Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 15 maja 2021, 11:30

8 trików twórców gier, przez które gracz boi się przegrać

Śmierć czy porażka w grach szybko potrafi spowszednieć. Dlatego niektórzy twórcy stosują sprytne sztuczki, za sprawą których o wiele bardziej zależy nam, by nie przegrać.

Lubicie, gdy gry są dla Was wyzwaniem? Ja tak. Cenię sobie wysoki poziom trudności i to uczucie, gdy wraz z czasem spędzonym przy produkcji rośnie moje doświadczenie, a gra dzięki temu pozornie staje się łatwiejsza. Większość tytułów traktuje jednak gracza pobłażliwie. Nawet gdy gramy w coś „trudnego” i nam się nie powiedzie, to bez problemu możemy powtórzyć wymagający fragment po raz kolejny, a nawet wielokrotnie, aż w końcu uda nam się odnieść sukces. Co jednak wtedy, gdy na szali stoi to, co do tej pory udało nam się w grze osiągnąć (np. cały postęp, ekwipunek czy nasze poziomy doświadczenia), a jeden błąd może doprowadzić do utraty wszystkiego? Takich momentów w grach wideo nie brakuje, a twórcy coraz chętniej przedstawiają graczom kolejne wyzwania podnoszące stawkę gry. Dzisiaj przyjrzymy się tym najciekawszym oraz najbardziej powszechnym z nich.

Uwaga na spoilery!

W tekście pojawiają się większe bądź mniejsze spoilery z następujących gier - Hellblade: Senua’s Sacrifice, Demon’s Souls, NieR: Automata, Pathologic 2, Sinner: Sacrifice for Redemption oraz Eternal Darkness.

Hellblade: Senua’s Sacrifice – narośl na ręce głównej bohaterki

Zaczynając rozgrywkę w Hellblade: Senua’s Sacrifice, dowiadujemy się o tym, że na ręce głównej bohaterki znajduje się narośl, która rozszerzać się będzie wraz z każdą śmiercią gracza. Twórcy informują również, że gdy owa narośl dotrze do głowy bohaterki, to gra zakończy się, a cały postęp zostanie utracony. Opcji tej nie da się w żaden sposób wyłączyć, więc gracz, chcąc poznać pełną historię przedstawioną w produkcji, cały czas musi pamiętać, że przy zbyt wielu potknięciach jego zabawa może skończyć się przedwcześnie. Co ciekawe, ten element gry niesie za sobą znacznie ciekawsze tło i znaczenie, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Cel zaimplementowania w grze omawianego elementu i poinformowania o tym gracza jest całkiem jasny – odbiorca ani przez chwilę nie powinien czuć się zbyt pewnie, co ma także po części pogłębić zrozumienie tego, co przeżywa chora psychicznie bohaterka, i potęgować doznania. W niepokój wprowadzają nie tylko towarzyszące nam głosy czy halucynacje, ale również myśl o tym, że kolejna śmierć może być właśnie tą ostatnią.

Teraz, długi czas po premierze, wiemy jednak, że taki moment w grze nigdy nie nadchodzi, a powiększająca się narośl dociera do głowy bohaterki tak naprawdę dopiero po finalnej potyczce; wcześniej jest to po prostu niemożliwe (a nawet jeśli nie będziemy ginąć w trakcie zabawy, narośl i tak powiększy się w kluczowych momentach fabuły). Twórcy przyznali, że nie czują, aby w ten sposób oszukali graczy – gra miała zakończyć się, gdy narośl dotrze do głowy bohaterki, a że nie może się to wydarzyć w trakcie normalnej rozgrywki, to już zupełnie inna historia.

Grafika, na której widoczna jest rozrastająca się narośl na ręce bohaterki. - Triki twórców gier, dzięki którym boimy się przegrać albo gramy o wyższą stawkę - dokument - 2021-05-14
Grafika, na której widoczna jest rozrastająca się narośl na ręce bohaterki.
  1. Więcej o grze Hellblade: Senua’s Sacrifice
TWOIM ZDANIEM

Grywasz w trybie Permadeath (śmierć oznacza utratę zapisu gry/postaci)?

Nie, dajcie mi żyć, ja tu chcę się bawić, a nie mieć drugą pracę :(
73%
Czasami, w ramach eksperymentu.
17,3%
Tak, do odważnych (i z przemyślanymi buildami) świat należy!
9,7%
Zobacz inne ankiety
NieR: Automata

NieR: Automata

Hitman 3

Hitman 3

Demon's Souls

Demon's Souls

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice

Pathologic 2

Pathologic 2

Demon's Souls (2009)

Demon's Souls (2009)

Eternal Darkness: Sanity's Requiem

Eternal Darkness: Sanity's Requiem

Sinner: Sacrifice for Redemption

Sinner: Sacrifice for Redemption

Gry jak Dark Souls - nasz ranking od najłatwiejszej do najtrudniejszej
Gry jak Dark Souls - nasz ranking od najłatwiejszej do najtrudniejszej

Seria Dark Souls wsławiła się wysokim poziomem trudności, uczącym pokory i cierpliwości. Inspirowane nią gry soulslike starają się również nie dawać taryfy ulgowej, czasem stanowiąc większe, a czasem mniejsze wyzwanie od dzieł FromSoftware.