Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 lipca 2022, 14:58

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne - coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

Usieciowienie branży gier komputerowych przyniosło gigantyczne zmiany – od stopniowego wypierania wydań pudełkowych przez dystrybucję cyfrową, poprzez renesans gier niezależnych, aż po upowszechnienie płatnej dodatkowej zawartości. Zmiany te w dużym stopniu wpłynęły także na sposób, w jaki gramy ze znajomymi.

Dziś pojęcie „multiplayer” kojarzy się już niemal wyłącznie z rozgrywkami toczonymi na duże odległości, bez prawdziwego kontaktu z drugą osobą. Jednak jeszcze dekadę temu silną pozycję miał „kanapowy” tryb dla wielu graczy, w którym uczestnicy zabawy, stłoczeni przed jednym ekranem, ramię w ramię toczyli boje ze sztuczną inteligencją lub stawali przeciw sobie.

Właśnie na wspólnych wyprawach przeciwko siłom sterowanym przez SI (bądź innych graczy) skupimy się w tym artykule. Kanapowy co-op, choć pozostaje w cieniu swego sieciowego kuzyna, jeszcze nie umarł – w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów, które doskonale wykorzystały ten wariant rozgrywki, perfekcyjnie nadając się do gry z dziewczyną czy bliskimi znajomymi. Przy doborze tytułów kierowaliśmy się dwoma czynnikami – kooperacja w poszczególnych grach musiała być maksymalnie przyjemna, a same produkcje dostępne na którymś z urządzeń obecnej generacji bądź współczesnych systemach operacyjnych.

AKTUALIZACJA 2022

Uznaliśmy, że od czasu ostatniej aktualizacji mieliście dość okazji do ukończenia wszystkich gier (oczywiście w kooperacji) i przygotowaliśmy dla Was kolejne dwa tytuły. Przygotowaniem krótkiej prezentacji Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge i It Takes Two (obie dostępne „za grosze” w Xbox Game Pass) zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.

TO NIE WSZYSTKO!

Lokalna kooperacja jest w odwrocie, a mimo to tytułów oferujących tego rodzaju zabawę wychodzi całkiem sporo, zwłaszcza autorstwa niezależnych deweloperów. Dlatego wybierając najlepsze z nich, siłą rzeczy musieliśmy zdecydować się na pewne kompromisy i nie napisaliśmy o wszystkich dobrych grach tego typu. Jeśli uważacie, że jakiejś produkcji brakuje tu bardziej niż innych, wspomnijcie o niej w komentarzu. Gdy będziemy ponownie aktualizować artykuł, szanse na dodanie do listy otrzymają także najczęściej wymieniane przez Was gry.

Seria Borderlands

Rodzaj kooperacji: kampania zaprojektowana dla 1–2 graczy (1–4 w wersji The Handsome Collection), lokalna kooperacja na podzielonym ekranie tylko w wersjach konsolowych

INFORMACJE
  1. Gatunek: FPS
  2. Platforma: PC, PS4, XONE, PS3, X360, XSX, PS5
  3. Data premiery: październik 2009 (pierwsza część)

Można nie lubić firmy Gearbox Software za wiele rzeczy, choćby za skłonność stojącego na jego czele Randy’ego Pitchforda do obwiniania o niepowodzenia tworzonych przez siebie gier wszystkich oprócz własnego studia. Ale jedno trzeba temu zespołowi przyznać – będąca jego oczkiem w głowie seria Borderlands wyszła mu wyśmienicie.

Niezwykłe hybrydy gier RPG i strzelanek spokojnie da się testować samotnie, jednak największą frajdę sprawiają wspólne rozgrywki ze znajomymi, podczas których na znaczeniu zyskują różnorodne zdolności postaci, nastawionych na wzajemne wspieranie się na placu boju. Zabawa polega na zwiedzaniu kolejnych lokacji, przyjmowaniu zadań od pokręconych postaci niezależnych, mordowaniu setek wrogów maści wszelakiej (głównie zmutowanych zwierząt i szalonych bandytów) oraz zbieraniu walającej się wszędzie w ilościach hurtowych broni, różniącej się losowo dobieranymi parametrami.

Na tle innych gier seria wybija się kreskówkową oprawą wizualną, nadającą pustkowiom rodem z filmów o Mad Maxie unikatowy styl i klimat. Ponadto spora różnorodność dostępnych postaci z ciekawymi umiejętnościami i perkami do rozwinięcia na kolejnych poziomach pozwala cieszyć się Borderlandsami nawet przy trzecim czy czwartym ich przechodzeniu. No i wreszcie – samo strzelanie zwyczajnie bawi i jest mocno satysfakcjonujące.

