Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 września 2021, 11:30

autor: Dariusz Kędra

16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków

List gier strategicznych na naszej stronie nie brakuje. Tym razem przypomnimy Wam 16 produkcji, które zdobyły serca czytelników GRYOnline.pl i cieszą się największą popularnością na naszej stronie.

Spis treści

W niniejszym tekście znajdziecie trochę nostalgii, odrobinę zaskoczeń i mnóstwo klasyki. Może to zestawienie zainspiruje Was do odświeżenia sobie jednego czy dwóch z wymienionych tytułów albo zagrania w któryś z nich pierwszy raz w życiu.

Na naszej liście wylądowały produkcje reprezentujące wiele strategicznych podgatunków. Nie brakuje tu RTS-ów (powracających obecnie do łask), gier 4X, tzw. grand strategy games czy symulatorów rozwoju miast. Mogę się założyć, że duża część z Was zna większość tych pozycji przynajmniej ze słyszenia, niemniej zachęcam do ich samodzielnego wypróbowania!

Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii. Tytuły wydane dawniej, a co za tym idzie – wcześniej zaprezentowane w serwisie GRYOnline.pl, miały więcej czasu na „wypracowanie” swojego wyniku. Prosimy więc nie skupiać się na miejscu danej pozycji na liście i potraktować poniższy tekst jako subtelną zachętę do powrotu bądź odkrycia tych świetnych gier strategicznych.

Anno 1404

  1. Producent: Related Designs
  2. Wydawca: Ubisoft
  3. Platformy: PC, NDS, Wii
  4. Premiera: 20 maja 2009 (Wii, NDS), 25 czerwca 2009 (PC)
  5. Ocena czytelników: 8,6 (PC)
  6. Ocena redakcji: 8,5 (PC)

Czym jest Anno 1404?

To prawdopodobnie najpopularniejsza odsłona niemieckiego cyklu strategii ekonomicznych, w którym duży nacisk położony jest na rozbudowę miast, łańcuchów dostaw oraz na handel. W Anno 1404 dane nam jest zasiedlać wyspy reprezentujące krainy Europy i Orientu, a to wszystko w czasach XV-wiecznego średniowiecza. Gra oferuje przyjemny i krótki tryb kampanii, w którym poznajemy losy lorda Nortburgha i historię jego waśni z niegodziwym arcybiskupem, oraz tryb piaskownicy, w którym spędzamy znaczną część rozgrywki.

Czy warto do tej gry wrócić?

Do serii Anno mam wielki sentyment. Gry z tego cyklu potrafią być bardzo przystępne dla nowych osób (względna prostota podstawowych mechanik), jednocześnie stanowiąc wyzwanie dla weteranów gatunku celujących w jak największą wydajność. Anno 1404 to jedna z tych produkcji, które nie chcą się zestarzeć. Oczywiście jej młodsze rodzeństwo (np. Anno 1800) deklasuje ją pod wieloma względami, ale niskie wymagania sprzętowe i łagodna krzywa nauki powodują, że czwarta odsłona Anno to nadal bardzo popularna gra. To świetny tytuł, który poznać warto i przy kubku ciepłego kakao odpalić w jeden z tych brzydszych weekendów nadchodzących miesięcy.

  1. Największa liczba graczy w ciągu ostatnich 24 godzin (Steam): 114
  2. Rekordowa liczba jednocześnie grających (Steam): 1070
  1. Więcej o grze Anno 1404
Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 16
Najlepsze gry strategiczne na PC - nasze TOP 16

Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze gry strategiczne. Wybór nie był prosty i w zestawieniu znalazły się naprawdę zróżnicowane tytuły. Zdecydowana większość pozycji nie powinna nikogo zdziwić.

Marzy mi się polska kampania w Company of Heroes 3
Marzy mi się polska kampania w Company of Heroes 3

RTS–y to podupadły gatunek, ale lubię je odkurzać. Wróciłem do Company of Heroes 2 i zrozumiałem, jak brakuje mi w wielkiej grze o II wojnie światowej polskiej kampanii. Company of Heroes 3 mogłoby naprawić ten problem. Także z korzyścią dla siebie.

Poznajcie 11 najpopularniejszych gier strategicznych na świecie
Poznajcie 11 najpopularniejszych gier strategicznych na świecie

Jak sprawdzić popularność danego tytułu? Najlepiej liczbą sprzedanych egzemplarzy, czyli tego, ile osób zdecydowało się wydać nań swoje pieniądze. Tym razem przyglądamy się gatunkowi gier strategicznych.