Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5XSXPS4XONE
Okładka Star Wars Jedi: Fallen Order (PC)

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Fallen Order

Przygodowa gra akcji TPP w świecie Gwiezdnych wojen, której fabuła rozgrywa się pomiędzy trzecim a czwartym epizodem filmowej sagi. Gracze wcielają się w Cala, młodego Jedi, który ukrywa się przed ścigającymi go agentami Imperium. Deweloperem jest Respawn Entertainment.

Akcji | TPP | science fiction | Star Wars | przygodowe gry akcji | Xbox Game Pass | Find Your Next Game | EA Play

Okładka Star Wars Jedi: Fallen Order (PC)

data premiery gry:

15lis2019

PC XONE PS4

sie2021

PS5 XSX

Star Wars Jedi: Fallen Order (Star Wars Jedi: Upadły zakon) to widowiskowa gra akcji osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen tuż po wydarzeniach przedstawionych w trzecim epizodzie sagi. Za przygotowanie tytułu odpowiada studio Respawn Entertainment (Apex Legends, seria Titanfall) oraz firma Electronic Arts. Tytuł jest trzecim dużym projektem związanym z marką George'a Lucasa, który powstał po tym, jak EA wykupiło prawa na wyłączność do produkcji gier ze Star Wars w tytule.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Upadłego zakonu znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Star Wars Jedi: Fallen Order. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Historia przedstawiona w Star Wars Jedi: Fallen Order rozgrywa się niedługo po wydarzeniach przedstawionych w Zemście Sithów – trzecim epizodzie gwiezdnej sagi. Gracze wcielają się w młodego Cala Kestisa, byłego padawana, który musi ukrywać swoją przeszłość przed żołnierzami Imperium Galaktycznego, sprawnie wykonującymi rozkaz 66 imperatora Palpatine nakazujący zabicie wszystkich rycerzy Jedi.

Starając się nie zwracać na siebie uwagi, Cal mieszka na planecie Bracca, gdzie na co dzień pracuje w gildii złomiarzy, zajmującej się demontowaniem okrętów Republiki używanych podczas Wojen klonów. Wkrótce musi on jednak ponownie ratować się ucieczką, gdy po niespodziewanym incydencie na jego trop wpada imperialna inkwizytorka polująca na rozproszonych po galaktyce niedobitków Jedi. Na swojej drodze Cal spotyka niespodziewanych sprzymierzeńców, w tym nową mentorkę o imieniu Cere, kapitana statku kosmicznego Greeza, a także wiernego droida BD-1. Razem postanawiają wyruszyć na misję odbudowania zakonu Jedi.

Mechanika

Star Wars Jedi: Fallen Order to przygodowa gra akcji, w której zabawę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Model rozgrywki łączy wiele elementów znanych z innych produkcji z gatunku. W trakcie zabawy korzystamy m.in. ze złożonego systemu walki przy użyciu miecza świetlnego. Ta charakterystyczna dla uniwersum broń zmienia się i ewoluuje wraz z bohaterem. Podczas pojedynków gracze mogą tworzyć również własne kombinacje ataków, a także korzystać z różnych zdolności Jedi. Istotną rolę pełnią także elementy platformowe. Każda lokacja to istny labirynt korytarzy oraz powierzchni, po których trzeba się nad wyraz sprawnie poruszać. Możemy np. biegać po ścianach, kołysać na linach, pływać lub wykonywać niezwykle wysokie skoki.

Kwestie techniczne

Star Wars Jedi: Fallen Order napędzane jest silnikiem graficznym Unreal Engine 4. Twórcy zadbali o to, by znany fanom sagi klimat był odzwierciedlony w projektach lokacji, statków kosmicznych, postaci, a także udźwiękowieniu oraz muzyce. W postać głównego bohatera wciela się Cameron Monaghan, aktor znany z seriali takich jak Shameless i Gotham.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 56 GB

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 2004 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,9 / 10 na podstawie 1388 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Star Wars Jedi: Upadły zakon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Star Wars Jedi: Upadły zakon

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz / AMD FX-6100 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7750 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 55 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze
Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze

Recenzja 15 listopada 2019, 06:00

Cal Kestis to Jedi, więc nie korzysta z topornego blastera, tylko z „eleganckiej broni na bardziej cywilizowane czasy”. Jak więc twórcy poradzili sobie z walką na bliski dystans za pomocą miecza świetlnego? W moim odczuciu wzorowo, choć wszystko zależy tu od wybranego poziomu trudności. Na najłatwiejszym można iść do przodu jak przecinak, nie przejmując się paskiem zdrowia czy koniecznością blokowania ciosów lub robienia uników. Na normalnym wystarczy odrobinę bardziej uważać. Wyzwanie zaczyna się na „hardzie” i tutaj trzeba już mocno skupić się przed każdą walką, bo twórcy nie wykonali leniwego manewru podbicia paska zdrowia przeciwników, tylko zmienili takie rzeczy jak np. czas, w którym można zrobić blok czy wyprowadzić kontrę. W walkach na hardzie naprawdę przydaje się skill, a nie dłuższy czas machania mieczem. Nie powiedziałbym jednak, że to wysiłek na miarę Dark Souls.

PC
XONE
PS4
PS5
XSX