Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 maja 2022, 12:19

10 gier jRPG, od których warto zacząć przygodę z gatunkiem

Chcesz rozpocząć przygodę z grami jRPG, ale się na nich nie znasz? Oto nasze zestawienie 10 japońskich RPG-ów, od których warto zacząć przygodę z gatunkiem.

Gatunek jRPG to całe mnóstwo niezapomnianych opowieści i wiele wspaniałych oraz złożonych postaci przemierzających fantastyczne światy. Przy wyborze gier do tej topki kierowałem się przede wszystkim niskim progiem wejścia dla amatorów, a także dostępnością na współczesnych platformach – z tego względu kilku reprezentantów klasyki zostało siłą rzeczy pominiętych. Niezależnie od tego, jaką grę z poniższej listy wybierzecie, możecie liczyć na niesamowitą przygodę.

Chrono Trigger

  1. Co sprawia, że jest przystępna: niski poziom trudności i nieskomplikowana rozgrywka, którą łatwo opanować
  2. Rok premiery: 1995 (wersja oryginalna), 2018 (wersja Steam)
  3. Twórcy: Square Enix

Zaczynam od Chrono Triggera, bo to w zasadzie nieśmiertelna pozycja, która wprowadziła mnie we wspaniały świat jRPG. To tytuł dosłownie wyciskający 110% z ery 16-bit i jestem zdania, że do tej pory nic a nic się nie zestarzał. Czyni go to nadal idealny startem dla amatorów, którzy zamierzają dopiero stawić czoła japońskiej szkole. Kolorowa oprawa wizualna i miłe dla oka animacje dzielnie zniosły próbę czasu i do dziś potrafią zachwycić osoby ceniące pixel art. Duża w tym zasługa stylistyki, za którą odpowiadał Akira Toriyama – mangaka znany na świecie jako twórca Dragon Balla i Dr. Slumpa.

Chrono Trigger to również niezwykle emocjonujący scenariusz o przesympatycznie przygodowym charakterze. Obowiązkowa pozycja dla osób, które kręci tematyka podróży w czasie. Zwiedzanie wykreowanej przez deweloperów krainy w różnych okresach jest niesamowicie angażującym doświadczeniem. Zwłaszcza że w każdej sferze czasowej napotykamy cudownie nakreślonych bohaterów – każdy z nich otrzymał wystarczająco dużo czasu ekranowego i własne mikroscenariusze, co w połączeniu z ich osobistymi tragediami dodaje tylko więcej głębi.

Tytuł ten jest również prosty i niezbyt skomplikowany pod względem mechanik – nawet jak na standardy gatunku. Świetny system walki – turowy lub ATB – bardzo zyskuje za sprawą combosów. Odkrywanie synergii między członkami drużyny i stopniowe odblokowywanie efekciarskich technik łączonych to zabawa sama w sobie. Gwarantuję też, że pewne rozwiązania scenariuszowe mogą Was bardzo pozytywnie zaskoczyć, chociażby z uwagi na pewną dozę nieliniowości. To w końcu jeden z kamieni milowych branży, a „definitywna” wersja steamowa to obecnie idealne wydanie, aby się z tym wiekopomnym dziełem zapoznać. Osobiście żadnej innej gry jRPG nie ukończyłem tyle razy, co właśnie Chrono Triggera.

  1. Więcej o grze Chrono Trigger
TWOIM ZDANIEM

Co bardziej cenisz w grach RPG?

Dobre teksty
72,7%
Dynamiczną akcję
27,3%
Zobacz inne ankiety
Persona 5 Royal

Persona 5 Royal

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

NieR: Automata

NieR: Automata

Tales of Arise

Tales of Arise

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Chrono Trigger

Chrono Trigger

Xenoblade Chronicles

Xenoblade Chronicles

10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki
10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki

W niektórych grach fabularnych, jak tytuły z cyklu Deus Ex czy Fallout, wcale nie musicie uciekać się do przemocy, aby je przejść. Co więcej, tzw. „pacifist run” często okazuje się o wiele ciekawszy lub bardziej wymagający od zwykłej walki.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.