Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Garena Free Fire - poradnik do gry

Garena Free Fire - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Porady ogólne do Garena Free Fire Garena Free Fire poradnik, tipy

Garena Free Fire to gra reprezentująca gatunek Battle Royale, przez co rozgrywka nie różni się znacząco od hitów ostatnich lat jak PUBG. Dla tych mniej obytych z gatunkiem - i nie tylko - prezentujemy garść porad, które z pewnością ułatwią start w grze i wyjaśnią pewnie mechaniki, o których gra nie wspomina.

Reaguj na dźwięk

Gdy wróg w Twojej okolicy odda strzał, jego lokalizacja zostanie ukazana na mini-mapie jako czerwony trójkąt. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Gdy wróg w Twojej okolicy odda strzał, jego lokalizacja zostanie ukazana na mini-mapie jako czerwony trójkąt.

O tym, jak ważny w rozgrywce jest dźwięk, wiedzą dokładnie wielbicie serii Counter Strike. W przypadku Garena Free Fire jest to jeszcze bardziej kluczowe - wszelkie dźwięki wydawane przez postać, a więc kroki, skoki czy upadki, a także hałas towarzyszący poruszaniu się przy pomocy pojazdów, są słyszalne dla pobliskich graczy. Co więcej, wystrzały z broni, prócz samego dźwięku, dostarczają informacji o pozycji gracza - będzie ona zaznaczona za pomocą czerwonego trójkąta na mini-mapie. Warto więc, w miarę możliwości, nie hałasować i decydować się na otwarcie ognia gdy wiemy, że jesteśmy w stanie zabić wroga i/lub szybko ulotnić się z miejsca zdarzenia.

Uwaga - pamiętaj, że działa to w obie strony, przez co należy cały czas nasłuchiwać akcji dziejącej się dookoła i spoglądać na mini-mapę, by zlokalizować pobliskich wrogów.

Monitoruj pole walki

Warto monitorować okolicę - może się okazać, że tuż obok przebiegał będzie wróg, którego łatwo zneutralizujesz. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Warto monitorować okolicę - może się okazać, że tuż obok przebiegał będzie wróg, którego łatwo zneutralizujesz.

Z uwagi na umiejscowienie kamery - widok TPP - gra pozwala na dość sprawne monitorowanie pola walki i swobodne rozglądanie się na boki. Warto regularnie monitorować pole walki i swoje pobliskie otoczenie, by, na przykład, wypatrzyć przebiegającego obok wroga, bądź zaskoczyć przeciwnika, który nie był w stanie cię dostrzec. Wykorzystaj to także podczas lotu z samolotu, by ocenić, ilu potencjalnych wrogów wyląduje w Twojej okolicy.

Pamiętaj, że strefa rozgrywki systematycznie będzie się zmniejszać

Na mapie pojawiać będą się okręgi w różnych kolorach, sygnalizujące zachodzące na niej zmiany. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Na mapie pojawiać będą się okręgi w różnych kolorach, sygnalizujące zachodzące na niej zmiany.

Jak w większości gier z gatunku Battle Royale, mapa w Garena Free Fire podczas pierwszych minut starcia będzie w całości dostępna dla wszystkich graczy. Z biegiem czasu jednak będzie się ona systematycznie zmniejszać - wpierw pojawi się biały okrąg, który oznaczał będzie strefę bezpieczną strefę. Po upływie czasu wskazanego na ekranie, cały teren mapy ograniczony zostanie właśnie do tego objętego białym okręgiem i cały proces następnie się powtórzy. Mapa zmniejszana jest przez całą rozgrywkę, do momentu, aż gracze walczyć będą na obszarze kilkudziesięciu metrów.

Uwaga - przebywanie po za obszarem bezpiecznej strefy skutkować będzie utratą punktów zdrowia.

Nie biegnij od razu do pomniejszonej strefy (biały okrąg)

Gdy na mapie oznaczona zostanie nowa, zmniejszona strefa, nie biegnij od razu do jej środka. Do faktycznego zmniejszenia pozostało najpewniej kilkadziesiąt sekund (czas widoczny na ekranie), warto więc wpierw ocenić sytuację i sprawdzić, czy w okolicy nie kryją się wrogowie bądź czy ktoś nie rzuci się do desperackiego biegu do centrum. Pamiętaj, że cały czas pozostawać możesz na obrzeżach białej strefy i pozostaniesz bezpieczny.

