Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Longest Journey - seria gier

Seria gier przygodowych zaliczanych do ścisłej czołówki gatunku. Cykl wykreowany został przez norweskie studio Funcom, które jest również właścicielem praw do marki.

Za ojców serii The Longest Journey uznawani są Ragnar Tornquist i Didrik Tollefsen z ekipy deweloperskiej studia Funcom. Pierwsza gra z cyklu ujrzała światło dzienne w 1999 roku. Sukces komercyjny odniesiony w Skandynawii zachęcił firmę do wypuszczenia tytułu również na innych rynkach, co miało miejsce w latach 1999-2000. Na kontynuację - Dreamfall: The Longest Journey gracze musieli poczekać do 2006 roku. Sequel spotkał się z równie dobrym przyjęciem i ugruntował pozycję marki. Mimo nacisków ze strony fanów, prace nad trzecią częścią ruszyły dopiero w 2012 roku. Dewelopingu podjęło się założone przez Ragnara Tornquista studio Red Thread Games. Produkcję Dreamfall Chapters: The Longest Journey wsparli finansowo użytkownicy platformy Kickstarter oraz Norweski Instytut Filmowy.

Fabuła gier z serii The Longest Journey przedstawia alternatywną rzeczywistość, w której przed tysiącami lat Ziemia podzieliła się na dwa odrębne światy – technologiczny Stark i magiczną Arkadię. Akcja toczy się w XXIII wieku. Główną bohaterkę - April Ryan prześladują koszmary, dzięki którym dowiaduje się jednak o istnieniu bliźniaczej Arkadii. Dziewczyna staje przed szansą wybrania się w najdłuższą podróż i zapobieżenia katastrofie, która może zniszczyć oba światy.

Wzorem klasycznych przygodówek rozgrywka skupia się na eksplorowaniu lokacji, rozmowach z postaciami niezależnymi oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Dodatkowo w Dreamfall: The Longest Journey pojawiły się elementy związane z walką i skradaniem się. Twórcy położyli duży nacisk na dojrzałą fabułę oraz zapadających w pamięć bohaterów (April Ryan, Zoë Castillo, Kian Alvane, Brian Westhouse, Gordon Halloway i inni).

W warstwie technicznej gry z serii The Longest Journey bazują na autorskich rozwiązaniach studia Funcom, w tym m.in. silniku Shark 3D. Uwagę zwraca także ścieżka dźwiękowa gier z utworami Bjrna Arve'a Lagima, Tora Linlkkena czy Leona Willetta.

Dreamfall Chapters
Dreamfall Chapters

Przygodowe 21 października 2014

Trzecia odsłona cyklu przygodówek zapoczątkowanego w 1999 roku grą Dreamfall: The Longest Journey (polski tytuł: Najdłuższa podróż). Produkcją Dreamfall: Chapters zajęło się studio Red Thread Games, pod kierunkiem Ragnara Tornquista. Fabuła gry przedstawia dalsze losy młodej dziewczyny – Zoe Castillo – która dzięki niecodziennym zdolnościom potrafi podróżować pomiędzy trzema światami: magiczną Arcadią, technologicznym Starkiem oraz tajemniczym Storytime'em. Jak przystało na przygodówkę w tradycyjnym wydaniu, rozgrywka skupiona została na takich elementach jak gromadzenie przedmiotów, prowadzenie rozmów z bohaterami niezależnymi i rozwiązywanie zagadek. Mimo relatywnie niewielkiego budżetu produkcji, twórcy Dreamfall: Chapters postarali się o atrakcyjną oprawę audiowizualną generowaną w oparciu o popularny silnik Unity Engine.

PCPS4XONE

Dreamfall: The Longest Journey
Dreamfall: The Longest Journey

Przygodowe 17 kwietnia 2006

Druga część znakomitej gry przygodowej, The Longest Journey, jaka została zrealizowana i wydana w 2000 roku przez firmę Funcom. Jej akcja osadzona została w tych samych realiach, w których mieliśmy okazję przebywać w oryginalnym The Longest Journey, tj. kompilacja fantasy i science fiction.

PCXBOX

Najdłuższa Podróż
Najdłuższa Podróż

Przygodowe 20 kwietnia 2000

The Longest Journey to klasyczna gra przygodowa, wyprodukowana przez zespół deweloperski studia FunCom. Główna bohaterka - April Ryan musi uratować dwa bliźniacze światy: Arcadię i Stark. Gra korzysta z interfejsu typu "point & click". Gracze mają okazję porozmawiać z 50 bohaterami niezależnymi i odwiedzić ponad 100 lokacji.

PCiOS