Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 kwietnia 2020, 17:20

autor: Vergil

Recenzje XCOM Chimera Squad – udany eksperyment

W sieci pojawiły się recenzje gry XCOM: Chimera Squad, czyli nowego dzieła studia Firaxis Games. Z opinii branżowych krytyków wynika, że choć jest to produkcja dobra, nie da się ukryć, iż mamy do czynienia z tytułem znacznie mniejszego kalibru niż poprzednie dokonania tego zespołu.

W SKRÓCIE:
 1. XCOM: Chimera Squad zebrał pozytywne recenzje – jego średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 78%;
 2. wśród zalet gry wymienia się nowe rozwiązania, które wprowadzają powiew świeżości, natomiast minusem jest znacznie mniejsza skala całego projektu, a co za tym idzie – mniejszy budżet;
 3. XCOM: Chimera Squad jawi się jako przystawka do dania głównego, którym będzie pełnoprawny XCOM 3.

Na dzień przed premierą gry XCOM: Chimera Squad, czyli zapowiedzianej raptem dziewięć dni temu nowej taktycznej strategii turowej studia Firaxis Games, w sieci pojawiły się jej recenzje. Wynika z nich, że choć tytuł ma swoje wady, w gruncie rzeczy otrzymaliśmy udaną pozycję, która może przypaść do gustu zarówno zagorzałym miłośnikom serii, jak i osobom, które dotychczas nie miały z nią styczności. Nie da się jednak ukryć, że to jedynie przystawka do dania głównego, którym będzie pełnoprawny XCOM 3. W chwili pisania tej wiadomości XCOM: Chimera Squad może się pochwalić średnią ocen w serwisie Metacritic na poziomie 78%.

 1. XCOM: Chimera Squad – nowy XCOM jest tani, ale nie jest biedny

Wybrane recenzje gry:

 1. Player 2 – 10/10
 2. Screen Rant – 9/10
 3. CGMagazine – 8,5/10
 4. Gaming Nexus – 8,5/10
 5. Stevivor – 8,5/10
 6. Wccftech – 8,5/10
 7. Multiplayer.it – 8/10
 8. Eurogamer Italy – 8/10
 9. PCGamesN – 8/10
 10. Game Informer – 8/10
 11. DualShockers – 8/10
 12. GamesRadar+ – 8/10
 13. Shacknews – 8/10
 14. Everyeye.it – 7,5/10
 15. Jeuxvideo.com – 7,5/10
 16. Destructoid – 7,5/10
 17. God is a Geek – 7,5/10
 18. PCGamer – 7,2/10
 19. USgamer – 7/10
 20. IGN – 7/10
Recenzje XCOM Chimera Squad – udany eksperyment - ilustracja #1
Aby Miasto 31 rosło w siłę, a ludzie i kosmici żyli... spokojniej.

Jak wynika z recenzji, otrzymaliśmy produkcję mniejszą niż dotychczasowe XCOM-y, a przy tym pod wieloma względami inną. Mocną stroną XCOM: Chimera Squad jest turowy system walki. Choć czerpie on garściami z dorobku serii, autorzy nie bali się wprowadzenia zmian wnoszących powiew świeżości; wśród nich bryluje zwłaszcza tryb wejścia, od którego rozpoczynamy każde starcie. Nowym w temacie graczom (choć starym wyjadaczom już niekoniecznie) może też przypaść do gustu fakt, że jak pisze Aquma w swoich wrażeniach po pierwszych siedmiu godzinach zabawy, „gra jest prostsza niż poprzednie odsłony, a bohaterowie nie mogą w niej umrzeć na stałe”. Inna sprawa, że tym razem nasz zespół składa się z gotowych, wyraźnie zarysowanych postaci, co także może (choć wcale nie musi) się podobać.

Z drugiej strony nie da się ukryć, że mniejsza skala projektu wskazuje również na jego mniejszy budżet. Poza tym zdaniem niektórych zabawa po kilku godzinach staje się powtarzalna, a niedociągnięcia techniczne zaczynają doskwierać coraz bardziej (jeden z recenzentów stwierdził, że gra zawieszała mu się co 45 minut).

Dobrym podsumowaniem powyższych informacji wydaje się opinia serwisu IGN Italia, który określił Chimera Squad mianem „XCOM-a w pigułce”, dodając, że to tytuł „dobry dla tych, którzy oczekują szybkiej taktycznej rozgrywki, zwłaszcza w tym przedziale cenowym, jednak pod każdym względem gorszy niż War of the Chosen”.

 1. Oficjalna strona internetowa serii XCOM
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

XCOM: Chimera Squad

XCOM: Chimera Squad