabawa toczy się w 3 różnych lokacjach, oferujących nieco inne rodzaje zmagań, a w miarę postępów odblokowujemy kolejne turnieje i samochody. Stany Zjednoczone to przede wszystkim wyścigi na asfaltowych drogach amerykańskich metropolii. W Europie przeważają wyścigi torowe, rozgrywane w takich miejscach, jak Donington, Silverstone czy Nurburgring. W Japonii dominują za to zmagania typu drift, toczone w miastach i na krętych górskich drogach. Atutem tytułu jest znany z poprzednich odsłon serii realistyczny model jazdy. W grze wykorzystano też znany z cyklu DiRT system powtórek, pozwalający przewinąć i powtórzyć nieudany fragment wyścigu.

PCX360PS3NDS

Race Driver: Create & Race
Race Driver: Create & Race

Wyścigi 7 września 2007

Race Driver: Create & Race to wyścigi samochodowe, przygotowane wyłącznie z myślą o dwuekranowej konsoli ze stajni Nintendo. Developerzy, korzystając z atutów owej platformy sprzętowej, pozwolili nie tylko na dobrą zabawę z zaimplementowanymi opcjami, ale również przygotowali możliwość kreowania własnych elementów wirtualnego środowiska.

NDS

TOCA Race Driver 3
TOCA Race Driver 3

Wyścigi 21 lutego 2006

Kolejna odsłona zapoczątkowanej w 1997 roku serii wyścigowej, będąca największą i najbardziej rozbudowaną z dotychczasowych części cyklu. TOCA Race Driver 3 (znana także jako TOCA Race Driver 2006 lub DTM Race Driver 3) oferuje rozbudowany tryb kariery, w którym jako wirtualny kierowca bierzemy udział w 35 rodzajach mistrzostw różnych klas samochodów. Nowością jest możliwość skupienia się na karierze kierowcy tylko w wybranym rodzaju wyścigów i stopniowym przesiadaniu się do coraz szybszych pojazdów, choć możemy też od razu skoczyć na głęboką wodę i rozpocząć zabawę w trybie World Tour. Zgodnie z tradycją serii, wyścigowe zmagania toczą się na wiernie odwzorowanych trasach, a do naszej dyspozycji oddano kilkadziesiąt licencjonowanych aut o zróżnicowanych parametrach. Oprócz kolejnych poprawek w warstwie graficznej, w grze zmieniono nieco model jazdy i ulepszono system uszkodzeń. Kierowany przez nas samochód można teraz zepsuć np. poprzez przegrzanie, zatarcie silnika czy spalenie opon.

PCPS2XBOX

TOCA Race Driver 2
TOCA Race Driver 2

Wyścigi 13 kwietnia 2004

Pełnoprawna kontynuacja wydanej w 2002 roku realistycznej gry wyścigowej TOCA Race Driver, stanowiącej kolejną odsłonę bestsellerowej serii rozwijanej przez brytyjskie studio Codemasters. Produkcja łączy w sobie najlepsze cechy poprzednich części cyklu, oferując możliwość wzięcia udziału w aż 30 globalnych mistrzostwach, rozgrywanych na 56 starannie odtworzonych trasach. W grze znalazła się tradycyjnie szeroka gama licencjonowanych samochodów czołowych światowych producentów, takich jak Aston Martin, Jaguar, Ford, Subaru, Mitsubishi, Audi, Opel czy Mercedes. Szczególny nacisk położono jak zwykle na fizykę jazdy oraz system zniszczeń, realistycznie symulujący wszelkie awarie spowodowane kolizjami. W TOCA Race Driver 2 poprawiono też oprawę graficzną oraz sztuczną inteligencję komputerowych kierowców. Podstawowym trybem rozgrywki pozostał zapoczątkowany w poprzedniej odsłonie tryb kariery, choć nie zapomniano oczywiście o opcji zmagań wieloosobowych dla max. 12 graczy.

PCPS2PSPXBOX

TOCA Race Driver
TOCA Race Driver

Wyścigi 23 sierpnia 2002

Trzecia odsłona wykreowanej przez firmę Codemasters serii wyścigowej, poświęconej torowym zmaganiom samochodów klasy Touring. TOCA Race Driver (znana także jako Pro Race Driver, V8 Race Driver lub DTM Race Driver) stanowi kolejną generację gier samochodowych, łączących wysoki realizm jazdy z filmowym rozmachem scen prosto z toru wyścigowego. Tym razem jednak oprócz licencji British Touring Car Championship, produkcja posiada również prawa do innych międzynarodowych zawodów, jak niemieckie DTM czy australijskie V8 Supercars. W grze znajdziemy zaś 13 mistrzostw do rozegrania, 38 prawdziwych torów wyścigowych oraz 42 autentyczne samochody. Kolejnym ulepszeniom poddano oprawę graficzną gry, zastosowany model jazdy i system zniszczeń oraz rozbudowane możliwości modyfikacji samochodów. Zupełną nowością jest łączący poszczególne wyścigi wątek fabularny, w którym wcielamy się w postać młodego kierowcy Ryana McKane’a, a naszym zadaniem jest poprowadzenie go przez kolejne szczeble kariery.

PCPS2XBOX

TOCA 2 Touring Cars
TOCA 2 Touring Cars

Wyścigi 13 listopada 1999

Kontynuacja ciepło przyjętej gry samochodowej firmy Codemasters, koncentrującej się na organizowanej przez TOCA dorocznej imprezie wyścigowej pojazdów klasy Touring Cars, stanowiących mocno zmodyfikowane wersje seryjnych samochodów największych światowych producentów. W grze wcielamy się ponownie w postać kierowcy, uczestniczącego w wyścigowych zmaganiach z najsłynniejszymi zawodnikami TOCA. Rywalizacja toczy się na zamkniętych torach, których część stanowią licencjonowane trasy znane z pierwszej części gry, ale pojawia się także 8 nowych, fikcyjnych obiektów. Podobnie jak pierwowzór, gra odznacza się wysokim poziomem realizmu, a fizyka jazdy odzwierciedla takie czynniki, jak prędkość, przyczepność czy przeciążenia. Dodatkowo podstawowe parametry samochodów można w pewnym stopniu modyfikować, dostosowując je do własnych preferencji. TOCA 2 Touring Cars może też pochwalić się wyraźnie lepszą i bardziej szczegółową oprawą graficzną oraz poprawionym modelem zniszczeń.

PC

TOCA Touring Car Championship
TOCA Touring Car Championship

Wyścigi 15 października 1997

Symulacyjna gra wyścigowa przygotowana przez Codemasters, studio odpowiedzialne też m.in. za słynną serię Colin McRae Rally. Produkcja stara się jak najwierniej odwzorowywać realia zmagań samochodów turystycznych.

PCPS1