Miejsce lądowania jest kluczowe

Na początku rozgrywki będziesz, wraz z 49 pozostałymi graczami, wewnątrz samolotu. Będziesz mieć więc chwilę, by na spokojnie zastanowić się, gdzie zamierzasz wylądować. Ma to kluczowe znaczenie - od tego zależeć będzie ilu graczy spotkasz już na początku rozgrywki i do jakiego ekwipunku zyskasz dostęp. Możesz zdecydować się wylądować w gęsto zabudowanej części mapy, z duża ilością budynków do złupienia, gdzie jednak będzie większa szansa na spotkanie innego gracza jak i na obrzeżach, gdzie graczy co prawda będzie mniej (albo wcale), jednak potencjalnego sprzętu do zdobycia również. Wszystko zależy od tego, czy chcesz od razu rozpocząć walkę, czy w spokoju przygotować się do starć z innymi.

Podczas lotu zwracaj uwagę na pobliskich graczy

Gdy już wyskoczysz z samolotu i wybierzesz miejsce do lądowania, rozglądaj się dookoła i wypatruj pobliskich graczy. Może się okazać, że Twoja wymarzona miejscówka będzie za kilkanaście sekund miejscem lądowania kilku(nastu) innych osób, przez co znacząco straci na wartości. W takich sytuacjach warto na szybko obrać inne miejsce do lądowania i się tam udać - lepiej jest trafić do 2-3 niewielkich budynków, które oczyścić możesz sam, niż ich większej ilości, którą jednak trzeba będzie dzielić z połową populacji mapy.

Unikaj czerwonych i zielonych stref

Uciekaj z czerwonej strefy, bądź schowaj się w budynku, by przeżyć. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Uciekaj z czerwonej strefy, bądź schowaj się w budynku, by przeżyć.

Czerwone strefy działają na takiej samej zasadzie, jak te, które pojawiają się podczas rozgrywki w, na przykład, PUBG. Na mapie oznaczona jest niewielka strefa - czerwonym okręgiem właśnie - wewnątrz której po kilkunastu sekundach rozpoczyna się ostrzał artylerii. Przebywanie w tym obszarze na otwartym terenie najpewniej zakończy się śmiercią postaci - z tego też powodu warto trzymać się ich z daleka, a jeśli nie masz możliwości jej uniknąć to należy szybko wejść do jakiegokolwiek budynku.

By przestać otrzymywać obrażenia od trucizny, musisz opuścić zieloną strefę. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
By przestać otrzymywać obrażenia od trucizny, musisz opuścić zieloną strefę.

Zielone strefy z kolei to miejsca, w których wypuszczony został gaz - będzie on niszczył Twój pancerz, a potem punkty zdrowia, jeśli tylko postać będzie w zasięgu rażenia. Jest znacznie mniej groźny od czerwonej strefy, gdyż śmierć z tego powodu jest raczej mało prawdopodobna, jednak nie da się tutaj skryć w budynku - by przestać otrzymywać obrażenia, należy wybiec z zielonej strefy.

Unikaj dronów patrolujących (pomarańczowa strefa)

Najlepiej trzymać się z dala od stref zabarwionych na pomarańczowo. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Najlepiej trzymać się z dala od stref zabarwionych na pomarańczowo.

Kolejną strefą, na którą trzeba uważać, jest strefa patrolowana przez drona UAV. Jest ona oznaczona kolorem pomarańczowym i jest ruchoma - przemieszcza się wraz z ruchem wspomnianego drona. Jeśli znajdziesz się wewnątrz niej na otwartym terenie bądź wewnątrz kiepsko kryjącej osłony (np. przy oknie bądź pod zadaszeniem bez ścian), zostaniesz namierzony przez drona. Przez kilkanaście kolejnych sekund Twoja pozycja będzie widoczna dla wszystkich graczy - z tego też powodu należy unikać kontaktu z dronami.

Uwaga - możesz zestrzelić drona UAV przy pomocy swoich broni, warto jednak mieć na uwadze, że huk towarzyszący wystrzałom i tak odkryje Twoją pozycję.

