Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 14 grudnia 2020, 15:30

Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu

W kończącym się powoli roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pytanie tylko, na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Dla większości osób 2020 rok nie był najlepszym okresem. Wszyscy wiemy czemu – pandemia, kryzys finansowy, liczne problemy, dotyczące m.in. rynku sprzętu do grania (np. premiery konsol i kart graficznych, których w praktyce w większości miejsc na świecie kupić się nie da). Są jednak takie grupy, które nawet w tym czasie miały pewne powody do zadowolenia. Należą do nich m.in. fani strategii, którzy otrzymali szereg świetnych tytułów do przetestowania.

Oto dziesięć tegorocznych produkcji strategicznych, którym naprawdę warto dać szansę podczas długich zimowych wieczorów. Niektóre z nich są bardzo udanymi remasterami, inne nowymi odsłonami utytułowanych serii lub spin-offami cykli dotychczas kojarzonych z innymi gatunkami. Nie zabrakło nawet zupełnie nowej marki.

DODASZ COŚ?

Coś pominęliśmy? Napisz w komentarzu, jaką świetną grę strategiczną poznałeś w tym roku.

Desperados 3

DESPERADOS 3

  1. Producent: Mimimi Games
  2. Wydawca: THQ Nordic / Nordic Games
  3. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  4. Premiera: 16 czerwca

Westernowy cykl Desperados trudno uznać za wyjątkowo rozpoznawalną markę, co w pewnej mierze jest prawdopodobnie związane z niezbyt dużą (na ogół) częstotliwością ukazywania jego kolejnych odsłon. Pierwsza część tej serii wyszła w 2001 roku, druga – znacznie gorzej oceniana – dopiero pięć lat później. Po kiepskim odbiorze „dwójki’ twórcy ze studia Spellbound Entertainment postanowili dać swemu cyklowi jeszcze jedną szansę i po jakimś roku wypuścili na rynek spin-off Helldorado. Niestety, on również nie odniósł sukcesu.

Po wszystkich tych turbulencjach i problemach marka na długie lata trafiła do tzw. zamrażarki, skąd ostatecznie została wyciągnięta przez koncern THQ Nordic (wcześniej Nordic Games, jest to część holdingu Embracer Group), znany z tego, że masowo gromadzi zarówno mniejsze studia, jak i własność intelektualną. Nowy właściciel Desperados postanowił powierzyć zadanie przygotowania trzeciej pełnoprawnej odsłony serii utalentowanemu zespołowi Mimimi Games, autorom świetnego Shadow Tactics: Blades of the Shogun.

Jak się okazało, była to doskonała decyzja, dzięki której otrzymaliśmy kawał naprawdę udanej westernowej strategii, ze zróżnicowanymi lokacjami, ciekawymi postaciami oraz intuicyjną, choć równocześnie odpowiednio skomplikowaną i głęboką (acz powielającą trochę schematów z Shadow Tactics) rozgrywką. Tytuł ten został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków – również u nas otrzymał wysoką notę 9/10.

  1. Więcej o grze Desperados 3
TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

Turowe
51,9%
W czasie rzeczywistym
48,1%
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings III

Crusader Kings III

Desperados III

Desperados III

Iron Harvest

Iron Harvest

Factorio

Factorio

Total War Saga: Troy

Total War Saga: Troy

Age of Empires III: Definitive Edition

Age of Empires III: Definitive Edition

Gears Tactics

Gears Tactics

Panzer Corps 2

Panzer Corps 2

Command & Conquer Remastered

Command & Conquer Remastered

XCOM: Chimera Squad

XCOM: Chimera Squad

16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków
16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków

List gier strategicznych na naszej stronie nie brakuje. Tym razem przypomnimy Wam 16 produkcji, które zdobyły serca czytelników GRYOnline.pl i cieszą się największą popularnością na naszej stronie.

Przegapione strategie - 17 świetnych gier, których możecie nie znać
Przegapione strategie - 17 świetnych gier, których możecie nie znać

Na seriach Total War i Cywilizacja gry strategiczne się nie kończą. A może by tak spróbować jakiejś mniej znanej alternatywy? Czegoś ciekawego i świeżego? Poszukiwania polecamy zacząć od naszego tekstu.

Wybierzcie najlepszą grę 2020 roku!
Wybierzcie najlepszą grę 2020 roku!

Jak co roku o tej porze, czas na wielkie głosowanie. Serwis GRYOnline.pl po raz siedemnasty pozwoli Wam wskazać najlepsze tytuły ostatnich dwunastu miesięcy, a także najbardziej oczekiwaną produkcję przyszłego roku.