Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Coffee Stain Studios

Firma producent wydawca

Coffee Stain Studios jest niezależnym studiem deweloperskim z siedzibą w szwedzkim Skövde. Firma zatrudnia ponad dwudziestu pracowników, a tworzone przez nią gry trafiają na komputery, konsole i urządzenia mobilne. Zespół działa również na rynku wydawniczym jako Coffee Stain Publishing.

Historia

Coffee Stain Studios jako producent

Historia Coffee Stain Studios rozpoczęła się w 2010 roku – firma została wówczas założona przez grupę studentów z Uniwersytetu w Skövde. W grudniu tego samego roku do sprzedaży trafiło I Love Strawberries, przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych z systemem Apple iOS.

W 2009 roku autorzy wzięli udział w inicjatywie Make Something Unreal, zorganizowanej przez firmę Epic Games, i rozpoczęli prace nad własną modyfikacją do gry Unreal Tournament III. Projekt zaowocował podpisaniem pięcioletniej umowy z Epic Games na wykorzystanie technologii Unreal Engine. Mod, o którym mowa, przeobraził się później w Sanctum, czyli oryginalną hybrydę strzelanki i produkcji typu tower defense, która trafiła na komputery osobiste w 2011 roku. Sanctum przypadło do gustu również graczom, co sprawiło, że w 2013 roku doczekało się kontynuacji. Nim jednak w sprzedaży pojawiło się Sanctum 2, autorzy wydali Super Sanctum TD, czyli pełnoprawnego reprezentanta gatunku tower defense, utrzymanego w konwencji retro i będącego spin-offem serii.

Rok 2014 przyniósł premierę najlepiej sprzedającego się jak dotąd tytułu z portfolio Coffee Stain Studios. Mowa o Symulatorze kozy, czyli oryginalnej zręcznościówce, w której gracze przejmowali kontrolę nad tytułową kozą siejącą demolkę wszędzie, gdzie się pojawi. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych, jednak szybko trafiła również na urządzenia mobilne – olbrzymią popularność zapewnili jej youtuberzy i streamerzy prezentujący szaloną rozgrywkę, a sukcesowi nie zdołały zagrozić nawet mieszane recenzje.

W kolejnych latach autorzy poszli za ciosem i przygotowali rozmaite wariacje na temat Symulatora KozyGoat MMO Simulator pozwalał na zabawę w towarzystwie graczy z całego świata, z kolei Goat Simulator: GoatZ zamieniał obecne w grze zwierzęta w krwiożercze zombie. Z czasem zarówno sam Symulator Kozy, jak i Goat MMO Simulator trafiły na inne platformy – pierwsza z wymienionych pozycji pojawiła się na Xboksie 360 i Xboksie One (a później również na PlayStation 3 i PlayStation 4), z kolei druga została udostępniona posiadaczom smartfonów i tabletów z systemami iOS i Android. Rok 2016 przyniósł premierę jeszcze jednego DLC do tej produkcji – Goat Simulator: Waste of Space pozwalało tytułowej kozie poszaleć w kosmosie i na powierzchni obcej planety.

Coffee Stain Publishing jako wydawca

Z uwagi na fakt, że produkcje opracowane przez Coffee Stain Studios odniosły sukces na całym świecie, zespół postanowił podzielić się swoim doświadczeniem z innymi deweloperami, pomagając w wydawaniu ich dzieł. W lutym 2017 roku ogłoszono, że firma oficjalnie wkracza na rynek wydawniczy – niemniej już w 2014 roku Coffe Stain Publishing wydało grę A Story About My Uncle wykonaną przez Gone North Games, z kolei w 2016 roku światło dzienne ujrzało The Westport Independent opracowane przez studio Double Zero One Zero. W 2018 roku Coffee Stain Publishing zamierza wydać co najmniej dwie gry, czyli Deep Rock Galactic autorstwa Ghost Ship Games oraz Huntdown od szwedzkiego Easy Trigger.


Plany wydawnicze na przyszłość

Songs of Conquest2021

Midnight Ghost Hunt2022

Satisfactorybrak danych

Współpracujący z Coffee Stain Studios producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Coffee Stain Studios


Easy Trigger Games

Ghost Ship Games

Lavapotion

Vaulted Sky Games