Dostosuj styl rozgrywki do posiadanego ekwipunku

Wykorzystaj możliwości posiadanego ekwipunku - dla przykładu, snajperka czy karabin szturmowy pozwolą Ci nękać wroga z dużej odległości. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Wykorzystaj możliwości posiadanego ekwipunku - dla przykładu, snajperka czy karabin szturmowy pozwolą Ci nękać wroga z dużej odległości.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie broni do walki na dużym dystansie, takiej jak snajperka i drugiej, która pozwoli skutecznie walczyć w zwarciu i na średnim dystansie, jak pistolet maszynowy (SMG) bądź karabin szturmowy (Assault Rifle). Nie zawsze jednak będziesz w stanie od razu dobrać się do tego typu broni, warto więc wykorzystać ekwipunek w taki sposób, by zmaksymalizować jego skuteczność. Jeśli masz dostęp do snajperki, nękaj wrogów z dużych dystansów, a jeśli masz SMG bądź strzelbę, staraj się walczyć na krótkich dystansach.

Kontroluj zawartość ekwipunku

Miejsce w plecaku jest dość ograniczone - możesz przenosić maksymalnie 2 długie bronie i jedną krótką/specjalną, a także określoną ilość amunicji, granatów czy medykamentów. Pojemność zwiększyć można przy pomocy plecaków, które występują w kilku wariantach, różniących się pojemnością. Jeśli braknie Ci miejsca, pamiętaj, że możesz usunąć przedmiot z ekwipunku by być w stanie podnieść coś bardziej wartościowego.

Staraj się strzelać w głowę wroga

Jest to dość oczywista porada, jest jednak tak samo ważna podczas rozgrywki w Garena Free Fire. Strzały w głowę same w sobie zadają większe obrażenia (snajperki są w stanie wyeliminować wroga jednym strzałem), a dodatkowo spora część wrogów będzie nosić pancerz, który zmniejszał będzie otrzymywane obrażenia przy trafieniach w klatkę piersiową. Hełm 3 poziomu, który porządnie chroni głowę, dość ciężko jest znaleźć - dlatego warto zawsze celować w głowę oponenta.

Wykorzystuj granaty

Podczas rozgrywki zbierać będziesz rozmaite przedmioty, wśród których znajdą się bez wątpienia granaty. Te pojawiają się w kilku formach - są typowe odłamkowe, które zadają obrażenia wrogom w polu rażenia, są też granaty umożliwiające rozstawienie osłony, które świetnie sprawdzają się wtedy, gdy wróg złapie Cię na otwartym terenie. Regularnie wykorzystuj granaty do oczyszczania pomieszczeń, w których siedzi wróg - nawet jeśli go nie zabiją, to z pewnością go wypłoszą, dając szansę, że wróg wybiegnie wprost na Twój celownik.

Nie angażuj się w każdą walkę

Jeśli nie masz pewnej pozycji i dobrej broni, warto wstrzymać się przed ostrzałem innego gracza. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Jeśli nie masz pewnej pozycji i dobrej broni, warto wstrzymać się przed ostrzałem innego gracza.

O ile strzelanie do każdego napotkanego wroga może być kuszące - fragi przecież same się nie nabiją - o tyle jest to też ryzykowne, gdyż z każdym strzałem odsłaniasz swoją pozycję dla pobliskich wrogów. Jeśli masz pewność, że jesteś w stanie pokonać wroga i będziesz w stanie szybko się potem ukryć, bez problemu rozpocząć możesz ostrzał - w przeciwnym wypadku warto czasami wstrzymać się od podejmowania działań.

Uwaga - jeśli widzisz kilku wrogów strzelających się ze sobą, możesz włączyć się do walki, bądź, jeśli nie zależy Ci na zabiciach, a "jedynie" na ekwipunku, poczekaj, aż się wzajemnie wystrzelają i wykończ niedobitka.

Jeśli nie musisz, nie walcz na otwartym terenie

Walka na otwartym terenie jest szalenie ryzykowna - po oddaniu strzału Twoja pozycja zostanie wyświetlona dla pobliskich wrogów, a jeśli będziesz w szczerym polu to większość z nich najpewniej od razu rozpocznie ostrzał. Jeśli masz taką możliwość, wejdź najpierw do budynku bądź schowaj się za jakąś osłoną terenową i dopiero rozpocznij ostrzał.

Bądź czujny podczas wchodzenia do budynków

Nigdy nie masz pewności, czy ktoś nie siedzi w budynku - zachowaj więc czujność. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Nigdy nie masz pewności, czy ktoś nie siedzi w budynku - zachowaj więc czujność.

