Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Hexa Drive

Firma producent

Niezależne japońskie studio deweloperskie z siedzibą w mieście Osaka. Choć Hexa Drive zajmuje się głównie pracą na zlecenie, tworząc konwersje i remastery rozmaitych produkcji, w jego portfolio jest również szereg autorskich projektów. Gry tego zespołu można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Historia

Studio Hexa Drive zostało założone w 2007 roku przez Masakazu Matsushitę – byłego programistę z firmy Capcom. Już rok później na Xboksa 360 trafiła zremasterowana wersja gry Rez, czyli Rez HD. Przez kolejne dwa lata zespół współtworzył natomiast grę The 3rd Birthday – hybrydę strzelanki i RPG-a, która w 2010 roku pojawiła się na PlayStation Portable.

Po jej premierze Hexa Drive ucichło na kolejne dwa lata, jednak w 2012 roku odbyły się premiery szeregu stworzonych lub współtworzonych przez nie produkcji. Mowa o mobilnej grze rytmicznej zatytułowanej Demon's Core, opracowanej z myślą o konsoli Nintendo 3DS grze Metal Gear Solid 3D: Snake Eater, zremasterowanej wersji kultowego Okami (Okami HD), trzecioosobowej strzelance E.X. Troopers (dziełem opisywanego studia jest jej edycja na PlayStation 3) oraz wydanym na smartfony i tablety Metal Gear Solid: Social Ops.

W 2013 roku ekipa nie zwalniała tempa – do sprzedaży trafiły takie pozycje, jak Zone of the Enders HD Collection (do którego Hexa Drive przygotowało rozbudowaną łatkę) oraz opracowane we współpracy z Nintendo The Wonderful 101 (w którego tworzeniu studio pomagało zespołowi PlatinumGames) oraz The Legend of Zelda: The Wind Waker HD.

Rok później ekipa dostarczyła mobilne King Radish's Ambition oraz dostosowała grę Monster Hunter Freedom Unite do specyfiki urządzeń mobilnych z systemem iOS. Rok 2015 przyniósł natomiast premiery dwóch gier sygnowanych logo firmy Square Enix, które stworzyło Hexa Drive. Mowa o wydanym na smartfony i tablety Rampage Land Rankers oraz Final Fantasy Type-0 HD. Nie były to jednak ostatnie projekty zespołu opracowane we współpracy z tym wydawcą – w 2016 roku premierę miało Final Fantasy XV, na którym Hexa Drive również odcisnęło swoje piętno.

Rok 2017 przyniósł premiery czterech kolejnych dzieł omawianego studia. Oprócz następnego remastera Okami (tym razem stworzonego z myślą o komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One) i gry Super Bomberman R, w sprzedaży pojawił się również dodatek do Resident Evil VII: Biohazard, czyli Not a Hero, stworzony przez Hexa Drive wraz z firmą Capcom.

Na rok 2019 planowany jest natomiast debiut gry akcji zatytułowanej Monkey King: Hero Is Back, której wydanie weźmie na siebie firma Oasis Games.