Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

2018 zapamiętamy jako czas niezwykle udanych gier oraz wielkich afer. Pora jednak spojrzeć w przyszłość. Ta zaś rysuje się co najmniej ciekawie. Obok bezpiecznych propozycji szykowanych według sprawdzonych receptur – po części dlatego, że wiele z nich to kontynuacje – znajdziemy też kilka takich, które podejmują ryzyko i jeśli nawet nie wprowadzają czegoś nowego, to w intrygujący sposób mieszają znane składniki.

Do tej drugiej grupy należy zdecydowanie detektywistyczne Disco Elysium, lekko FPS-owe Consortium: The Tower, przenoszące klimaty z prozy Lovecrafta na grunt RPG Stygian: Reign of the Old Ones i wreszcie łączący ogień z wodą, eksploracyjny Biomutant. Z wielkim bogatym wujaszkiem – Take Two – za plecami Obsidian mógł krzyknąć „in your face, Bethesda” i pokazać lepszego (to się jeszcze okaże) Fallouta niż twórcy Skyrima kiedykolwiek wypuszczą – The Outer Worlds. A to dopiero początek atrakcji. 2019 zapowiada się na rok hack’n’slashy i powrotów znanych marek (Kingdom Hearts, Wasteland).

Może to przypadek, a może znak czasów i odzwierciedlenie nastrojów, ale nie raz i nie dwa zahaczymy o apokalipsę. Oprócz wymienionych tytułów swoje trzy grosze do konwencji dorzuci chociażby wampirze Code Vein. A to jeszcze nie wszystko. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

DAJ CYNK

Kojarzysz grę RPG, która trafi na rynek w 2019 roku, a której nie widać na naszej liście? Daj znać w komentarzu, inni czytelnicy na pewno to docenią.

NAJWAŻNIEJSZE GRY 2019

Właśnie czytasz jeden z kilku naszych tekstów, w których wymieniamy najważniejsze i najlepiej zapowiadające się gry roku. Oprócz niego możesz przeczytać także o:

  1. Najbardziej oczekiwanych grach
  2. Najciekawszych grach MMORPG
  3. Najlepszych grach na PlayStation 4
  4. Najlepszych strategiach
  5. Najlepszych grach z Polski

Kingdom Hearts III

  1. Twórcy: Square Enix
  2. Data premiery: 29 stycznia 2019
  3. Gatunek: jRPG

Zaczynamy od tytułu przeznaczonego – przynajmniej teoretycznie – dla trochę młodszej widowni. 2019 będzie najprawdopodobniej rokiem epickich finałów u Disneya i okolicy. Na zwieńczenie czeka nie tylko filmowa seria Avengers (przynajmniej wątki dotąd rozpoczęte). Dostanie je również cykl jRPG Square Enix. Kingdom Hearts III ponownie pozwoli przeżyć przygodę w towarzystwie Kaczora Donalda, Myszki Miki i Goofy’ego.

Brygada stanie do ostatecznej walki z ciemnością, będzie przebijać się przez rozmaite światy i walczyć z wrednymi typami. Starcia, tak jak poprzednio, stoczymy w czasie rzeczywistym, a potowarzyszą nam dwaj wybrani bohaterowie. Z ciekawych atrakcji – w jednym ze zwiastunów widać, jak dzielna drużyna w pogoni za Xehanortem trafia do... pokoju Andy’ego z Toy Story. Ciekawe, czy jednym z bossów będzie Sid. Albo Randy Newman. Tak czy siak, czeka nas rasowe jRPG z ładną grafiką, przyjazną dla odbiorców w bardzo różnym wieku.

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Action-RPG
45,3%
Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,1%
Taktyczne RPG
7,6%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
jRPG
4,2%
MMORPG
2%
Roguelike'i
1,1%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Wasteland 3

Wasteland 3

Biomutant

Biomutant

The Outer Worlds

The Outer Worlds

NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna

NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna

Torchlight III

Torchlight III

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

The Surge 2

The Surge 2

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

Dokąd zmierzają gry RPG – przyszłość to Wiedźmin, Pillarsy czy historyczne RPG?
Dokąd zmierzają gry RPG – przyszłość to Wiedźmin, Pillarsy czy historyczne RPG?

Wiedźmin 3 króluje wśród RPG, Bioware tworzy loot shootery, seria Assassin’s Creed stara się przypodobać fanom gier fabularnych, a w tym czasie ci sami fani zastanawiają się, dokąd to wszystko zmierza. Postanowiliśmy podyskutować na ten temat z ekspertem.

Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?
Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?

Najbliższy rok jest prawdopodobnie ostatnim, w którym będziemy delektować się grami wydawanymi wyłącznie na PlayStation 4. Zapraszamy do zestawienia obejmującego naszym zdaniem najbardziej obiecujące pozycje.

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.