Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Sanctum (PC)

Sanctum PC

Debiutancka produkcja szwedzkiego studia Coffee Stain, stanowiąca oryginalną hybrydę strzelaniny FPS ze strategią tower defense. W grze wcielamy się w postać kobiety imieniem Skye, której jedynym zadaniem jest odpieranie ataków kosmitów na miasto Elysium One.

Strategiczne | FPP | RTS | FPS | indie

PC Windows
Okładka Sanctum (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15kwietnia2011

20lutego2013

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sanctum to gra stanowiąca hybrydę FPS-a oraz RTS-a typu tower defense. Jest to debiutanckie dzieło niezależnego szwedzkiego zespołu Coffee Stain Studios. Projekt rozpoczął żywot jako modyfikacja i dopiero po zebraniu sporej ilości pozytywnych opinii autorzy podjedli decyzję o rozbudowaniu go do poziomu komercyjnej produkcji.

Gra nie posiada praktycznie żadnej warstwy fabularnej. Po prostu wcielamy się w Skye - kobietę, której zadaniem jest odpieranie ataków kosmitów na miasto Elysium One. Sanctum zbudowano na fundamentach typowego tower defense. Na każdej z map znajduje się jądro energetyczne i co pewien czas pojawiają się kolejne fale obcych chcących je zniszczyć. Zabawa polega na uniemożliwieniu im tego. W tym celu budujemy struktury defensywne, takie jak działka czy lasery. Każdą z nich możemy ulepszać za punkty zdobyte za zabitych wrogów. Do sukcesu konieczne jest takie rozplanowanie budowli, by możliwie jak najbardziej wydłużyć drogę obcych i tym samym dać naszym wieżyczkom więcej czasu na poradzenie sobie z intruzami.

Tym, co odróżnia Sanctum od typowego tower defense jest to, że gra rozgrywana jest z perspektywy pierwszoosobowej. Nasza postać porusza się jak w grach FPS i sama pomaga przy eksterminacji kosmitów używając trzech broni – pistoletu maszynowego, karabinu snajperskiego oraz lasera spowalniającego. Wszystkie te zabawki również można ulepszać. Wrogowie nigdy nie atakują nas bezpośrednio, a gdy wypadniemy z planszy odradzamy się natychmiast w innym jej punkcie. W szybkim przemieszczaniu się po polu bitewnym pomagają nam urządzenia teleportacyjne. Zabawę uatrakcyjnia duża różnorodność nieprzyjaciół. Sporo z nich wymaga zastosowania specjalnej taktyki. Przykładowo, część z nich ma niezniszczalny pancerz na przodzie, więc trzeba atakować ich plecy.

Poza kampanią dla pojedynczego gracza Sanctum oferuje również tryb kooperacyjny, w którym dwie osoby łączą siły, by odeprzeć ataki obcych. Warto na koniec dodać, że grę zbudowano na bazie silnika Unreal Engine 3 i oprawa graficzna jest jej mocną stroną. Poziomy zostały zaprojektowane z dużym wyczuciem i prezentują się wybornie. Równie dobre wrażenie robią ciekawe modele kosmitów, a dodatkową zaletą jest ich wielka różnorodność.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 139 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,90 PLN

Wymagania wiekowe Sanctum

12+

Wymagania sprzętowe Sanctum

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2.0 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7
  • łącze internetowe
Grę Sanctum zakupiło 300 tysięcy graczy. Część druga w drodze
Grę Sanctum zakupiło 300 tysięcy graczy. Część druga w drodze

wiadomość7 lutego 2012

Zespół Coffee Stain Studios zapowiedział kontynuację pierwszoosobowego tower defense Sanctum. Pierwsza część sprzedała się już w ponad 300 tysiącach egzemplarzy, a trwająca obecnie promocja na serwisie Steam na pewno dodatkowo podwyższy ten wynik.

Indie Royale - Sanctum, Gemini Rue, Nimbus i A.R.E.S. za kilkanaście złotych
Indie Royale - Sanctum, Gemini Rue, Nimbus i A.R.E.S. za kilkanaście złotych

wiadomość27 października 2011

Ruszyła nowa akcja o nazwie Indie Royale, w której za niewielkie pieniądze można zakupić zestaw czterech niezależnych produkcji, w tym m.in. Sanctum i Gemini Rue. Wszyscy kupujący mają wpływ na cenę tego pakietu.