Wchodzenie do budynków w Garena Free Fire jest koniecznością - to tam znajduje się lwia część ekwipunku, z którego korzystają gracze. Gdy zdecydujesz się oczyścić jakąś budowlę, bądź cały czas czujny - wewnątrz może być inny gracz, który zaczaił się w jakimś kącie ze strzelbą i czeka, by cię wyeliminować. Jeśli czas nie jest na wagę złota, warto poruszać się wewnątrz budynku w pozycji kucającej - nie będzie wtedy słychać Twoich kroków, przez co potencjalny wróg wewnątrz będzie miał utrudnione zadanie, a wrogowie znajdujący się po za budynkiem nie będą w stanie łatwo ostrzeliwać Cię przez okna.

Poznaj rozkład budynku, w którym zamierzasz się schować

Jeśli chowasz się w budynku, warto siedzieć na najwyższym piętrze, niedaleko jedynego wejścia na nie, np. schodów. - Porady ogólne do Garena Free Fire - Garena Free Fire - poradnik do gry
Jeśli chowasz się w budynku, warto siedzieć na najwyższym piętrze, niedaleko jedynego wejścia na nie, np. schodów.

O ile w początkowych minutach starć większość czasu spędzać będziesz na otwartym terenie, biegając pomiędzy budynkami, tak w końcowym etapie, gdzie strefa walki będzie znacznie zmniejszona, najpewniej zapragniesz skryć się wewnątrz budynku. Warto wtedy dobrze zbadać rozkład całej budowli - lokalizację okien i drzwi, przez które wejść może wróg, czy schodów prowadzących na piętro. Dzięki temu zminimalizujesz szansę na to, że wróg zaatakuje z zaskoczenia.

Uwaga - jeśli masz możliwość, zawsze kryj się na najwyższym piętrze, do którego najlepiej prowadzi tylko jedna klatka schodowa. Dzięki temu będziesz znacznie bezpieczniejszy.

Pamiętaj, iż nie jesteś bezpieczny wewnątrz budynku

Paradoksalnie, krycie się w budynku nie oznacza, że będziesz bezpieczny. Wrogowie znajdujący się na zewnątrz będą w stanie ostrzeliwać cię przez okna czy drzwi, nie mówiąc o możliwości wrzucenia Ci pod nogi granatu. Będąc wewnątrz budynku warto trzymać się z dala od wspomnianych okien i drzwi - lepiej stanąć na ich obrzeżach i wykorzystać kamerę by się rozglądać, niż stanąć jak słup soli w futrynie i czekać, aż ktoś Cię ostrzela.

Lecz sojuszników przez ściany

W Garena Free Fire będziesz z pewnością często grać z innymi osobami w drużynie, czy to w trybie Duo czy Squad. Sojusznicy będą powalani przez wroga i będzie trzeba do nich podbiec i wejść z nimi w interakcję, by ich ocucić. Podczas "ożywiania", Twoja postać przez kilka sekund stać będzie nieruchomo i będzie odsłonięta na wrogi ostrzał - warto więc, w miarę możliwości, cucić graczy wewnątrz budynków. Pamiętaj też, że możesz to robić przez ścianę - jeśli, na przykład, sojusznik jest w budynku, a ty po drugiej stronie ściany, na zewnątrz, będziesz w stanie go w ten sposób podnieść.

Uwaga - w grach generalnie lepiej nie wykorzystywać exploitów, czyli luk, które pozwalają graczowi na uzyskanie niekoniecznie dozwolonej przez twórców przewagi. Warto mieć to uwadze, gdyż w skrajnych sytuacjach może zakończyć się to banem.

Korzystaj z w pełni zabudowanych samochodów

Podczas rozgrywki natrafisz na wiele różnych pojazdów - motocykli, kabrioletów czy nawet monster trucków. Warto jednak korzystać z takiego środka lokomocji, który jest całkowicie zabudowany, oferując świetną osłonę - dobrym przykładem będą niebieskie pickupy. Jest to o tyle ważne, iż wewnątrz tego samochodu wrogowie nie będą w stanie tak łatwo Cię trafić - automatyczne namierzanie nie będzie tutaj działać, będą więc musieli strzelać bez asysty.