Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command & Conquer Remastered (PC)

Command & Conquer Remastered PC

Command and Conquer Remastered

Zremasterowana wersja Command & Conquer, klasycznego RTS-a z połowy lat 90., który uznawany jest z jednego z ojców gatunku. Gra posiada zupełnie nową oprawę audiowizualną przy zachowaniu kluczowych elementów rozgrywki oryginału.

Strategiczne | science fiction | RTS | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | Xbox Game Pass | EA Play

PC Windows
Okładka Command & Conquer Remastered (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

5czerwca2020

5czerwca2020

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Command & Conquer - Remastered to odświeżona i zremasterowana wersja klasycznej strategii, która była jednym z pierwszych reprezentantów gatunku RTS. Oryginalne Command & Conquer ukazało się w 1995 roku, a jego deweloperem było legendarne i nieistniejące już studio Westwood. Tytuł był pierwsza odsłoną cyklu Command & Conquer, a zawarte w nim idee oraz rozwiązania techniczne były kopiowane w kolejnych latach przez niezliczone produkcje strategiczne.

Nad remasterem pracowało studio Petroglyph Games, jeden z nielicznych deweloperów w branży wciąż specjalizujących się w klasycznych RTS-ach. W dorobku studia znajdziemy gry takie jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies. Pieczę nad grą sprawowali kluczowi twórcy Command & Conquer, którzy przed laty przenieśli się z Westwood Games do Petroglyph. Na czele projektu stanęli: Joe Bostic, ojciec serii i główny programista jej pierwszych odsłon, Steve Tall, który był programistą Red Alerta, a także Ted Morris, pierwszy menadżer społeczności fanów. Towarzyszył im również Frank Klepacki, producent dźwięku i wieloletni kompozytor muzyki cyklu.

Fabuła

W 1995 roku nieopodal rzeki Tyber spada meteoryt zawierający nieznaną substancję. Ze względu na pewne unikalne właściwości szybko zyskuje ona dużą wartość na światowych rynkach. Połowę zasobów materiału w krótkim czasie zdobywa tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod, na czele której stoi uważający się za zbawcę cywilizacji Kane. Grupa rośnie w siłę. Gdy Europą wstrząsają kolejne zaplanowane przez Nod ataki terrorystyczne, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych autoryzuje militarną interwencję wojsk Global Defense Initiative. Wybucha konflikt zbrojny, od którego wyniku zależą losy całego świata. Twórcy gry przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, przedstawiające wydarzenia z perspektywy obu stron.

Mechanika

Command & Conquer - Remastered to strategia czasu rzeczywistego, pozwalająca wcielić się w rolę dowódcy zarządzającego wojskami wybranej strony konfliktu podczas kolejnych misji. Większość z nich opiera się na określonym schemacie, zgodnie z którym gracze muszą rozbudowywać bazę, wydawać rozkazy podległym jednostkom i zbierać surowce potrzebne do dalszego rozwoju, by w ostatecznym rozrachunku przejąć lub zniszczyć obóz wrogiej frakcji. Sporadycznie założenia są modyfikowane, wymuszając na graczu działanie z ograniczoną liczbą jednostek lub wykonanie konkretnego celu, jak na przykład obrona wskazanego punktu.

Dostępne strony konfliktu różnią się między sobą jednostkami. Nod stawia na ilość i wykorzystuje prototypowe pojazdy, z kolei GDI rzuca do walki dobrze wyposażone i wytrzymałe oddziały. Te różnice wpływają na styl zabawy, motywując graczy do stosowania odmiennych strategii działania. Warto zaznaczyć, że remaster posiada pełną zawartość dodatku The Covert Operations z 1996 roku, oferującego kilkanaście nowych misji i map.

Kwestie techniczne

Command & Conquer - Remastered posiada w pełni odświeżoną oprawę audiowizualną, która zachowuje wygląd i klimat oryginału. Jednostki oraz otoczenie zostały więc w pełni odtworzone, korzystając z oryginalnych dwuwymiarowych sprite'ów i projektów. Gra wspiera współczesne rozdzielczości ekranu, w tym 4K.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 103 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.3 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Command & Conquer Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Command & Conquer Remastered

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz / AMD Athlon 64 X2 6400 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 420 / Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
Steam - czerwcowe premiery zdominowały starocie
Steam - czerwcowe premiery zdominowały starocie

wiadomość26 lipca 2020

Czerwiec na Steamie należał do starych gier, z Sea of Thieves i Titanfall 2 na czele. Tylko trzy z dwudziestu najpopularniejszych premier stanowiły całkowicie nowe produkcje. Wynikało to m.in. z udostępnienia na tej platformie dużej części katalogu firmy Electronic Arts.

Command & Conquer Remastered Collection cieszy się dużą popularnością
Command & Conquer Remastered Collection cieszy się dużą popularnością

wiadomość6 czerwca 2020

Przygotowana przez studio Petroglyph i firmę Electronic Arts kolekcja dwóch zremasterowanych odsłon cyklu Command & Conquer – Tiberian Dawn i Red Alert – cieszy się ogromną popularnością na Steamie.

Recenzje Command and Conquer Remastered - udany powrót klasycznych RTS-ów
Recenzje Command and Conquer Remastered - udany powrót klasycznych RTS-ów

wiadomość5 czerwca 2020

Dzisiaj na komputerach osobistych zadebiutował zestaw Command & Conquer Remastered Collection. Według dostępnych w sieci recenzji, produkcja okazała się udanym powrotem klasycznej serii RTS-ów, chociaż pojawiły się narzekania na przestarzały już gameplay.

Premiera Command and Conquer Remastered - Kane powrócił
Premiera Command and Conquer Remastered - Kane powrócił

wiadomość5 czerwca 2020

Dziś około godziny 19:00 czasu polskiego swoją premierę będzie miało Command & Conquer Remastered Collection, czyli zestaw odświeżonych wersji pierwszego Command & Conquer oraz Red Alert. Z tej okazji w sieci pojawił się specjalny komunikat od samego Kane'a.

Command and Conquer Remastered - kod źródłowy zostanie udostępniony, będą mody
Command and Conquer Remastered - kod źródłowy zostanie udostępniony, będą mody

wiadomość21 maja 2020

Firma Electronic Arts poinformowała, że wraz z premierą Command & Conquer Remastered Collection gracze otrzymają również oryginalne pliki DLL oraz kody źródłowe gier. Dzięki temu użytkownicy będą mogli tworzyć własne modyfikacje i rozprowadzać je w sieci.