Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 października 2019, 14:07

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Mortal Kombat 11

Wśród 25 dostępnych w grze wojowników miłośnicy cyklu znajdą wielu dawnych ulubieńców, którzy bynajmniej nie stracili na wigorze. - Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku - dokument - 2019-10-07
Wśród 25 dostępnych w grze wojowników miłośnicy cyklu znajdą wielu dawnych ulubieńców, którzy bynajmniej nie stracili na wigorze.
  1. Premiera: 26 kwietnia
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Nasza ocena: 8/10

Bieżący rok nie rozpieszcza miłośników bijatyk tak jak poprzedni, ale najnowsza produkcja studia NetherRealm z pewnością poprawiła im humory. Deweloperzy ci znają bowiem ten gatunek na wylot i udowodnili to po raz kolejny właśnie przy okazji Mortal Kombat 11. To pozycja pełna smaczków dla weteranów, która od razu spodoba się wieloletnim fanom cyklu, a jednocześnie na tyle przystępna i efektowna, że nawet niedzielny gracz może się przy niej świetnie bawić.

Nowości trochę mieszają w zasadach pojedynków, ale generalnie to wciąż stare, dobre Mortal Kombat – z bardzo dużymi okienkami na wyprowadzanie ciosów i z trochę drewnianymi przejściami między kolejnymi atakami, jednak w gruncie rzeczy miodne i satysfakcjonująco rozbudowane. Co cieszy mnie zaś szczególnie, to fakt, że choć gra została mocno ukierunkowana na mniej doświadczonych graczy, nie wprowadzono tutaj tak popularnej u konkurencji mechaniki automatycznych combosów – jeśli chcemy korzystać z łańcuchów, nie ma taryfy ulgowej, musimy się ich uczciwie nauczyć.

Czarny Wilk, recenzja gry Mortal Kombat 11

System walki doczekał się pewnych zmian – miejsce potężnych ciosów X-Ray zajęły odpalane przy niewielkiej ilości życia Fatal Blows, doszło też specjalne uderzenie Krushing Blow. Ogólnie jednak dotychczasowe zasady Mortal Kombat znajdują zastosowanie także tutaj: opanowanie podstaw to banalna sprawa, ale niszczycielskie kombinacje wymagają już porządnego treningu. A wszystko to w prześlicznej otoczce, bo studio NetherRealm poświęciło każdej arenie i wszystkim postaciom mnóstwo uwagi, dzięki czemu potyczki pełne są szczegółów, a animacje i sylwetki bohaterów robią spore wrażenie pomimo leciwego już silnika. Twórcy przyłożyli się też oczywiście do groteskowo krwawych ciosów ostatecznych, jeszcze brutalniejszych niż zazwyczaj.

Nie jest to może produkcja zjawiskowa, przez pryzmat której oceniane będą wszystkie kolejne bijatyki, ale twórcy cały czas ją ulepszają. Gracze mocno narzekali na tryb Wieży Czasu czy inwazyjne mikrotransakcje – i szybko zostały one poprawione. W efekcie pozycja ta okazuje się szalenie grywalna. To Mortal Kombat nowej generacji, które spodoba się zarówno starym wyjadaczom w tym gatunku, jak i każdemu innemu miłośnikowi wyrywania wirtualnych kręgosłupów.

  1. Recenzja gry Mortal Kombat 11 – przyczajony smok, ukryty grind
  2. Więcej o grze Mortal Kombat 11

WYRÓŻNIENIE: APE OUT

  1. Premiera: 28 lutego
  2. Platformy: PC, Nintendo Switch

Mógłbym opowiedzieć Wam o drodze Ape Outa od studenckiego projektu do pełnoprawnej gry. O minimalistycznej, a przez to wybitnie przejrzystej oprawie wizualnej i o przygrywającej w tle jazzowej perkusji, stanowiącej podkład dla naszych aktów przemocy. O niełatwej, ale sprawiającej masę frajdy rozrywce, a także o zaskakująco wielu ciekawych opcjach ataku i obrony przed obrażeniami. Mógłbym opowiedzieć Wam o tym wszystkim i o jeszcze innych kwestiach, ale tak naprawdę w przypadku Ape Outa wszystko sprowadza się do jednego: to Hotline Miami, w którym grasz małpą. I albo wszedłeś w tym momencie na Steama, żeby jak najszybciej dodać ten tytuł do swojej biblioteki, albo nic, co napisałbym dalej, i tak by Cię nie przekonało.

Metro Exodus

Metro Exodus

Resident Evil 2

Resident Evil 2

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

Apex Legends

Apex Legends

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy
Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – na te potencjalne hity czekamy

Nie znamy jeszcze tytułów wszystkich gier, które zadebiutują w tym roku, ale już teraz możemy stworzyć listę tych najbardziej wyczekiwanych. Znalazły się na niej zarówno sequele dużych hitów, jak i całkiem nowe, ciekawe marki.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.