Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command & Conquer Remastered (PC)

Command & Conquer Remastered PC

Zremasterowana wersja Command & Conquer, klasycznego RTS-a z połowy lat 90., który uznawany jest z jednego z ojców gatunku. Gra posiada zupełnie nową oprawę audiowizualną przy zachowaniu kluczowych elementów rozgrywki oryginału.

Strategiczne | science fiction | RTS | widok izometryczny | multiplayer | reedycje/remastery/remaki

PC Windows
Okładka Command & Conquer Remastered (PC)

producent: Petroglyph

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Command & Conquer - Remastered to odświeżona i zremasterowana wersja klasycznej strategii, która była jednym z pierwszych reprezentantów gatunku RTS. Oryginalne Command & Conquer ukazało się w 1995 roku, a jego deweloperem było legendarne i nieistniejące już studio Westwood. Tytuł był pierwsza odsłoną cyklu Command & Conquer, a zawarte w nim idee oraz rozwiązania techniczne były kopiowane w kolejnych latach przez niezliczone produkcje strategiczne.

Nad remasterem pracowało studio Petroglyph Games, jeden z nielicznych deweloperów w branży wciąż specjalizujących się w klasycznych RTS-ach. W dorobku studia znajdziemy gry takie jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies. Pieczę nad grą sprawowali kluczowi twórcy Command & Conquer, którzy przed laty przenieśli się z Westwood Games do Petroglyph. Na czele projektu stanęli: Joe Bostic, ojciec serii i główny programista jej pierwszych odsłon, Steve Tall, który był programistą Red Alerta, a także Ted Morris, pierwszy menadżer społeczności fanów. Towarzyszył im również Frank Klepacki, producent dźwięku i wieloletni kompozytor muzyki cyklu.

Fabuła

W 1995 roku nieopodal rzeki Tyber spada meteoryt zawierający nieznaną substancję. Ze względu na pewne unikalne właściwości szybko zyskuje ona dużą wartość na światowych rynkach. Połowę zasobów materiału w krótkim czasie zdobywa tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod, na czele której stoi uważający się za zbawcę cywilizacji Kane. Grupa rośnie w siłę. Gdy Europą wstrząsają kolejne zaplanowane przez Nod ataki terrorystyczne, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych autoryzuje militarną interwencję wojsk Global Defense Initiative. Wybucha konflikt zbrojny, od którego wyniku zależą losy całego świata. Twórcy gry przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, przedstawiające wydarzenia z perspektywy obu stron.

Mechanika

Command & Conquer - Remastered to strategia czasu rzeczywistego, pozwalająca wcielić się w rolę dowódcy zarządzającego wojskami wybranej strony konfliktu podczas kolejnych misji. Większość z nich opiera się na określonym schemacie, zgodnie z którym gracze muszą rozbudowywać bazę, wydawać rozkazy podległym jednostkom i zbierać surowce potrzebne do dalszego rozwoju, by w ostatecznym rozrachunku przejąć lub zniszczyć obóz wrogiej frakcji. Sporadycznie założenia są modyfikowane, wymuszając na graczu działanie z ograniczoną liczbą jednostek lub wykonanie konkretnego celu, jak na przykład obrona wskazanego punktu.

Dostępne strony konfliktu różnią się między sobą jednostkami. Nod stawia na ilość i wykorzystuje prototypowe pojazdy, z kolei GDI rzuca do walki dobrze wyposażone i wytrzymałe oddziały. Te różnice wpływają na styl zabawy, motywując graczy do stosowania odmiennych strategii działania. Warto zaznaczyć, że remaster posiada pełną zawartość dodatku The Covert Operations z 1996 roku, oferującego kilkanaście nowych misji i map.

Kwestie techniczne

Command & Conquer - Remastered posiada w pełni odświeżoną oprawę audiowizualną, która zachowuje wygląd i klimat oryginału. Jednostki oraz otoczenie zostały więc w pełni odtworzone, korzystając z oryginalnych dwuwymiarowych sprite'ów i projektów. Gra wspiera współczesne rozdzielczości ekranu, w tym 4K.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.6 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Command & Conquer Remastered

12+

Pierwszy gameplay z Command and Conquer Remastered
Pierwszy gameplay z Command and Conquer Remastered

wiadomość24 października 2019

W sieci pojawił się pierwszy gameplay z Command & Conquer Remastered. Produkcja wykorzysta grafikę 2D i otrzyma funkcję przełączania się w czasie rzeczywistym między grafiką oryginalną a odświeżoną.

W Command & Conquer Remastered powrócą dinozaury
W Command & Conquer Remastered powrócą dinozaury

wiadomość21 sierpnia 2019

Jim Vessella z Electronic Arts zaprezentował menu misji z gry Command & Conquer Remastered. Przy okazji zdradził, że powrócą ukryte misje znane z oryginalnego wydania kultowej strategii.

Czołg Tesli na nowym materiale z Command & Conquer: Red Alert Remastered
Czołg Tesli na nowym materiale z Command & Conquer: Red Alert Remastered

wiadomość18 lipca 2019

Jim Vessella z Electronic Arts podzielił się kolejnymi szczegółami na temat Red Alert Remastered oraz Tiberium Daw Remastered, czyli odświeżonych wersji kultowych RTS-ów z cyklu Command & Conquer. Zaprezentował on chociażby nowy wygląd sowieckiego czołgu Tesli.

Zaprezentowano interfejs Command & Conquer Remastered
Zaprezentowano interfejs Command & Conquer Remastered

wiadomość6 czerwca 2019

W serwisie Reddit pojawiła się informacja o zakończeniu preprodukcji zremasterowanej wersji kultowego RTS-a Command & Conquer. Przy okazji twórcy opublikowali nowy screen z tytułu, prezentujący jego odświeżony interfejs.

Zobacz pierwszą grafikę z Command & Conquer Remastered
Zobacz pierwszą grafikę z Command & Conquer Remastered

wiadomość18 kwietnia 2019

Firma Electronic Arts pokazała pierwszą grafikę z nadchodzącego remastera Command & Conquer, klasycznej strategii czasu rzeczywistego z 1995 roku. Na udostępnionym przez twórców obrazku możemy zobaczyć, jak w odświeżonej wersji prezentuje się podstawowy budynek w grze – Construction Yard.