Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Pagan Online

  1. Twórcy: Mad Head Games
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: MMO hack’n’slash

Path of Exile się powiodło, dlaczego by więc nie spróbować z czymś podobnym? Może akurat uda się załapać na kawałek tortu? Pagan Online różni się nieco od Diablo czy wspomnianego nowego pretendenta do tronu (a może już króla?) i nawet nie udaje, że próbuje być mroczne. Gra, zgodnie z oficjalnym opisem, przenosi nas do świata przedchrześcijańskiego. Przypominać ma on nieco to, co znamy z uniwersum Conana Roberta E. Howarda. Choć – wnioskując z oficjalnych gameplayów – wygląda to po prostu jak typowe fantasy.

Bogowie opuścili śmiertelników, więc mroczne siły wyciągnęły łapska po dusze co słabszych z nich. W ich obronie stają tacy wybrańcy losu jak nasz protagonista i ruszają do sieciowych bojów, by przetrzebiać hordy wrogów, zbierać łupy i podbijać statystyki. Tak jak pradawni bogowie hack’n’slashy przykazali. Z udostępnionych materiałów wyziera obraz klasycznego klona Diablo, a wydaniem gry zajmuje się Wargaming, czyli twórcy World of Tanks.

Copper Dreams

  1. Twórcy: Whalenought Studios
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: RPG

Znając reputację Whalenought Studios – twórców intrygującego Serpent in the Staglands – szykuje się erpegowa, wysmakowana pozycja dla prawdziwych twardzieli. Copper Dreams przeniesie nas do cyberpunkowego uniwersum, gdzie gracze jako niewygodny element zostają zesłani na wyspę zamieszkaną przez podobnych im wyrzutków. Cel główny – przetrwanie. Środki – wszystkie chwyty dozwolone.

Copper Dreams, w przeciwieństwie do poprzednich gier studia, zaoferuje trójwymiarową grafikę, co przełoży się na system walki – wysokości i piętra będą mieć znaczenie. Starcia zyskają mocno taktyczny wymiar i odbędą się w turach, a wisienką na torcie mają być rozbudowane mechanizmy skradankowe bazujące na systemie oświetlenia. Choć walka stanowi istotny aspekt, nie zdominuje fabuły. Zapowiada się naprawdę ciekawy tytuł dla miłośników niezależnych RPG.

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.