Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 grudnia 2019, 16:00

Gry 2019 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2019 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.

Spis treści

Days Gone

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

Historia członka motocyklowego gangu, starającego się przetrwać upadek cywilizacji, jest zaskakująco dobrze napisana i budzi emocje. - 2019-12-23
Historia członka motocyklowego gangu, starającego się przetrwać upadek cywilizacji, jest zaskakująco dobrze napisana i budzi emocje.
  1. Premiera: 26 kwietnia
  2. Platforma: PlayStation 4
  3. Nasza ocena: 8/10

Największym problemem Days Gone – i przy okazji wyjaśnieniem, dlaczego gra zebrała przeciętne oceny – jest jego powinowactwo z takimi hitami jak God of War czy Uncharted 4. Od prawdopodobnie ostatniego wysokobudżetowego tytułu ekskluzywnego na PlayStation 4 oczekiwano, że będzie takim samym zwieńczeniem cyklu życia tej platformy jak The Last of Us w przypadku PS3. Nawet tematyka się zgadzała! Tymczasem Sony zaserwowało produkcję wciągającą, oferującą dziesiątki godzin zabawy, ale ostatecznie „zaledwie” bardzo dobrą. Posiadacze PlayStation 4 w żadnym wypadku nie powinni być jednak zawiedzeni.

Days Gone jest bowiem jednym z niewielu sandboksów, w których fabuła nigdy nie schodzi na drugi plan, poboczne aktywności nie są wrzucone na siłę, a otwartość świata nie oznacza mniejszego skupienia na postaciach, tempie akcji i scenariuszowych zawirowaniach. Odhaczono oczywiście wszystkie niezbędne dla tego gatunku punkty – crafting, system rozwoju umiejętności czy porozrzucane po całej mapie znajdźki – zawsze jednak czujemy, że priorytetem są perypetie Deacona St. Jonesa i tych, którzy znajdą się na jego drodze.

To gra ze świetnie napisanymi dialogami, trudnymi do zapomnienia postaciami, niezłą fabułą i dobrze zrealizowanymi fundamentami „otwartoświatowego” tytułu: mięsistą walką, fajnym strzelaniem, poprawnym skradaniem się czy masą fabularnej zawartości. Gdyby twórcy mieli więcej czasu, aby połatać błędy oraz dodać trochę pobocznych aktywności, i gdyby parę scen wywalili czy poprawili, dostalibyśmy grę na poziomie innych „exów” Sony.

Adam Zechenter, recenzja gry Days Gone

Poza tym gra imponuje też ponurym klimatem i ładną grafiką, przede wszystkim jednak – gigantycznymi hordami żywych trupów. Potyczki z kilkoma czy kilkunastoma zombie to chleb powszedni dla przeciętnego gracza, w Days Gone jednak nieumarli często poruszają się w masach składających się nawet z kilkuset osobników i stanowią wówczas śmiertelne zagrożenie. I to nie tylko dla bohatera, ale też dla... płynności gry, której zdecydowanie przydałaby się lepsza optymalizacja.

  1. Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy
  2. Więcej o grze Days Gone

Mordhau

Średniowieczne niezwykle brutalne walki i rozbudowany system personalizacji postaci wystarczyły, by Mordhau stało się hitem. - 2019-12-23
Średniowieczne niezwykle brutalne walki i rozbudowany system personalizacji postaci wystarczyły, by Mordhau stało się hitem.
  1. Premiera: 29 kwietnia
  2. Platformy: PC
  3. Nasza ocena: brak

Każdy rok musi mieć swój fenomen, który pojawia się znikąd i podbija serca graczy. W lutym nastąpił wybuch popularności Apex Legends, a gdy produkcja studia Respawn Entertainment zaczęła powoli tracić rozpęd, zadebiutowało Mordhau. Tytuł ten trafił na Kickstartera ponad dwa lata temu, gdzie zebrał prawie 300 tysięcy dolarów, ale twórcy nie spieszyli się przesadnie z jego wydaniem. Kiedy już jednak gra zadebiutowała na Steamie, w ciągu paru dni stała się gigantycznym hitem – przy okazji kompletnie destabilizując serwery studia Triternion.

Czynnikiem, który odegrał kluczową rolę w tym sukcesie, jest bez wątpienia mechanika walk. Mordhau stawia na średniowieczne potyczki na miecze, młoty, topory, włócznie (można by tak jeszcze długo wymieniać), oferując system ataków, bloków i kontr, który jest jednocześnie całkiem intuicyjny, ale i niełatwy dla początkujących. Warto jednak poćwiczyć, bo satysfakcja po każdym zwycięstwie okazuje się ogromna. No i pozostaje kwestia brutalności starć – krew chluszcze, a odcinane kończyny latają na prawo i lewo, zaś część walk kończymy przegraną, wyglądając jak Czarny Rycerz z Monty Pythona i Świętego Graala.

Mordhau to gra, na którą fani średniowiecznych starć czekali od wielu lat. Choć tytuł ten nie ma zbyt wielu map czy trybów, to spokojnie można spędzić w nim setki, jak nie tysiące godzin. Wszystko dzięki świetnemu i dopracowanemu systemowi walki. Już samo nauczenie się podstaw machania mieczem zajmuje kilka godzin, a poznanie wszystkich niuansów to robota na wiele tygodni. Trzeba być tylko gotowym na to, że na początku będzie się ginąć, i ginąć, i ginąć, i ginąć, a potem jeszcze trochę ginąć, aż wreszcie wygra się ten jeden jedyny pojedynek z uzbrojonym w widły chłopem i poczuje się większą satysfakcję niż po przejściu wszystkich trzech Wiedźminów.

Michał Chwistek

Samo to wystarczyło, by dzieło Triternionu nagle stało się przebojem. Bo tak naprawdę pozycja ta nie oferuje wiele więcej – map jest stosunkowo niedużo, liczba trybów też nie powala. Ale to, co w Mordhau wydaje się najważniejsze, zostało wykonane na tyle dobrze, że ciężko przyczepić się do braków. No bo powiedzcie szczerze: skoro możecie zaprosić znajomych na krótką sesję i wspólnie skracać przeciwników toporem o głowę, czy będziecie narzekać?

  1. Więcej o grze Mordhau

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku
Gdzie się podział Warcraft 3 Reforged? Gry, których zabrakło w 2019 roku

Rok 2019 obrodził w ciekawe produkcje na setki godzin. Kilka mocnych premier – w tym Iron Harvest czy Diablo Immortal – przełożono jednak na 2020. Przyjrzyjmy się tej gromadce tytułów.

Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku
Gry 2018 roku – lista najlepszych tytułów tego roku

W tym na bieżąco aktualizowanym artykule będziemy przedstawiać gry wydane w 2018 roku, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, oraz w szybki sposób odsyłać Was do recenzji danych tytułów.