Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Destructive Creations

Firma polski producent wydawca

Destructive Creations to niezależne, polskie studio deweloperskie, produkujące gry na komputery osobiste. Siedziba firmy mieści się w Gliwicach, a od 1 czerwca 2014 roku jej szefem jest Jarosław Zieliński. Zatrudnienie znajduje w niej obecnie 17 pracowników. Zespół zdobył światową sławę dzięki kontrowersyjnej strzelaninie Hatred, wydanej w 2015 roku. Jako twórca niezależny, firma jest również wydawcą swoich tytułów.

Historia

Historia Destructive Creations nie jest długa – studio zostało założone 1 czerwca 2014 roku przez Jarosława Zielińskiego. Świeżo powstałą ekipę w dużej mierze tworzyli byli pracownicy zespołu The Farm 51.

Debiutanckim projektem firmy było Hatred, wydane dokładnie rok później – 1 czerwca 2015 roku. Na długo przed premierą, bo 16 października 2014, tytuł zaczął wzbudzać kontrowersje na całym świecie – wszystko za sprawą oficjalnego zwiastuna, który został uznany za przesadnie brutalny. Produkcja czerpiąca garściami z pierwszego Postala pozwalała wcielić się w bezimiennego psychopatę pałającego nienawiścią do całej ludzkości. Kontrolowany przez gracza złoczyńca postanowił dać upust swoim nerwom i wyszedł na ulice Nowego Jorku, gdzie siał śmierć i zniszczenie, zabijając każdego, kto stanął mu na drodze.

Niczym nieuzasadniona przemoc była głównym powodem, dla którego gra została zdjęta z platformy Steam Greenlight, gdzie trafiła 15 grudnia 2014 roku. Dzień później powróciła jednak do serwisu, a deweloperzy otrzymali oficjalne przeprosiny od Gabe'a Newella. W rezultacie Hatred stało się najczęściej ocenianą przez graczy produkcją i po trzynastu dniach zostało wybrane do dystrybucji na Steamie. Świat ponownie usłyszał o tym tytule w styczniu 2015 roku, kiedy to otrzymał on najwyższą kategorię wiekową od organizacji ESRB. Ostatecznie dzieło Destructive Creations spotkało się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem ze strony graczy i przeciętnymi opiniami recenzentów.

Po premierze Hatred studio nie spoczęło na laurach i 19 kwietnia 2016 roku wydało kolejną strzelaninę. IS Defense poszło w ślady poprzednika, poruszając równie kontrowersyjną tematykę – tym razem akcja została osadzona w Europie z 2020 roku, zaatakowanej przez Państwo Islamskie. Głównym bohaterem gry był żołnierz NATO obsługujący ciężki karabin maszynowy, którego zadanie polegało na eliminacji nacierających zewsząd wrogów. Podobnie jak Hatred, IS Defense trafiło wyłącznie na komputery osobiste – na platformie Steam może pochwalić się przeważnie pozytywnymi opiniami.

W maju 2017 roku Destructive Creations poinformowało o nawiązaniu współpracy z firmą 1C, która miała wydać następne dzieło zespołu. Mowa o grze Ancestors Legacy (znanej początkowo jako Ancestors), czyli strategii czasu rzeczywistego, osadzonej w brutalnych czasach średniowiecza. Niedługo później, bo w lipcu, do zespołu dołączył Tomasz Gop, który wcześniej pracował w firmie CI Games na stanowisku głównego projektanta gry Lords of the Fallen 2.

Ancestors Legacy zadebiutowało na komputerach osobistych po roku od oficjalnej zapowiedzi, spotykając się ze stosunkowo ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. W nadchodzących miesiącach miał się on doczekać nie tylko dwóch darmowych kampanii, lecz także dużego, płatnego rozszerzenia. Ponadto na 2019 rok planowano jego debiut na Xboksie One.

W międzyczasie ze studia odszedł Gop, który dołączył do ekipy Flying Wild Hog.


Destructive Creations: wyprodukowane gry

Ancestors Legacy

Ancestors Legacy

Hatred

Hatred

Daymare: 1998

Daymare: 1998

IS Defense

IS Defense

Gry w produkcji i planach

Ancestors Legacy XONE, PS42019

Wydawcy gier Destructive Creations

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Destructive Creations:


1C / Cenega

Wyprodukowane gry

Plany wydawnicze na przyszłość

Daymare: 19982019

Współpracujący z Destructive Creations producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Destructive Creations


Invader Studios

Wydane gry

IS Defense2016

Hatred2015