Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Tate Multimedia

Firma polski producent wydawca

Tate Multimedia to polskie niezależne studio deweloperskie z siedzibą w Warszawie. Firma opiera swoją działalność na tworzeniu produkcji przeznaczonych na komputery osobiste, konsole stacjonarne i przenośne oraz na urządzenia mobilne. Jej szefem jest Paweł Leskowicz.

Historia

Epoka trójwymiarowych platformówek

Firma Tate Multimedia została założona – pod nazwą X-Ray Interactive – w 2000 roku. Za siedzibę studia obrano Kraków, a na jego pierwszy projekt, który na stałe zapisał się w pamięci polskich graczy, nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku ekipa dostarczyła bowiem Kangurka Kao – trójwymiarową platformówkę inspirowaną kultowym Raymanem. Przyjemna rozgrywka i bardzo przyzwoita oprawa graficzna przyczyniły się do sukcesu tego tytułu; doczekał się on nawet swojej konsolowej wersji, trafiając na Segę Dreamcast.

Stworzenie kontynuacji zajęło krakowskim deweloperom znacznie więcej czasu – Kangurek Kao Runda 2, opracowany pod nową banderą Tate Interactive, pojawił się na sklepowych półkach dopiero w 2003 roku, ale oprócz komputerowych graczy, produkcją mogli cieszyć się również posiadacze konsol PlayStation 2, Xbox oraz GameCube. Przez kolejne dwa lata twórcy podążali wyznaczoną ścieżką, czego efektem były premiery Kao Challengers na PlayStation Portable oraz pecetowego Kao: Tajemnica Wulkanu. Obie pozycje zadebiutowały w 2005 roku, przypadając do gustu graczom i recenzentom.

Po premierze ostatniego z wyżej wymienionych tytułów ekipa postanowiła dać odpocząć swojemu australijskiemu herosowi. W 2007 roku na komputerach osobistych oraz konsolach Nintendo Wii i Nintendo DS zadebiutowała gra Na Dzikim Zachodzie: Przygody Lucky Luke'a – pomimo zmiany konwencji, po raz kolejny otrzymaliśmy klasyczną trójwymiarową platformówkę. Gra powstała w oparciu o film animowany Go West!, a w roli głównego bohatera obsadzono nikogo innego, jak najszybszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie.

Krótkie spotkanie z jeździectwem i globalny sukces Urban Trial Freestyle

Na kolejne dwa lata deweloperzy zagłębili się w zgoła odmienną tematykę – Kocham Konie 2 (2008) oraz Saddle Club: Przygody w siodle (2009) to produkcje adresowane do miłośników koni, w których gracze brali udział w rozmaitych turniejach jeździeckich, dbając jednocześnie o jak najlepszą kondycję należących do nich wierzchowców. Drugi z wymienionych tytułów został oparty na popularnym serialu i książkach autorstwa Bonnie Bryant.

W 2011 roku Tate Interactive dostarczyło z kolei Titeuf: Le Film, czyli kompilację dziesięciu minigier inspirowanych filmem animowanym traktującym o przygodach popularnego bohatera komiksów. O ile ostatnie dzieła zespołu niekoniecznie musiały przypaść do gustu hardkorowym graczom, o tyle w przypadku wydanego w 2013 roku Urban Trial Freestyle sprawy wyglądały zupełnie inaczej. Owa zręcznościówka, w której mieliśmy okazję dosiąść różnorodnych motocykli, by wykonywać efektowne triki kaskaderskie, zdobywać punkty i walczyć o zwycięstwo na dwudziestu trasach, odniosła spory sukces nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Czarne chmury i powrót do świata żywych

Wydawać by się mogło, że studio po raz kolejny nabrało wiatru w żagle. Przez kolejne miesiące deweloperzy nie dawali jednak znaku życia. Sytuacja miała ulec zmianie dopiero pod koniec 2016 roku, kiedy to okazało się, że firma przeniosła się do Warszawy, by od tej pory legitymować się jako Tate Multimedia (wcześniej pod tą nazwą funkcjonowała jej dywizja działająca na rynku wydawniczym). Aktualnie zespół pracuje nad trzema projektami, wśród których pojawia się Urban Trial Freestyle 2. Dwa kolejne to enigmatyczne Dry Line oraz Meet the Bug Buster.


Współpracujący z Tate Multimedia producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Tate Multimedia


Teyon

W Polsce Tate Multimedia współpracuje z:


Cenega S.A.