Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Tate Multimedia

Firma polski producent wydawca

Tate Multimedia to polskie niezależne studio deweloperskie z siedzibą w Warszawie. Firma opiera swoją działalność na tworzeniu produkcji przeznaczonych na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a także na wydawaniu projektów własnych oraz dzieł innych zespołów. Szefem Tate Multimedia jest Paweł Leskowicz.

Historia

Epoka trójwymiarowych platformówek

Firma Tate Multimedia została założona – pod nazwą X-Ray Interactive – w 2000 roku. Za siedzibę studia obrano Kraków, a na jego pierwszy projekt, który na stałe zapisał się w pamięci polskich graczy, nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku ekipa dostarczyła bowiem Kangurka Kao – trójwymiarową platformówkę inspirowaną kultowym Raymanem. Przyjemna rozgrywka i bardzo przyzwoita oprawa graficzna przyczyniły się do sukcesu tego tytułu; doczekał się on nawet swojej konsolowej wersji, trafiając na Segę Dreamcast.

Stworzenie kontynuacji zajęło krakowskim deweloperom znacznie więcej czasu – Kangurek Kao Runda 2, opracowany pod nową banderą Tate Interactive, pojawił się na sklepowych półkach dopiero w 2003 roku, ale oprócz komputerowych graczy, produkcją mogli cieszyć się również posiadacze konsol PlayStation 2, Xbox oraz GameCube. Przez kolejne dwa lata twórcy podążali wyznaczoną ścieżką, czego efektem były premiery Kao Challengers na PlayStation Portable oraz pecetowego Kao: Tajemnica Wulkanu. Obie pozycje zadebiutowały w 2005 roku, przypadając do gustu graczom i recenzentom.

Po premierze ostatniego z wyżej wymienionych tytułów ekipa postanowiła dać odpocząć swojemu australijskiemu herosowi. W 2007 roku na komputerach osobistych oraz konsolach Nintendo Wii i Nintendo DS zadebiutowała gra Na Dzikim Zachodzie: Przygody Lucky Luke'a – pomimo zmiany konwencji, po raz kolejny otrzymaliśmy klasyczną trójwymiarową platformówkę. Gra powstała w oparciu o film animowany Go West!, a w roli głównego bohatera obsadzono nikogo innego, jak najszybszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie.

Krótkie spotkanie z jeździectwem i globalny sukces Urban Trial Freestyle

Na kolejne dwa lata deweloperzy zagłębili się w zgoła odmienną tematykę – Kocham Konie 2 (2008) oraz Saddle Club: Przygody w siodle (2009) to produkcje adresowane do miłośników koni, w których gracze brali udział w rozmaitych turniejach jeździeckich, dbając jednocześnie o jak najlepszą kondycję należących do nich wierzchowców. Drugi z wymienionych tytułów został oparty na popularnym serialu i książkach autorstwa Bonnie Bryant.

W 2011 roku Tate Interactive dostarczyło z kolei Titeuf: Le Film, czyli kompilację dziesięciu minigier inspirowanych filmem animowanym traktującym o przygodach popularnego bohatera komiksów. O ile ostatnie dzieła zespołu niekoniecznie musiały przypaść do gustu hardkorowym graczom, o tyle w przypadku wydanego w 2013 roku Urban Trial Freestyle sprawy wyglądały zupełnie inaczej. Owa zręcznościówka, w której mieliśmy okazję dosiąść różnorodnych motocykli, by wykonywać efektowne triki kaskaderskie, zdobywać punkty i walczyć o zwycięstwo na dwudziestu trasach, odniosła spory sukces nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Czarne chmury i powrót do świata żywych

Wydawać by się mogło, że studio po raz kolejny nabrało wiatru w żagle. Przez kolejne miesiące deweloperzy nie dawali jednak znaku życia. Sytuacja miała ulec zmianie dopiero pod koniec 2016 roku, kiedy to okazało się, że firma przeniosła się do Warszawy, by od tej pory legitymować się jako Tate Multimedia (wcześniej pod tą nazwą funkcjonowała jej dywizja działająca na rynku wydawniczym). W 2018 roku studio dostarczyło grę Urban Trial Playground, która zadebiutowała na konsoli Nintendo Switch, a po roku pojawiła się na komputerach osobistych. W międzyczasie, bo w listopadzie 2018 roku, na PC i PlayStation 4 trafiło Steel Rats, które łączyło rozwiązania zaczerpnięte z serii Urban Trial z elementami wyjętymi z gier akcji. Oprócz pokonywania przeszkód terenowych w trakcie rozgrywki gracz eliminował zastępy robotów, zdobywając punkty, które mógł wydać na ulepszenie i personalizację swojego jednośladu. Tytuł spotkał się z dosyć ciepłym przyjęciem, a w maju 2019 roku pojawił się również na Xboksie One. Czerwiec 2020 roku przyniósł natomiast premierę następnej części serii Urban Trial, o podtytule Tricky. Podobnie jak Urban Trial Playground, pozycja zadebiutowała na platformie Nintendo Switch.

Wielki powrót Kangurka Kao

1 czerwca 2019 roku gra Kangurek Kao: Runda 2 zadebiutowała na platformie Steam. Produkcja przez pierwsze 24 godziny była dostępna za darmo i doczekała się niebywale ciepłego przyjęcia ze strony graczy. To było sygnałem dla twórców, że na rynku wciąż jest miejsce dla ich australijskiego bohatera.

Rok później deweloperzy poszli więc za ciosem i zapowiedzieli trzecią główną odsłonę cyklu, jednocześnie po raz kolejny udostępniając za darmo jej poprzedniczkę. Pozycja zatytułowana po prostu Kangurek Kao (Kao the Kangaroo) nie zamierzała wymyślać koła na nowo i opierała się na sprawdzonych rozwiązaniach. Premierę nowych przygód nieustraszonego torbacza planowano na 2021 rok. Ostatecznie jednak zdecydowano o przesunięciu premiery tej produkcji na 2022 rok. W międzyczasie pecetowi gracze czekający na kolejne dzieło Tate Multimedia musieli zadowolić się grą Urban Trial Tricky: Deluxe Edition, która na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One zadebiutowała w lipcu 2021 roku.

Kangurek Kao ostatecznie zadebiutował na komputerach osobistych i konsolach w maju 2022 roku. Produkcja zebrała umiarkowanie przychylne noty od branżowych mediów; według serwisu Metacritic, średnie przyznanych przez nie ocen mieściły się w przedziale 63-70/100 (w zależności od platformy). Gracze przywitali polskiego torbacza nieco cieplej, a na platformie Steam tytuł cieszył się „bardzo pozytywnymi” recenzjami.

Rozszerzenie działalności wydawniczej

Pod koniec lipca 2022 roku omawiana firma poinformowała, że zamierza znacznie rozwinąć swą działalność wydawniczą. Do jej katalogu miały trafić dzieła innych studiów deweloperskich, przy czym Tate Multimedia obiecywało, że nie będzie rościć sobie praw do wydawanych marek. Choć Polacy przekonywali wówczas, że pracują już nad „wieloma projektami z całego świata”, w momencie ogłoszenia nie było jasne, o jakich produkcjach była mowa.

Nieco później, bo w sierpniu 2022 roku, do sprzedaży trafiła gra Urban Trial Pocket, będąca owocem współpracy Tate Multimedia i firmy Dear Villagers.


Plany wydawnicze na przyszłość

Deathbound2024

Współpracujący z Tate Multimedia producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Tate Multimedia


Trialforge Studio

W Polsce Tate Multimedia współpracuje z:


Cenega S.A.