Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 maja 2021, 12:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Exiled Kingdoms

  1. Gatunek: action-RPG
  2. Producent: 4 Dimension Games
  3. Cena: 2,99–22,99 zł (ze sklepu Google Play pobieramy za darmo, a potem płacimy raz już wewnątrz gry)
  4. Skąd pobrać: Google Play (Android), App Store (iOS)

Na Diablo Immortal i mobilne Path of Exile jeszcze sobie chwilę poczekamy. Oczywiście w sklepach App Store czy Google Play można znaleźć mnóstwo action-RPG, które kuszą niezłą grafiką i intensywną walką – oraz oczywiście toną sprzętu do zgarnięcia – ale w większości z nich prędzej czy później rozbijamy się o ścianę płaczu... tj. płatności. Gros z nich to produkcje free-to-play, i to dość chciwe. Oczywiście parę wyjątków się znajdzie – Titan Quest, darmowe Eternium czy właśnie Exiled Kingdoms.

Ta ostatnia gra to ciekawy przypadek. Wygląda niepozornie, wizualnie przypomina pierwsze Diablo lub Arcanum (choć w tym też tkwi jej urok), ale pod maską kryje się całkiem żwawe action-RPG ze sporym światem. Uproszczenia oczywiście są, niemniej pozycja ta serwuje to samo, co jej „stacjonarne” odpowiedniki. Co więcej, próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem opowiedzieć pewną historię.

Akcja toczy się tu w zniszczonym przez wojnę i kataklizmy świecie, a my... po prostu zmierzamy do posiadłości, którą ktoś nam podarował i po drodze zostajemy okradzeni z listu uwierzytelniającego oraz ekwipunku. Musimy więc przeżyć, zadbać o nowy sprzęt – oraz dopaść złodzieja. A to początek sporej intrygi w nieprzyjaznym miejscu, gdzie wiele istot jest w stanie nas na dzień dobry bez litości wykończyć – a potem zjeść. Bo po co ma się zmarnować...

Exiled Kingdoms to jedna z kilku gier wydanych w bardzo sympatycznym modelu, który możecie znać z wyścigów w stylu retro Horizon Chase. Autor, David Ballestrino, udostępnił fragment gry za darmo, byśmy mogli sprawdzić, czy ta będzie nam odpowiadać – a potem zapłacić raz i cieszyć się całością. Początkowo deweloper pracował nad swym dziełem sam, ale z czasem otrzymał wsparcie kilku projektantów i artystów. A że Exiled Kingdoms drogie nie jest i można je wypróbować, nie płacąc – co nam szkodzi dać szansę tej starej szkole?

  1. Exiled Kingdoms w sklepie Google Play
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Stardew Valley

Stardew Valley

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Life is Strange

Life is Strange

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI

Wayward Souls

Wayward Souls

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście
14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście

Tym razem mamy dla Was zestawienie dobrych, ale nie tak znanych gier na urządzenia mobilne. Warto dać im szansę i się pozytywnie zaskoczyć.