Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 stycznia 2021, 11:30

1. Cyberpunk 2077. Gry 2020 roku według redakcji GRYOnline.pl

The Last of Us: Part 2 czy Cyberpunk 2077? A może niepozorny Hades, który skradł redakcyjne serca? Wybraliśmy nasze redakcyjne gry roku.

1. Cyberpunk 2077

  1. Data premiery: grudzień 2020
  2. Gatunek: RPG akcji
  3. Platformy: PC, PS4, XOne

„Mesjasz gier wideo”. „Najbardziej wyczekiwana gra wszech czasów”. Albo po prostu „najlepsza gra, jaka powstanie”. Takie i inne określenia padały w finałowych miesiącach poprzedzających premierę Cyberpunka 2077 nagminnie, jeszcze bardziej nadmuchując i tak napompowany do granic absurdu balon wygórowanych, nierealnych oczekiwań. Czy gra je spełniła? Oczywiście, że nie – nigdy nie miała na to szans. Nie zmienia to jednak faktu, że Cyberpunk 2077 okazał się piekielnie dobrym tytułem.

„Redzi” zaprojektowali jedno z najwspanialszych wirtualnych miast, pełne mocno różniących się od siebie dzielnic, architektonicznych cudów i detali poukrywanych w setkach niewielkich alejek odchodzących od głównych arterii. Duszną atmosferę Night City chce się chłonąć, wydzierając z objęć metropolii historie jej mieszkańców.

Drugim filarem gry okazały się bowiem postacie – fenomenalnie wymyślone i zagrane, o wiele żywsze i bardziej wiarygodne niż to, do czego przyzwyczaiły nas konkurencyjne produkcje. Czy mówimy o zuchwałej nomadce Panam, czy o zamkniętej w sobie Judy, czy o pełnym marzeń o lepszym życiu Jackiem, nie da się nie ulec iluzji, że to prawdziwi ludzie z krwi i kości, a nie wyłącznie odczytujące napisane dla nich kwestie kukiełki. Świetny scenariusz głównej linii fabularnej oraz wyjątkowo dobre misje poboczne pozwalają się zresztą wykazać także dziesiątkom, a może nawet setkom postaci pobocznych, które już w ciągu kilku minut danego im czasu ekranowego potrafią zapaść w pamięć. Cyberpunk 2077 błyszczy scenariuszem i designem, dając też wytchnienie od typowych historii o ratowaniu czy kształtowaniu świata – to faktycznie kameralna w skali opowieść, w której w centrum wydarzeń znajdują się losy jednostki, a jej ewentualny wpływ na otoczenie jest sprawą drugorzędną.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Michał "Czarny Wilk" Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafił do nieco większych portali i ostatecznie skończył na GRYOnline.pl – najpierw jako współpracownik, a od 2023 roku jako szef działu Paid Products. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz Cyberpunka 2077?

Jest świetną grą, nie przeszkadzają mi błędy!
69,1%
Jest nieźle, błędy do zniesienia.
4,9%
Średnio, fabuła nie broni błędów.
13,1%
Jest źle, nie na to się pisałam/pisałem :(
4,2%
Porażka :(
8,7%
Zobacz inne ankiety
Baldur's Gate 3

Baldur's Gate 3

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Assassin's Creed: Valhalla

Assassin's Creed: Valhalla

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia: Edycja Ostateczna

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Hades

Hades

Doom Eternal

Doom Eternal

Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps

Gry 2021 roku - aktualna lista najlepszych produkcji
Gry 2021 roku - aktualna lista najlepszych produkcji

To jeszcze nie jest podsumowanie, a nasza lista najlepszych tegorocznych gier na PC i konsole, w jakie można już zagrać w 2021 roku. Przedstawiamy tytuły, na które warto zwrócić uwagę, bo może powalczą pod koniec roku o tytuł GOTY.

Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku

Oto zestawienie najlepszych gier 2020 roku, jakie zdążyły ukazać się do tej pory. Artykuł był na bieżąco aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tytułów wartych uwagi - teraz zakończyliśmy prace nad nim.

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.