Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Konami / Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2
i
Publicystyka 30 października 2022, 11:07

autor: Krzysiek Kalwasiński

Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2

Szósta generacja konsol była wspaniała. Tak po prostu. Duża zasługa w tym PlayStation 2 oraz wielu świetnych i przełomowych gier, które ukazały się na tej legendarnej już konsoli. Wybraliśmy 15 najlepszych z nich.

PlayStation 2 pojawiło się w 2000 roku i z miejsca zachwyciło odbiorców na całym świecie, stając się ostatecznie najlepiej sprzedającą się konsolą wszech czasów. Świetnych tytułów ukazało się na nim od groma i nawet mając 100 miejsc do dyspozycji, trudno byłoby tu zawrzeć je wszystkie. Dlatego najpewniej niejednej Waszej ulubionej gry brakuje w tym zestawieniu.

KTO KOCHA TE GRY?

My, członkowie redakcji. Poniższa lista sporządzona została na podstawie naszych osobistych doświadczeń z poszczególnymi hitami PlayStation 2, a więc możecie traktować ją nie tylko jako kolejne suche zestawienie, ale rzeczywiste odbicie naszego growego gustu.

Władca Pierścieni: Powrót króla

  1. Producent: EA Redwood Shores
  2. Gatunek: gra akcji
  3. Data premiery: 3 listopada 2003
  4. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 85
  5. Remaster: nie
  6. Wersja PC: tak

Wśród zachodnich gier akcji triumfy święciło God of War – zwłaszcza genialna „dwójka”. Warto jednak wyróżnić również Władcę Pierścieni: Powrót króla (dobrze prezentuje się też jego poprzednik). To jeszcze te czasy, kiedy nazwa Electronic Arts nasuwała przede wszystkim dobre skojarzenia. To też jeden ze stosunkowo niewielu tytułów opartych na filmowej licencji i niewywołujących uśmiechu politowania z uwagi na kiepską jakość wykonania.

Twórcy dużo uwagi poświęcili jak najlepszemu odwzorowaniu filmu. Współpracowali zresztą z wytwórnią (choć niestety odrzucili wkład Petera Jacksona, czym ten poczuł się urażony). Chcieli też zapewnić większe zróżnicowanie, jeśli chodzi o styl walki poszczególnych postaci. Z powodzeniem – należy dodać. Dzięki temu miało się ochotę wypróbować każdą z nich, a przy okazji gra do tego nieco zmuszała, oferując kilka różnych ścieżek, z których każdą trzeba było zaliczyć.

Warto też wspomnieć, że niektóre z misji można było przejść w trybie kooperacji, co skutecznie zachęcało do wielokrotnego kończenia tego tytułu. Podobnie jak system rozwijania poziomu postaci. Trochę szkoda, że kamera nie pracowała najlepiej, a sama gra była dość krótka.

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Silent Hill 2 (2001)

Silent Hill 2 (2001)

Final Fantasy XII

Final Fantasy XII

Tony Hawk's Pro Skater 3

Tony Hawk's Pro Skater 3

Gran Turismo 4

Gran Turismo 4

Jak uruchomić stare gry komputerowe na nowym sprzęcie?
Jak uruchomić stare gry komputerowe na nowym sprzęcie?

Problemów z retro grami na nowych komputerach jest wiele. Niektóre nie chcą się uruchomić, w innych obraz jest rozmyty i nie można przeczytać dialogów, a w jeszcze innych nie działa dźwięk. Nie trzeba się z tym godzić.

Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych

Nostalgia potrafi zaburzyć naszą percepcję i sprawić, że stare gry wspominać będziemy lepiej, niż prezentują się w rzeczywistości. Ale bywa i tak, że klasyka faktycznie jest po prostu lepsza.

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?
11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.