Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka XCOM: Chimera Squad (PC)

XCOM: Chimera Squad PC

Spin-off serii taktycznych turowych strategii XCOM. W Chimera Squad przejmujemy kontrolę nad tytułowym oddziałem składającym się z ludzi i kosmitów, którego zadaniem jest dbanie o porządek w metropolii znanej jako Miasto 31. Akcja toczy się 5 lat po XCOM 2.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | taktyczne | dystopia

PC Windows
Okładka XCOM: Chimera Squad (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24kwietnia2020

24kwietnia2020

Steam

XCOM: Chimera Squad to taktyczna strategia turowa, której akcja toczy się pięć lat po wydarzeniach przedstawionych w grze XCOM 2. Produkcja została opracowana przez studio Firaxis Games, które od 2012 roku sprawuje pieczę nad rozwojem marki XCOM.

Fabuła

Pomimo że kosmici zostali ostatecznie wypędzeni z Ziemi, ci, którzy chcieli pozostać na Błękitnej Planecie, otrzymali taką możliwość. Od tej pory wraz z ludźmi mają spróbować stworzyć nową cywilizację opartą na współpracy i koegzystencji. Dowód na to, że jest to jak najbardziej możliwe, stanowi modelowa metropolia znana jako Miasto 31. Jako że nie wszyscy jej mieszkańcy podzielają owe poglądy, do utrzymania w niej porządku powołano tytułowy oddział Chimera. Jego członkowie (będący zarówno ludźmi, jak i kosmitami) zjednoczyli siły, by unicestwić wspólnych wrogów.

Mechanika

Filarem gry XCOM: Chimera Squad są misje, do których prowadzimy wybranych (spośród jedenaściorga) członków oddziału Chimera. Każdy z nich reprezentuje odmienną specjalizację i włada unikalnymi zdolnościami determinowanymi zarówno przez swoją profesję, jak i rasę.

Realizując powierzane nam zadania, bierzemy udział w rozbudowanych bitwach ukazanych z lotu ptaka. Starcia podzielono na trzy fazy, z których pierwszą jest tak zwany tryb wejścia. W jej trakcie wybieramy miejsca, w których poszczególni żołnierze rozpoczną swoje działania. Dostępne opcje są uzależnione od indywidualnych możliwości poszczególnych członków oddziału - wybór powinien być dostosowany do naszej taktyki na dane starcie.

Druga faza potyczki to właściwa walka, podczas której wykonujemy kolejne ruchy w naprzemiennych turach. O tym, kto wykona swoją akcję w następnej kolejności, możemy się dowiedzieć, obserwując widoczną na ekranie oś czasu, wspólną dla członków naszego oddziału oraz ich adwersarzy. Choć taką wiedzę można wykorzystać na swoją korzyść, nie należy zapominać, że niektóre jednostki potrafią wpływać na kolejność ruchów; poza tym oddział Chimera jednorazowo podczas misji może wykonać specjalną akcję drużynową, dzięki której wybrany przez nas żołnierz przeskakuje na szczyt kolejki. Warto odnotować, że nasi podkomendni mogą zostać dotkliwie ranni podczas bitwy, co nie tylko potrafi wyłączyć ich z akcji na kolejne misje, lecz również sprawia, że musimy zadbać o ich ewakuację podczas aktualnie wykonywanego zadania. Ponadto rany mogą doprowadzić do powstania blizn obniżających kluczowe statystyki żołnierzy; by się ich pozbyć, możemy wysyłać agentów na specjalne szkolenia.

Trzecią fazą są operacje strategiczne, które prowadzimy w sztabie będącym naszym centrum operacyjnym. Jego główny element stanowi mapa, na której możemy sprawdzić sytuację w metropolii. Miasto zostało podzielone na dzielnice, a w każdej z nich panuje inny poziom niepokoju. Ustalając priorytety w wykonywaniu zadań, musimy pamiętać o tym, by strach nie opanował całego jego terytorium, gdyż wówczas nasza kampania zakończy się porażką. W sztabie możemy też przeprowadzać śledztwa odblokowujące dostęp do nowych misji, a także przydzielać agentów do różnych zadań specjalnych, jak obniżenie niepokoju w konkretnej dzielnicy lub poszukiwanie określonych zasobów.

Poza tym w centrum operacyjnym możemy awansować poszczególnych żołnierzy na nowe poziomy i uczyć ich nowych zdolności bojowych. Ponadto w centrum dowodzenia zaopatrujemy się w sprzęt dla wojaków. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by ekwipunek nabywać wyłącznie w oficjalnym dziale zaopatrzenia, egzotycznych towarów należy szukać na stanowiącym zwykle dobrą alternatywę targu zbieraczy; ten drugi otwiera jednak swe podwoje tylko raz na jakiś czas. Oprócz tego w sztabie pracujemy nad nowymi technologiami, które uczynią naszych żołnierzy bardziej skutecznymi. Możemy również tworzyć androidy, które wypełnią luki po agentach wyłączonych z walki (na przykład wskutek odniesionych ran); są one podatne na ulepszenia, choć nie dysponują żadnymi specjalnymi umiejętnościami.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry XCOM: Chimera Squad prezentuje poziom zbliżony do tego, co mogliśmy zobaczyć w drugiej odsłonie cyklu. Całość utrzymano jednak w nieco bardziej kolorowej (lub wręcz krzykliwej) stylistyce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,3 / 10 na podstawie 176 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.0 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,90 PLN

Gry podobne do XCOM: Chimera Squad

Klasyfikacja PEGI XCOM: Chimera Squad

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe XCOM: Chimera Squad

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Quad Core 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7770 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Alien: Isolation i XCOM: Chimera Squad na podium – top 10 w Polsce
Alien: Isolation i XCOM: Chimera Squad na podium – top 10 w Polsce

wiadomość7 maja 2020

W ostatnim pełnym tygodniu kwietnia 2020 roku najlepiej sprzedającymi się grami w Polsce były Alien: Isolation i XCOM: Chimera Squad. Dane otrzymaliśmy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPiDOR).

Recenzje XCOM Chimera Squad – udany eksperyment
Recenzje XCOM Chimera Squad – udany eksperyment

wiadomość23 kwietnia 2020

W sieci pojawiły się recenzje gry XCOM: Chimera Squad, czyli nowego dzieła studia Firaxis Games. Z opinii branżowych krytyków wynika, że choć jest to produkcja dobra, nie da się ukryć, iż mamy do czynienia z tytułem znacznie mniejszego kalibru niż poprzednie dokonania tego zespołu.

Zapowiedziano nową grę z serii XCOM – Chimera Squad
Zapowiedziano nową grę z serii XCOM – Chimera Squad

wiadomość14 kwietnia 2020

Studio Firaxis Games zaperezentowało graczom swoje nowe dzieło. XCOM: Chimera Squad, bo takie miano nosi owa produkcja, jeszcze w tym miesiącu zadebiutuje na komputerach osobistych.