Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Kultowe wulgaryzmy z gier – przekleństwa z gier, o których ciągle pamiętamy

Gry potrafią czasem zapaść w pamięć dzięki jednej linii dialogowej. Szczególnie, jeśli ta niesie ze sobą sporo emocji wyrażonych soczystymi wulgaryzmami. Dziś trochę sobie poprzeklinamy, aby przypomnieć sobie najmocniejsze z nich.

Gothic – Przyszedłeś tutaj tylko po to, żeby móc pocałować Gomeza w dupę!

GOTHIC W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: 15 marca 2001

Bardzo głęboko w narodzie polskim zakorzeniona jest niechęć do Niemców. Jeżeli jednak chcemy gdzieś znaleźć trochę sympatii względem dziedzictwa kulturowego naszych zachodnich sąsiadów, należy jej szukać w świecie Gothica, kultowej serii RPG studia Piranha Bytes, która została przyjęta w naszym kraju wręcz entuzjastycznie. Nie stało się tak jednak wyłącznie za sprawą klimatycznego świata i wciągającej fabuły. Wszystkie części tego dzieła były szeroko dostępne, stosunkowo tanie, a przede wszystkim w pełni przetłumaczone. Dlaczego polski dubbing zrobił taką furorę? Nie był przecież wybitny, złośliwi powiedzieliby nawet, że idealnie oddawał toporność gry. Nikt jednak nie odmówi mu swojskiego uroku.

Najwięcej kwestii dialogowych miał Jacek Mikołajczak, bowiem udzielił on głosu samemu Bezimiennemu. I może nie znajdziecie w jego wypowiedziach zbyt wiele emocji, ale kiedy już nasz bohater się zdenerwuje, zechce się droczyć, a w związku z tym okazjonalnie przekląć – wtedy czuć ogień. I ma się głęboką potrzebę wybuchnięcia śmiechem. W pierwszej części gry protagonista zabiega o względy elity Starego Obozu, chciałby więc udowodnić swoją wartość, walcząc na arenie. Jeden z potencjalnych rywali, Kharim, uważa, że Bezimienny nie zasługuje na pojedynek. Szybko jednak zmienia zdanie, gdy nazywamy go tchórzem, wspominamy o tym, że jego ojciec bawił się z owcami, a następnie szachujemy tekstem o Gomezie i dupie. Taki rodzaj prowokacji z pewnością wystarczy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Gothic

Gothic

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

NieR: Automata

NieR: Automata

Mass Effect

Mass Effect

Uncharted 2: Pośród Złodziei

Uncharted 2: Pośród Złodziei

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.