filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 25 września 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Milczenie owiec (The Silence of the Lambs). Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.

Milczenie owiec (The Silence of the Lambs)

  1. Tytuł książkowego pierwowzoru: Milczenie owiec
  2. Kto pisał książkę: Thomas Harris
  3. Kto reżyserował: Jonathan Demme
  4. Kiedy obraz zawędrował do kin: 1991 r.
  5. Gdzie obejrzeć: CANAL+, iTunes Store, Player, Rakuten, Viaplay

Thomas Harris nie był zupełnie anonimowy, kiedy do kin wchodziło słynne Milczenie owiec z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster. Jego powieści nie rozchodziły się jednak (jeszcze) jak świeże bułeczki. Dlaczego? Harris jest świetnym rzemieślnikiem, ale niekoniecznie pisarzem z nieskończonymi pokładami słowotwórczej kreatywności. To zresztą wcale nie musi być wada – książki tego literata to po prostu proza w czystej postaci.

Jonathan Demme ten prozatorski materiał źródłowy wzbogacił o poezję. A przynajmniej to, czym ta może być, kiedy przełoży się ją na język filmu. Hannibala Lectera jest tu bardzo mało. Jego zadaniem nie jest bowiem towarzyszyć widzowi przez większość seansu, ale wynurzać się na chwilę z ciemności, przerażać, po czym do niej wrócić. A to, jak się szybko okazało, intryguje nas znacznie bardziej niż pozornie pierwszoplanowy złoczyńca.

Zostało jeszcze 52% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej