Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command & Conquer Remastered (PC)
OkładkaCommand & Conquer Remastered (PC)

Command & Conquer Remastered PC

Command and Conquer Remastered

Zremasterowana wersja Command & Conquer, klasycznego RTS-a z połowy lat 90., który uznawany jest z jednego z ojców gatunku. Gra posiada zupełnie nową oprawę audiowizualną przy zachowaniu kluczowych elementów rozgrywki oryginału.

Strategiczne | science fiction | RTS | reedycje/remastery/remaki | Game Pass | EA Play

Command & Conquer Remastered Premiera PC

5czerwca2020

Steam

5czerwca2020

producent: Petroglyph wydawca: Electronic Arts Inc. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Command & Conquer - Remastered to odświeżona i zremasterowana wersja klasycznej strategii, która była jednym z pierwszych reprezentantów gatunku RTS. Oryginalne Command & Conquer ukazało się w 1995 roku, a jego deweloperem było legendarne i nieistniejące już studio Westwood. Tytuł był pierwsza odsłoną cyklu Command & Conquer, a zawarte w nim idee oraz rozwiązania techniczne były kopiowane w kolejnych latach przez niezliczone produkcje strategiczne.

Nad remasterem pracowało studio Petroglyph Games, jeden z nielicznych deweloperów w branży wciąż specjalizujących się w klasycznych RTS-ach. W dorobku studia znajdziemy gry takie jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies. Pieczę nad grą sprawowali kluczowi twórcy Command & Conquer, którzy przed laty przenieśli się z Westwood Games do Petroglyph. Na czele projektu stanęli: Joe Bostic, ojciec serii i główny programista jej pierwszych odsłon, Steve Tall, który był programistą Red Alerta, a także Ted Morris, pierwszy menadżer społeczności fanów. Towarzyszył im również Frank Klepacki, producent dźwięku i wieloletni kompozytor muzyki cyklu.

Fabuła

W 1995 roku nieopodal rzeki Tyber spada meteoryt zawierający nieznaną substancję. Ze względu na pewne unikalne właściwości szybko zyskuje ona dużą wartość na światowych rynkach. Połowę zasobów materiału w krótkim czasie zdobywa tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod, na czele której stoi uważający się za zbawcę cywilizacji Kane. Grupa rośnie w siłę. Gdy Europą wstrząsają kolejne zaplanowane przez Nod ataki terrorystyczne, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych autoryzuje militarną interwencję wojsk Global Defense Initiative. Wybucha konflikt zbrojny, od którego wyniku zależą losy całego świata. Twórcy gry przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, przedstawiające wydarzenia z perspektywy obu stron.

Mechanika

Command & Conquer - Remastered to strategia czasu rzeczywistego, pozwalająca wcielić się w rolę dowódcy zarządzającego wojskami wybranej strony konfliktu podczas kolejnych misji. Większość z nich opiera się na określonym schemacie, zgodnie z którym gracze muszą rozbudowywać bazę, wydawać rozkazy podległym jednostkom i zbierać surowce potrzebne do dalszego rozwoju, by w ostatecznym rozrachunku przejąć lub zniszczyć obóz wrogiej frakcji. Sporadycznie założenia są modyfikowane, wymuszając na graczu działanie z ograniczoną liczbą jednostek lub wykonanie konkretnego celu, jak na przykład obrona wskazanego punktu.

Dostępne strony konfliktu różnią się między sobą jednostkami. Nod stawia na ilość i wykorzystuje prototypowe pojazdy, z kolei GDI rzuca do walki dobrze wyposażone i wytrzymałe oddziały. Te różnice wpływają na styl zabawy, motywując graczy do stosowania odmiennych strategii działania. Warto zaznaczyć, że remaster posiada pełną zawartość dodatku The Covert Operations z 1996 roku, oferującego kilkanaście nowych misji i map.

Kwestie techniczne

Command & Conquer - Remastered posiada w pełni odświeżoną oprawę audiowizualną, która zachowuje wygląd i klimat oryginału. Jednostki oraz otoczenie zostały więc w pełni odtworzone, korzystając z oryginalnych dwuwymiarowych sprite'ów i projektów. Gra wspiera współczesne rozdzielczości ekranu, w tym 4K.

Ostatnia modyfikacja 15 listopada 2018

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 123 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.3 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.

Command & Conquer Remastered cena w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Command & Conquer Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Command & Conquer Remastered Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz / AMD Athlon 64 X2 6400 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 420 / Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit