Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źródło fot. 2K / Deep Silver
i
Publicystyka 22 grudnia 2022, 15:03

autor: Michał "Pajdos" Pajda

Płakaliśmy, gdy graliśmy. Największe crapy 2022 roku

Tyle list wychwalających gry 2022 roku i wyrażających nadzieję na 2023 pozwala zapomnieć o tym, że na świecie pojawiają się produkcje... po prostu złe. Wręcz najgorsze. I o paru takich crapach sobie dzisiaj z bólem serca opowiemy.

Są gry, po ukończeniu których trudno się otrząsnąć i wrócić do rzeczywistości – czasem ze względu na błyskotliwą i intrygującą fabułę, innym razem z uwagi na zapierającą dech w piersiach oprawę audiowizualną, jeszcze kiedy indziej za sprawą doświadczania unikalnych (lub po prostu bardzo dobrze przemyślanych i zaimplementowanych) rozwiązań gameplayowych. Istnieją jednak i takie produkcje, po obcowaniu z którymi marzy się wyłącznie o rozwaleniu klawiatury na łbie, byleby zapomnieć o traumie towarzyszącej graniu w bubla.

Dziś przedstawię te drugie – gry wydane w 2022 roku, które są albo złe, albo bardzo złe, albo... jeszcze gorsze. Ostrzegam przy tym, że zbiór ten jest subiektywny i mogliście trafić na gorsze produkcje – zachęcam do wspomnienia o nich w komentarzach! Poniższym tytułom obrywa się jednak niebezpodstawnie, bo ich twórcy zasługują nie na rózgę, a na otrzymywanie rózg przez najbliższą dekadę.

Babylon’s Fall

Babylon's Fall, Square Enix, 2022

WYBRANE KOMENTARZE GRACZY

  1. Kolejna pozbawiona wyobraźni i nudna gra, niewarta pełnej ceny. [Nobilis1984]
  2. To jest coś, co kiedyś pojawiłoby się w programie Steam Greenlight. [rampantrabbit]
  3. Najbardziej chciwa gra wszech czasów. Nie jest warta swojej ceny. Wymusza mikrotransakcje, jakby była grą free-to-play. [SukamaD]

Jeśli chcecie sprawdzić, jak ten gniotek wypada w praktyce, musicie się spieszyć. Gra okazała się rozczarowaniem nie tylko dla graczy, ale także dla samych twórców, bo liczba bawiących się w jednym momencie masochistów czasem spadała do... jednocyfrowej (!). Nie dziwi więc decyzja o szybkim zamknięciu serwerów, co Square Enix zapowiedziało na 27 lutego 2023 roku.

Brak aktywności graczy nie zdumiewa jednak, gdy weźmiemy pod uwagę dość nudną rozgrywkę oraz próbę skopiowania rozwiązań działających dobrze w innych produkcjach, które tutaj kompletnie nie miały racji bytu. Niektórzy doszukiwali się w Babylon’s Fallu jakichś artystycznych przebłysków warstwy wizualnej (a może to tylko usilne wypatrywanie jakichkolwiek plusów?), ale grze tej daleko do apetycznego wyglądu. Serio? Twórcy pomyśleli, że gracze sięgną do kieszeni, by na taką kaszanę wysupłać ciężko zapracowaną gotówkę? I to nie raz i nie dwa, bo w BF-ie – poza opłatą za samą grę – można było skorzystać z różnych opcji natarczywych mikrotransakcji. Słabiutko.

  1. Więcej o grze Babylon’s Fall
TWOIM ZDANIEM

Jakim rodzajem złych gier bardziej gardzisz?

Grami tak złymi, że aż śmiesznymi.
10,4%
Rozczarowującymi średniakami, które miały być hitami.
89,6%
Zobacz inne ankiety
Saints Row

Saints Row

Hello Neighbor 2

Hello Neighbor 2

Vampire: The Masquerade - Swansong

Vampire: The Masquerade - Swansong

eFootball 2022

eFootball 2022

Postal 4: No Regerts

Postal 4: No Regerts

Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry na telefon 2022 roku - wybór redakcji

Tak, gry mobilne to wciąż gry i jako takie zasługują na podsumowanie. Rynek ten stale się powiększa i w 2022 roku pojawiły się ciekawe pozycje, z czego część to po prostu dobre porty pełnoprawnych tytułów z komputerów.

Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji
Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji

Zagrywając się jeszcze w produkcje z tego roku, myślami wybiegamy już do przyszłorocznych, potencjalnych przebojów. Już w pierwszym kwartale 2023 roku powinniśmy zobaczyć wiele z nich – oto więc ranking najbardziej oczekiwanych gier redakcji GRYOnline.pl.

Najciekawsze polskie gry wideo zapowiedziane na 2023 rok
Najciekawsze polskie gry wideo zapowiedziane na 2023 rok

Do niedawna mogliśmy się chwalić przede wszystkim kolejnymi RPG „Redów” i kilkoma oryginalnymi mniej lub bardziej produkcjami niezależnymi. W 2023 roku dobrze zapowiadających się polskich gier powstanie więcej niż dodatków do The Sims 4.