Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS2XBOX
Okładka TOCA Race Driver 2006 (PC)

TOCA Race Driver 3

TOCA Race Driver 2006

Kolejna odsłona zapoczątkowanej w 1997 roku serii wyścigowej, będąca największą i najbardziej rozbudowaną z dotychczasowych części cyklu.

Wyścigi | samochodowe

Okładka TOCA Race Driver 2006 (PC)

data premiery gry:

21lut2006

PC PS2 XBOX

TOCA Race Driver 3 to już piąta (po TOCA Touring Car Championship Racing, TOCA 2 Touring Cars, TOCA Race Driver i TOCA Race Driver 2) odsłona serii realistycznych symulacji wyścigów wszelakiej maści samochodów sportowych. W Stanach Zjednoczonych gra nosi nazwę TOCA Race Driver 2006, z kolei niemieccy gracze otrzymali ją jako DTM Race Driver 3. Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, oprócz wersji PC przygotowano edycje na najpopularniejsze konsole szóstej generacji: Sony PlayStation 2 oraz Microsoft Xbox.

W grze nie zabrakło znanego z poprzedniej części trybu kariery. Jako wirtualny kierowca, bierzemy udział w trzydziestu pięciu rodzajach mistrzostw sportów motorowych (m.in. British GT, Muscle Cars, V8 Supercars, DTM, Monster Trucks, Baja Motocross, Formula Palmer Audi, Historic Grand Prix, Touring Sports Cars, Formula 3, czy BMW Williams F1). Nowością jest tutaj możliwość skupienia się na karierze kierowcy tylko w wybranym rodzaju wyścigów (do wyboru, m.in.: GT, Off Road, Touring Cars, Historic, Open Wheel, Rally i Oval). Przykładowo, gdy zdecydujemy się robić karierę jako tzw. "open-wheel race driver", pierwsze kroki będziemy stawiać za kierownicą gokartów. Dopiero później pokażemy swoje umiejętności i spełnimy się za kierownicą Formuły 1000, Formuły 3, czy ostatecznie siadając w maszynie sygnowanej logiem zespołu BMW Williams F1. Inną możliwością jest wskoczenie praktycznie z miejsca do najszybszych obecnie pojazdów i rozpoczęcie zmagań w trybie World Tour, gdzie przechodzimy jeden wyścig za drugim, praktycznie bez wytchnienia. W to wszystko wpleciono oczywiście ciekawy wątek fabularny, opowiadający historię wybranego kierowcy (jeden ze znaków rozpoznawczych serii TOCA).

Wirtualna rywalizacja odbywa się na w pełni licencjonowanych trasach, odwzorowanych zgodnie z rzeczywistością i dbałością o rozmaite szczegóły. Gracze siadają przed kierownicą kilkudziesięciu licencjonowanych aut (każda maszyna inaczej zachowuje się na torze, posiada inne parametry czy wybrane właściwości). Mocno podreperowany silnik poprzedniej osłony serii TOCA, wprowadza do najnowszej gry wysoce ulepszoną grafikę i zmieniony model prowadzenia aut. Kierowany przez nas pojazd można „zepsuć” m.in. poprzez przegrzanie bądź zatarcie silnika, spalenie (lub zwyczajne zużycie) opon, itp. Sama jazda obfituje w dużą ilość detali, które wprowadzą do wyścigów bardziej ekscytującą akcję i elementy taktyczne (na szybkość samochodu mają obecnie wpływ nawet takie czynniki jak zużywanie paliwa podczas wyścigu - samochód z czasem staje się lżejszy, a przez to szybszy). Blisko 8 lat doświadczenia twórców TOCA pozwoliło na opracowanie realistycznego modelu jazdy i uszkodzeń samochodów. Wszelkie zniszczenia karoserii czy układu jezdnego są od razu widoczne na pojazdach (wgniecenia, oderwane elementy, telepiące się koła, itp.). W stosunku do TOCA Race Driver 2 poprawiono również algorytmy odpowiedzialne za AI komputerowych przeciwników (jeżdżą agresywniej, potrafią blokować gracza). Długą listę nowości zamyka tryb rozgrywki wieloosobowej (Internet).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 3124 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 133 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do TOCA Race Driver 3

Klasyfikacja PEGI TOCA Race Driver 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe TOCA Race Driver 3

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 2.4 GHz
 • 512 MB RAM
 • karta graficzna 64 MB (GeForce 4 lub lepsza)
 • 7 GB HDD
 • Windows XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • Network Adapter
 • dodatkowo (PS2): kierownica
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live!
 • dodatkowo (XBOX): kierownica
TOCA Race Driver 3 - recenzja gry
TOCA Race Driver 3 - recenzja gry

Recenzja 17 marca 2006, 10:59

Za starych, dobrych czasów ToCA uchodziła za grę dla stosunkowo wąskiej grupy odbiorców, ponieważ była po prostu trudna. Wejście w każdy z zakrętów musiało zostać dokładnie zaplanowane, zaś hamowanie trzeba było uskuteczniać z wyczuciem, by nie zablokować kół. W najnowszej produkcji Mistrzów Kodu, zachowanie pojazdów zostało ustawione domyślnie na mniej wymagający poziom. Niestety wymagania rynku powoli zabijają ducha serii... Uważam, że od razu należy zdecydować się na poziom symulacyjny, pozwalający w pełni cieszyć się ponadprzeciętnie dopracowanym modelem jazdy. Dopiero wówczas samochód wpada w długie poślizgi, koła blokują się podczas hamowania, a pokonanie zakrętu wymaga utrzymywania optymalnego toru jazdy. Rajcującym smaczkiem jest ruszanie z miejsca. Kto przytrzyma gaz w podłodze, od razu spadnie o kilka lokat. Osoba startująca w wyczuciem, może poprawić pozycję. Dla wyścigowych maniaków przygotowano przycisk odpowiadający za obsługę sprzęgła. Dzięki temu pierwsze metry wyścigu można pokonać na granicy przyczepności kół. Obsługa sprzęgła może nie być w smak niektórym zdającym na prawo jazdy, ponieważ przywodzi na myśl stres związany z egzaminem – nieumiejętne puszczenie przycisku również w ToCE przyczynia się do wykonania kompromitującego ‘kangura’ albo zgaszenia silnika!

PC
PS2
XBOX