Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 października 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gry października 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

Call of Duty, Ghost Recon, Destiny, GRID - w październiku zadebiutują nowe odsłony niejednej popularnej serii. A to ledwie wierzchołek góry wypełnionej interesującymi tytułami debiutującymi w tym miesiącu.

MediEvil

Data premiery: 25 października

INFORMACJE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platforma: PS4
  3. Przybliżona cena: 124 zł

Skąd ja to znam?

Prawdopodobnie z pierwszej konsoli z rodziny PlayStation, na której składająca się z dwóch głównych części seria przygodowych gier akcji MediEvil cieszyła się sporym uznaniem graczy. W kolejnych latach cykl ten stopniowo popadał w zapomnienie. Choć doczekał się jeszcze remake’u na przenośne PSP, zatytułowanego MediEvil Resurrection, a główny bohater Daniel Fortesque zaliczył występy gościnne w PlayStation All-Stars Battle Royale czy Everybody’s Golf 2, fani próżno wyglądali nowej odsłony cyklu na dużą konsolę. Aż do teraz, kiedy to nadciąga kolejny remake pierwszej części serii – tym razem na PlayStation 4.

O czym jest MediEvil?

MediEvil to gra akcji, w której wcielamy się w sir Daniela Fortesque – sympatycznego kościotrupa, przypadkiem przywróconego do życia sto lat po śmierci przez swego arcywroga Zaroka. Niesłusznie obwołany bohaterem po zgonie Fortesque otrzymuje od losu szansę, by się wykazać, powstrzymać pragnącego zniszczyć królestwo Zaroka i udowodnić, że faktycznie zasługuje na to, aby go uhonorować.

Jak w to się będzie grać?

MediEvil to remake, który zaoferuje klasyczną fabułę i poziomy znane z pierwowzoru, ale całość zostanie dostosowana do dzisiejszych realiów. Oprócz znacznie ładniejszej, współczesnej oprawy wizualnej możemy liczyć na poprawione sterowanie i ulepszony system walki. Sama zabawa tradycyjnie polegać będzie na eksploracji klimatycznych, inspirowanych twórczością Tima Burtona poziomów, walkach z maszkarami rodem z horrorów oraz rozwiązywaniu zagadek środowiskowych.

  1. Więcej o grze MediEvil

NASZE OCZEKIWANIA

Po przetestowaniu odświeżonych przygód Crasha i Spyro nabrałem ochoty na więcej tego typu powrotów do przeszłości. MediEvil również bardzo mile wspominam z czasów PS1. Sądząc po opublikowanych już materiałach, nowa gra zdaje się wiernie oddawać ducha oryginału, szczególnie jeśli chodzi o styl graficzny i przygrywającą w tle muzykę. Szkoda, że w tym przypadku odrestaurowano tylko jeden tytuł, ale mimo wszystko to obowiązkowy zakup w październiku.

Jacek „Stranger” Hałas

Trochę martwię się o ten remake. O ile przy Crashach Bandicootach twórcy nie musieli kombinować, bo pierwowzory nadal są wyjątkowo grywalne, a w przypadku przygód Spyro wystarczyły drobne poprawki sterowania, tak tutaj prosta operacja plastyczna nie załatwi sprawy. Mniej więcej rok temu grałem w remake na PSP, z tej okazji przypomniałem sobie także pierwowzór z PS1 i obie wersje gry zestarzały się PASKUDNIE. Dramatycznie zła praca kamery, niewygodne sterowanie, prymitywny system walki i nierówny projekt poziomów składają się na doświadczenie, które ciężko nazwać przyjemnym komuś przyzwyczajonemu do dzisiejszych tytułów. Żeby zrobić z tego grę dobrą jak na współczesne standardy, potrzeba bardzo gruntownej przebudowy wielu elementów. Mam nadzieję, że twórcy podołali, bo wyjątkowy klimat serii wart jest tego, by nie został zapomniany.

Jaki by jednak ten remake nie wyszedł, na pewno rozczarowaniem jest to, że w pakiecie nie dostaniemy też odrestaurowanej drugiej części cyklu. O ile „jedynkę” można dziś dorwać bez większych problemów – czy to jako pierwowzór, czy cyfrowo na PS3/PSP, czy w formie remake’u MediEvil Resurrection – tak MediEvil 2 jest znacznie trudniej dostępny i odświeżenie go byłoby dla wielu graczy (w tym i dla mnie) pierwszą okazją, by go w ogóle wypróbować.

Michał „Czarny Wilk” Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę października 2019 czekasz najbardziej?

Call of Duty: Modern Warfare
33,1%
The Outer Worlds
26,5%
Ghost Recon: Breakpoint
7,5%
MediEvil
6,6%
Warsaw
4,8%
GRID
4,2%
Disco Elysium
3,8%
Trine 4: The Nightmare Prince
3,3%
Wiedźmin 3 na Nintendo Switcha
2,6%
Destiny 2: Shadowkeep
1,8%
Luigi’s Mansion 3
1,7%
Plants vs Zombies: Battle for Neighborville
1,5%
Close Combat: The Bloody First
1,3%
Concrete Genie
1,3%
Zobacz inne ankiety
Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Disco Elysium

Disco Elysium

The Outer Worlds

The Outer Worlds

GRID

GRID

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Concrete Genie

Concrete Genie

MediEvil

MediEvil

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Luigi's Mansion 3

Luigi's Mansion 3

Gry września 2019 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry września 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

Borderlands 3, The Surge 2, FIFA 20, GreedFall - we wrześniu raczej nikt nie powinien narzekać na brak ciekawych premier. Zwłaszcza jeśli lubi gry fabularne.

Gry sierpnia 2019 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry sierpnia 2019 – najciekawsze premiery i konkurs

W sierpniu zagramy w nową grę akcji od twórców Maxa Payne'a i Alana Wake'a, wkroczymy do klasycznego Azeroth w World of Warcraft Classic, prześledzimy ewolucję człowieka w Ancestors: The Humandkind Odyssey.