Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 lipca 2020, 15:40

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najważniejsze gry dekady – 16 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

GTA Online

Data premiery: 2013

Gatunek: sieciowa gra akcji

Platformy: PC Windows, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3

Online, głupcze!

No właśnie. Nie GTAV, bo przygody Franklina, Michaela i Trevora są tylko kolejnym odcinkiem gangsterskich opowieści Rockstara w nieco ładniejszej oprawie. Wszystko wskazuje na to, że kosmiczne wyniki sprzedaży „piątki”, ustępującej na tym polu jedynie Minecraftowi, to rezultat popularności modułu sieciowego GTA Online. Po nieco burzliwym, pełnym problemów i rozczarowań starcie GTA Online okazało się kolejnym sieciowym fenomenem swojej dekady. Ogromna wirtualna metropolia San Andreas oddana do dyspozycji graczom stała się prawdziwą miejską dżunglą, gdzie wielu znalazło dokładnie to, czego szukało.

Nie bez znaczenia było też wyjątkowe wsparcie twórców, którzy zaangażowali wszystkie swoje siły w produkcję dodatków do modułu sieciowego. Pojawiło się m.in. bardzo ciepło przyjęte organizowanie wspólnych skoków, przeróżne wyścigi, prowadzenie nocnych klubów czy dostępne tylko w niektórych krajach kasyna. Gracze mogą oddawać się w San Andreas dosłownie wszystkiemu – od błaznowania w stroju kosmity po wcielanie się w policyjne patrole, skrupulatnie trzymające się wszelkich autentycznych procedur.

Za co zapamiętamy GTA Online?

Wszystko zależy chyba od punktu widzenia. Część graczy zapamięta za brak fabularnych dodatków do GTAV, bo wszelka nowa zawartość przez wiele lat była przygotowywana wyłącznie z myślą o trybie online. Dla niektórych to miejsce świetnej zabawy i możliwość rozgrywki w GTA (pościgi, napady) z paczką najlepszych kumpli. Inni wspominają swoją przygodę z online jako wylęgarnię oszustów i toksycznych zachowań. Rockstar z kolei na pewno weźmie pod uwagę fakt ogromnych przychodów z mikrotransakcji w GTA Online i przy ewentualnej kolejnej części gry potraktuje już ten tryb niezwykle poważnie, dobrze się do niego przygotowując.

  1. Więcej o grze GTA Online

Czy przyszłość już jest?

Czy to możliwe, że premiera jednej z najważniejszych gier lat 20. XXI wieku już się odbyła? Mowa oczywiście o Half-Lifie: Alyxjedynym w swoim rodzaju doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości. Nie tej umownej wirtualnej, a tej prawdziwej, z goglami na głowie. Szczęśliwcy, którzy mieli okazję przejść grę w ten sposób, zgodnie mówią o rewolucji w świecie gier i mechanikach, jakie stają się dostępne dzięki VR-owi. Czy właśnie taki sprzęt i gry staną się powszechne w najbliższych latach? Are you Ready Player One?

Dariusz DM Matusiak

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,2%
GTA V
34%
GTA Vice City
15,9%
GTA IV
6,7%
GTA III
1,9%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,9%
Episodes from Liberty City
0,4%
Chinatown Wars
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
GTA Vice City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Minecraft

Minecraft

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Pillars of Eternity

Pillars of Eternity

Dark Souls

Dark Souls

Path of Exile

Path of Exile

DayZ

DayZ

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 2. (50–11)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Oto druga część naszego zestawienia, w którym głosowaliśmy na najważniejsze produkcje kończącej się dekady.

Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)
Najlepsze gry dekady – ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 1. (100–51)

W ostatniej dekadzie na rynku zadebiutowały setki, może nawet tysiące świetnych gier. Spróbowaliśmy wytypować najlepsze z nich – produkcje, które zdefiniowały ostatnie 10 lat grania.