  1. Więcej o grach z serii Borderlands

Don’t Starve Together: Console Edition

Rodzaj kooperacji: pełna zawartość gry dostępna na podzielonym ekranie

INFORMACJE
  1. Gatunek: survival
  2. Platforma: PS4, XONE, Switch
  3. Data premiery: wrzesień 2016

Don’t Starve to nie tylko jedna z najlepszych gier survivalowych na rynku, ale do tego przedstawiciel tego gatunku (jeden z pierwszych), który faktycznie został ukończony i nie zalega od lat w jakimś programie wczesnego dostępu. Don’t Starve Together początkowo było tym samym, tyle że w sieciowym wariancie wieloosobowym. Kolejne aktualizacje rozbudowały grę jednak o zawartość z pierwszego oficjalnego dodatku do singleplayerowej wersji, Reign of Giants, oraz zupełnie nowe atrakcje. Konsolowe edycje DST dodatkowo pozwalają na wspólną zabawę dwóch graczy na podzielonym ekranie.

Budzimy się w dziwnym świecie i – jak sugeruje tytuł – staramy się nie umrzeć z głodu. Ani generalnie nie umrzeć, gdyż po dość spokojnym początku, kiedy to głównie gromadzimy zapasy pożywienia i drewno na opał, szybko przekonujemy się, że niemal wszystko może nas tu zabić. Gigantyczne pająki, świniołaki, żywe drzewa, piekielne ogary, a nawet pszczoły i pingwiny – na bohaterów Don’t Starve czeka wiele niebezpieczeństw.

A do tego trzeba pilnować poziomu zdrowia psychicznego, regularnie jeść, szykować zapasy na zimę, unikać pozostawania nocą w całkowitych ciemnościach i chronić się przed wilgocią oraz upałami. Nie ma lekko! Ale za to satysfakcja z każdej kolejnej przetrwanej zimy jest niesamowita. Tak niesamowita, że mam już za sobą trzy setki godzin w różnych wersjach Don’t Starve. I wciąż mi mało!

Wspólne nieumieranie z głodu na PC

Choć oficjalnie na komputerach osobistych z nikim wspólnie nie pogramy, z pomocą przychodzi bogata biblioteka modów, wśród których znajdziemy modyfikację umożliwiającą lokalną grę maksymalnie trzem osobom. Co ciekawe, nie jest ona przeznaczona do Don’t Starve Together, tylko do zwykłego Don’t Starve.

  1. Więcej o grze Don’t Starve Together

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafił do nieco większych portali i ostatecznie skończył na GRYOnline.pl – najpierw jako współpracownik, a od 2021 roku jako pracownik działu Paid Products. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy zdarza Ci się grać na jednym ekranie z innymi graczami?

Tak, regularnie
32%
Tak, ale sporadycznie lub coraz rzadziej
42,3%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam
22,5%
Nie, nigdy z miałem/miałam z tym do czynienia
3,1%
Zobacz inne ankiety
Borderlands 2

Borderlands 2

Portal 2

Portal 2

Rocket League

Rocket League

Gears of War 4

Gears of War 4

Don't Starve Together

Don't Starve Together

Trine 2: Complete Story

Trine 2: Complete Story

Lara Croft and the Temple of Osiris

Lara Croft and the Temple of Osiris

Helldivers

Helldivers

Snipperclips: Cut It out, Together

Snipperclips: Cut It out, Together

Broforce

Broforce

Lovers in a Dangerous Spacetime

Lovers in a Dangerous Spacetime

Overcooked

Overcooked

15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi
15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi

Siedzisz w domu i brakuje Ci towarzystwa? Podpowiadamy, w które gry z trybem multiplayer można grać i jednocześnie rozmawiać ze znajomymi.

Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin
Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin

Jeśli szukacie gry, w której wspólnie z ziomkami spędzicie dziesiątki godzin, to nie szukajcie dalej. Zebraliśmy niezłe gry do 2 lub więcej osób, którymi naprawdę trudno szybko się znudzić.

Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków
Najlepsze MMORPG dla jednego gracza w 2020 roku – gry dla samotnych wilków

Wydawać by się mogło, że sieciowe RPG-i przeznaczone są dla miłośników wspólnej zabawy z innymi graczami. Gildie, rajdy, teamspeak – to symbole MMORPG. Na szczęście dla miłośników grania samemu jest też kilka świetnych tytułów.